Jak poznat infarktProjevuje se krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí, která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Infarkt myokardu je asi pětkrát častější u mužů než u žen. Objevuje se více se stoupajícím věkem, ale nejsou výjimkou ani dvacetiletí lidé s touto nemocí.

Podle budějovických kardiologů jde sice ročně o jednotlivce, nikdo si však nemůže být jistý, že se jej tento problém nemůže týkat. „Významnou roli v takových případech může hrát genetická zátěž, podobně jako u starších pacientů se ale na zvýšeném riziku může podepsat zejména kouření i nesprávná životospráva," shrnuje zkušenosti odborníků mluvčí českobudějovické nemocnice Ivana Kerlesová.

Právě s životosprávou si přitom mohou zájemci nechat poradit již tuto středu přímo ve vstupním terminálu nemocnice. Od 10 do 16 hodin tu budou připraveni odborníci měřit hladinu cholesterolu v krvi, ale i provádět diagnostiku pomocí přístroje In Body 230, která napoví mnoho o rizikových faktorech vašeho životního stylu. K dispozici bude i výživový poradce, který se zájemci zkonzultuje stravovací návyky, které mohou pomoci k úpravě hladiny naměřených hodnot.

„Akce je určena všem, kteří chtějí v předvánočním období zjistit, jak jsou na tom s cholesterolem a dalšími hodnotami, jako jsou tělesný tuk, krevní tlak či svalová hmota," uvedl Viktor Lavička, specialista marketingu a komunikace regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, která je partnerem preventivní akce.

Když Marii Kohlovou  před několika lety  překvapila bolest na hrudi, nechtěla si ji zprvu připustit. „Naštěstí mě dcera neposlechla a zavolala okamžitě sanitku. Měla jsem infarkt. Od té doby se léčím se srdcem, beru léky a musela jsem upravit jídelníček,"  vypráví osmdesátnice.

I ona mohla doplatit na vysokou hladinu cholesterolu v krvi.  Ta může vést k řadě srdečních nemocí, infarkt myokardu nevyjímaje. Při tom  se přeruší dodávka kyslíku do srdečního svalu a následkem toho část svalových vláken odumírá.

Pokud se pacient včas dostane do rukou specialistů, má poměrně slušnou naději.  „U infarktů platí více než u jiných onemocnění, že čím dříve se pacient dostane do péče specialistů, tím vyšší je jeho šance na přežití a následnou úspěšnou léčbu. Stále totiž platí, že necelá polovina všech pacientů s akutním infarktem myokardu zemře ještě dříve, než se rozhodne zavolat lékařskou pomoc, zpravidla během prvních dvou hodin od začátku bolestí," upozorňuje ředitel kardiocentra českobudějovické nemocnice Ladislav Pešl.

Právě to má podle dlouhodobých statistik ve srovnání s celorepublikovým průměrem výrazně lepší výsledky v léčbě nejzávažnějších forem akutního infarktu. „Velké srdeční infarkty řešíme s výrazně nižší mortalitou než ve zbytku republiky. V celorepublikovém průměru na ně umírá šest lidí ze sta, u nás tři až čtyři ze sta," dodává MUDr. Ladislav Pešl.

Náklady na léčbu kardiovaskulárních chorob jsou vysoké. Jen českobudějovické nemocnici  uhradila Všeobecná zdravotní pojišťovna v minulém roce na léčbu takových pacientů 648 274 277 korun. Průměrné náklady na jednoho hospitalizovaného  kardiopacienta činily zhruba 153 000 korun.

I proto se uskuteční tuto středu od 10 do 16 hodin přímo ve vstupním terminálu do nemocnice preventivní akce zaměřená  na odhalení rizikových faktorů životního stylu populace. Kromě cholesterolu tu odborníci zájemcům změří i tělesný tuk, krevní tlak a poradí se stravovacími návyky.

Nebude to však jediná akce zaměřená na předcházení problémům. O zlepšení zubní hygieny a odbourání strachu ze zubaře půjde při divadelním představení, které přímo před malými pacienty na dětském oddělení odehraje Studio dell´arte.