VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Italové neradi mluví o mafii a v zimě moc netopí

České Budějovice - V Českých Budějovicích od roku 2008 opět funguje pobočka Společnosti přátel Itálie. Ta se snaží Jihočechům přiblížit italskou kulturu

16.12.2011
SDÍLEJ:

V listopadu uspořádala Společnost přátel Itálie (SPI) v Českých Budějovicích koncert římské sopranistky Loredany Margheriti. Na snímku zleva klavíristka Markéta Týmlová, Loredana Margheriti a předseda jihočeské pobočky SPI Václav Grubhoffer.Foto: Martin David

Kdo pozná Itálii, ten se do ní zamiluje. Tato země totiž dokáže lidi pohlcovat. Takovou zkušenost má Václav Grubhoffer, který je předsedou Jihočeské pobočky Společnosti přátel Itálie (SPI jč). Ta začala v Českých Budějovicích opět fungovat po několikaleté přestávce v roce 2008 a snaží se přibližovat italskou kulturu.

Podle Grubhoffera je Itálie rozhodně zajímavá, protože má obrovské kulturní a historické dědictví. Lidé toho však o ní vědí docela málo. „Itálie, kterou známe my tady, není celá. Tušíme toho bohužel málo například o současné italské hudbě, literatuře nebo kinematografii,” říká Grubhoffer. Právě proto pořádá SPI různé akce, které s touto zemí seznamují.

Láska ze studií

Samotnému Grubhofferovi Itálie učarovala při studiu Kulturní historie. „U mě je láska k Itálii spojená s pobytem, který jsem absolvoval před sedmi lety. Studoval jsem půl roku ve Viterbu v severním Laziu, kousek od Říma. Později jsem se tam vrátil v rámci doktorského studia,” vzpomíná.

Jeho první pobyt byl poměrně náročný, protože neovládal jazyk. Zároveň ale měl příležitost se jej naučit doslova za pochodu v běžném životě. Během druhého pobytu zase poznal Itálii z netypické stránky. Strávil tam totiž zimu. „To je období, kdy menší italská města prakticky nežijí, a zvláštní je, že Italové příliš netopí, takže je tam skutečně zima,” dodává.

Všiml si i dalších rozdílů mezi českým a italským národem. Italové jsou podle něj mnohem otevřenější. Liší se také vnímání denního rozvrhu. „Mají relativní pojetí času a žijí v úplně jiných časových dimenzích, například jí v jinou dobu než my, málo snídají a večeří pozdě. Zároveň si myslím, že odlišnost spočívá i v chápání samotného jídla, pro ně to znamená především společnost a trávení společného času,” říká Grubhoffer.

On sám si na italský styl života velmi rychle zvykl a dokonce si ho přenesl zpátky do Čech. „Teď mám občas problém domluvit se s kamarády, kdy se půjde do hospody.Také jsem si zvykl na jiné otevírací doby obchodů,” směje se.

Zároveň si oblíbil italskou kuchyni a do země se několikrát ročně vrací. „Mám rád oblast Lazia, ale v posledních letech jsem začal navštěvovat i severnější část země. Myslím, že je důležité poznat Itálii celou. Člověk by si měl vybrat zajímavá místa ze severní, střední i jižní části země a zažít atmosféru měst jako Bologna, Benátky, Turín, Perugia či Neapol,” doporučuje.

Zásadní je pak podle něj několikadenní pobyt v Římě. Tam má nejraději čtvrť Trastevere poblíž Tiberského ostrova, kde se nachází významné kostely. Především je to však oblast s úžasnou atmosférou a oblíbené místo samotných Římanů. „Nejlépe se tam tráví noční hodiny. Je tam množství trattorií a barů, kde si můžete dát aperitiv,” popisuje.

Lidé se podle jeho slov setkání s Italy vůbec nemusí bát. Češi bývají vítáni. „Vždy jsem se setkal s velmi vřelým přijetím. Myslím, že je to i díky některým osobnostem, které tam žijí. Z českých rodáků znají Italové hlavně Pavla Nedvěda. Zároveň se nadšeně zajímají o Prahu a rádi jezdí na dovolenou do Čech,” vypráví Grubhoffer.

Ten nyní ze svých zkušeností čerpá při plánování programu Jihočeské pobočky SPI. Pomáhají mu přitom členové předsednictva SPI jč - Jitka Rauchová a Zdeněk a Hana Brdkovi. V letošním roce se jim například osvědčilo uspořádat tematický cyklus věnovaný fenoménu italské mafie.

To je přitom podle Grubhoffera téma, u něhož se český a italský pohled na věc liší. „My jsme ovlivněni třeba knihou Kmotr od Maria Puza a filmem Francise Forda Coppoly a máme do značné míry zidealizovanou představu. V Itálii je situace úplně opačná, protože mafie tam skutečně na různých územích operuje a je spojená s vysokou politikou. Není to příliš oblíbené téma,” vysvětluje.

Kromě přednášek o historii, tradicích nebo cestování pořádá Jihočeská pobočka Společnosti přátel Itálie literární večery, na nichž přibližuje současnou italskou prózu v originále i českém překladu. Letos věnovala pozornost například Osamělosti prvočísel od Paola Giordana. Pak se ještě konají filmové večery, kde je možné zhlédnout novější i klasické snímky italské kinematografie.

Jihočeská pobočka SPI se navíc podle Grubhoffera snaží zprostředkovat svým příznivcům živý kontakt mezi oběma kulturami. V květnu letošního roku přijal její pozvání italský kníže Maurizio Gonzaga, který v Budějovicích přednášel o vztahu svého rodu ke Karlu IV. a lucemburské dynastii. V srpnu se ve spolupráci s Akademickou knihovnou Jihočeské univerzity uskutečnila Letní škola italštiny s lektorkou Angelou Bernardi, v listopadu pak koncert římské sopranistky Loredany Margheriti.

Akce jsou přístupné každému a zdarma. Podrobnosti o termínech a místech konání najdou zájemci na stránkách www.prateleitalie-jc.eu nebo facebookovém kanále Společnost přátel Itálie - jc. Nadšenci se mohou stát i členy SPI. Společnost je neziskovým občanským sdružením, financují ji pouze příspěvky členů.

Grubhoffer má zkušenost, že se mnoho návštěvníků italských večerů vrací. „Itálie lidi pohlcuje, má zvláštní schopnost, že se do ní člověk zamiluje,” komentuje. Ostatně i pro něj samotného má tato země stále kouzlo a myslí si, že se mu jen tak neomrzí.

Autor: Andrea Zahradníková

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Za šíření dětské pornografie mu hrozí osm let

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Policisté zjišťují, zda podnikatelé nepodvádějí

České Budějovice - Napilno mají českobudějovičtí policisté z oddělení hospodářské kriminality. Prověřují několik provozoven v regionu, které podezřívají z neoprávněného provozování nebo úmyslného zakrývání podnikatelské činnosti.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hokejisté ČEZ Motoru odehrají pondělní duel s Prostějovem pro Arpidu

České Budějovice – Po krátké reprezentační pauze bude v pondělí pokračovat první hokejová WSM liga. ČEZ Motor přivítá na svém ledě v Budvar aréně Prostějov. Hrát se bude klasicky od 17.30, ale zápas to bude speciální.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT