Mohutné bílé vozidlo se přibližuje k zátarasu a sloužící voják ho zastavuje pokynem ruky. Kontroluje doklady a propouští vozidlo na další stanoviště, kde početnější skupina mužů v armádních uniformách prohledává vozidlo. Když je v pořádku, bez problémů je propuštěno k elektrárně. O chvíli později přijíždí další auto. Projde první kontrolou, ale při druhé se náhle ozve varovné zvolání. Ve vozidle byla nalezena zbraň. Následuje bleskové zadržení komparsistů, kteří fingují skutečné útočníky. Vojáci z aktivních záloh je spoutají a za chvíli předají příslušníkům Policie ČR, kteří si zadržené odvezou v „antonu“. U kontrolních stanovišť se rozhostí klid.

Střelba ze zálohy

Pohoda slunečného dne ale trvá jen chvíli. Ke kontrolnímu bodům se přiblíží skupinka útočníků, která bez ohlášení zahájí palbu. Vojáci ji opětují, a když dorazí posila, útočníky obklíčí a zneškodní.

Cvičení Safeguard 2023 prověřilo součinnost Armády ČR, Policie ČR a specialistů společnosti ČEZ při případné ochraně Jaderné elektrárny Temelín.Cvičení Safeguard 2023.Zdroj: Deník/Edwin OttaPodobné cvičení se odehrává u Jaderné elektrárny Temelín jednou za dva roky. Příští rok se uskuteční u Dukovan. Podle plukovníka generálního štábu Jiřího Trša, ředitele cvičení, má armáda vedle jiných úkolů poskytovat pomoc při akcích složek Integrovaného záchranného systému a střežit objekty důležité pro infrastrukturu státu. K těm patří i temelínská elektrárna. Její ostraha by byla v případě ohrožení úkolem pro Aktivní zálohy Armády ČR, které jsou nedílnou součástí české armády. „V aktivních zálohách je v Jihočeském kraji zhruba sto lidí. Třikrát ročně mají cvičení. Dvakrát ročně je to standardní běžný výcvik,“ uvedl Jiří Tršo. Doplnil, že třetí cvičení se týká konkrétního objektu kritické infrastruktury, aby se příslušníci aktivních záloh seznámili se situací a konkrétními podmínkami.

Vojáci kolem dokola

K ochraně elektrárny by bylo povoláno více mužů než na cvičení tento týden. Podle poručíka Oty Nevšímala, který při cvičení nastoupil v řadách Aktivních záloh Armády ČR, by v případě skutečné kritické situace totiž byla celá Jaderná elektrárna Temelín obkroužen hlídkujícími vojáky a kontrolními stanovišti.

Coffee on the go v Českých Budějovicích.
Na Sokoláku bude pokračovat kavárna z auta, jen se přestěhuje

Na místě byli i policisté a jak uvedl jihočeský krajský policejní ředitel, brigádní generál Luděk Procházka, ochrana jaderné elektrárny je jednou z priorit jihočeské policie. Následně ocenil spolupráci všech zúčastněných složek.

Daniel Rous, bezpečnostní ředitel ČEZ, upozornil, že bezpečnostní opatření v Temelíně i v Dukovanech jsou velmi robustní a odpovídají rizikům, která jsou spojena s případným napadením. „Na ochraně se podílí řada subjektů, které tady dnes nejsou vidět,“ uvedl přímo při cvičení Daniel Rous s tím, že jedná třeba i o zajištění kybernetické bezpečnosti zařízení.

Armádní dron

Z různých specialistů se akce účastnili také odborníci z Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu, který sídlí v Dobrušce (VZ 1902). Pracoviště patří pod sekci zpravodajského zabezpečení a k Temelínu dorazili na vyžádání, jako podpůrná složka. Jejich hlavní výzbrojí byla devět kilo vážící quadrokoptéra (dron), která se vznášela nad cvičnou zónou a monitorovala dění spolu s kamerami pozorovacího velitelského vozu Policie ČR. V něm bylo možné na několika obrazovkách sledovat záběry nasnímané z kamer na sloupech umístěných přímo na střeše vozu. Ty umožňují třeba i snímání infrakamerou.

Vyzkoušejte si v našem novém kvízu, jak se vyznáte v tradičních jihočeských jídlech. Na obrázku můžete vidět jedno z nich.
KVÍZ: Takhle chutnají jižní Čechy. Víte, co je žahour, lepenice a litina?

Ochrana okolí elektrárny a vzdušného prostoru je věcí armády a policie. Ochrana vnitřních prostor areálu pak především záležitostí společnosti ČEZ, ale také ve spolupráci s armádou a policií. Společnost ČEZ například kvůli prověření bezpečnosti pořádá pravidelně i vlastní cvičení.