Nové povolení obsahuje řadu podmínek. V praxi například ČEZ musí každých deset let předkládat jadernému dozoru rozsáhlou bezpečnostní zprávu takzvané Periodické hodnocení bezpečnosti. Od začátku provozu energetici už do Temelína investovali přes 25 miliard korun, letos je to přibližně 3,5 miliardy. I díky tomu vzrostl výkon obou bloků o více než 200 megawatt. „Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Nová stezka pro pěší a cyklisty z Boršova nad Vltavou do Plané.
Projeďte se s námi. Stezka pro cyklisty a pěší z Boršova do Plané otevírá

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:
blok je v odstávce
výkon turbogenerátoru – 0 MWe
výroba elektřiny od začátku roku: 2 761 973 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:
blok je v provozu
výkon turbogenerátoru – 1093 MWe
výroba elektřiny od začátku roku: 3 853 283 MWh

Platnost současného povolení končí 31. května. I proto ČEZ s půlročním předstihem požádal jaderný dozor o nové povolení. Potřebné dokumenty energetici přitom úřadu doručovali průběžně od roku 2018. „Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Poprvé byl reaktor druhého bloku uveden do provozu 31. května 2002. První elektřinu pak do přenosové soustavy dodal 29. prosince 2002. Celkově za dvacet provozu vyrobil 137 miliónů MWh bezemisní elektřiny, pomohl tak ušetřit přibližně 110 miliónů tun CO2, které by jinak vypustily uhelné elektrárny.

Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín