„Transport doprovázený standardními bezpečnostními opatřeními se obešel bez jakýchkoli problémů. Potom proběhlo přemístění čerstvého paliva do skladu a jeho následná kontrola,“ řekl Deníku odpoledne tiskový mluvčí JETE Marek Sviták.

Temelín potřebuje dovést jaderné palivo do obou reaktorů zhruba dvakrát ročně.

Vlak do Temelína zavezl jedenadvacet transportních kontejnerů a zásilka obsahovala 42 palivových souborů. Ty jsou určeny pro první výrobní blok a do reaktoru budou zavezeny během odstávky, která odstartuje v pátek a její délka je plánována na sedmdesát pět dní.

„K přepravě paliva dochází vždy podle technických potřeb elektrárny. Především to záleží na počtu odstávek spojených s výměnou paliva,“ naznačil Sviták k jízdě speciálního vlaku. „Přibližně se vyměňuje jedna čtvrtina palivových souborů, což je zhruba čtyřicet souborů,“ dodal.

Samotný převoz radioaktivního materiálu doprovází obrovská bezpečnostní opatření. Ať už technická či administrativní. Kromě toho se na celou akci při převozu vztahuje přísné informační embargo.

Podle našich informací se nesmí vlak s nákladem nikde zastavovat, má přednost před ostatními spoji. A ze vzduchu vše hlídá policejní vrtulník.

„Transport musí být rychlý a nepřerušovaný přesun paliva od jeho výrobce k elektrárně,“ upozornil Sviták na obecné podmínky všech podobných akcí.

Letos se jedná již o druhý transport. „První proběhl v lednu, kdy bylo na Temelín dopraveno čtyřicet tři palivových souborů. Ty byly na přelomu května a června zavezeny do reaktoru druhého bloku,“ uzavřel mluvčí jihočeské elektrárny.