Linecký list OÖN se zeptal seismologa Geralda Dumy, zda lze v jihočeském regionu opravdu vyloučit silnější otřesy země.

Připomněl mu, že reaktory ve Fukušimě byly pokládány za bezpečné do síly 8,25 stupně. Otřes o síle 9 očividně nikdo neočekával, míní deník a ptá se, zda by se něco podobného mohlo stát v Temelíně.

„Zemětřesení o síle přes 5,5 stupně bych tam v historicky vymezeném čase negoval,“ říká Duma. „V časové škále stovek let tu ale určité riziko je. Tektonické poměry v Mühlviertlu a v jižních Čechách jsou značně stabilní. Podkladem je žulový masiv, ve kterém sice dochází k deformacím, ale jistě ne k zemětřesením, nýbrž pouze ve formě pomalých, sotva postřehnutelných pohybů zemské masy.“

Deník se ptá, zda není znepokojivé, že v prostoru Pregartenu jsou zaznamenávány pravidelně lehké otřesy. Duma vysvětluje, že tam probíhá malý tektonický lom, v němž může docházet k zemětřesením těsně pod povrchem. „Podobné geologické lomy jsou i okolo Temelína, ty jsou ale nyní v klidu,“ řekl. Na otázku, co to znamená pro zmíněný delší časový prostor, seismolog uvedl: „Pravděpodobnostní výpočty určité maximální síly zemětřesení se orientují přirozeně podle životnosti technického zařízení v dané oblasti. Zpravidla se vychází z padesáti nebo sta let. Jak velké je riziko pro staletí či tisíciletí, není kalkulováno ani u atomových elektráren.“

K dotazu po otřesech silnějších 5,5 stupně v minulosti Duma uvedl, že nejsilnější zemětřesení o síle 6 bylo v roce 1590 u Neulengbachu v Tullnském poli. Část Vídně se ocitla v troskách a zahynuly stovky lidí. Zemětřesení v Seebensteinu v roce 1972 dosáhlo síly 5,5 stupně. „V 70 kilometrů vzdálené Vídni padaly komíny,“ uvedl Duma.

Ve vídeňské pánvi podle něho probíhají stejné zlomy jako v Mürztalu, Inntalu a Rheintalu, zapříčiněné kolizí dvou zemských ploten. Skála je tam až do osmikilometrové hloubky protkána trhlinami, mezi nimiž dochází k drobným pohybům. „Tím vyvolaná zemětřesení zůstávají ale na rozdíl od Japonska omezena na hluboké spodní vrstvy země, proto je energie uvolněná na povrch mnohem menší,“ řekl.

„Ohřívají“ Temelín

Bavorští odpůrci jaderné energie se v souvislosti s Fukušimou znovu obuli i do Temelína. Po odstavení sedmi německých elektráren by prý se měla bavorská vláda „plnou silou“ zasadit o rychlé odstoupení ČR od atomové energie, požaduje podle čtvrtečního pasovského deníku PNP poslankyně zemského sněmu Eike Hallitzky (Zelení). Temelín prý patří k nejporuchovějším reaktorům v celé Evropě. ÖDP chystá rezoluci proti JETE.

PNP připomínají, že už v únoru 2002 požadoval bavorský kabinet okamžité odstavení reaktorů v Temelíně. „Bohužel se od té doby nic ze strany zemské nebo spolkové vlády nestalo,“ kritizuje v PNP Gerhard Albrecht, mluvčí Platformy proti atomovému nebezpečí. Na speciální přezkoušení bezpečnosti JETE podle listu nyní tlačí i dolnobavorští okresní hejtmani. V elektrárně vzdálené 130 km od Pasova došlo už ke 130 poruchám, uzavírá čtvrteční vydání PNP.