Hlavní článek vánočního vydání Jihočeské pravdy 22. prosince 1990 napsal biskup Miloslav Vlk s přáním, aby byly svátky po celý rok.

Hlavní fotografie zachytila budějovické náměstí, kde lidé – podle rakouských novin jich bylo asi 10 000 – uvítali malou Sylvii Pargfriedovou, která k nám přivezla betlémské světlo, symbol křesťanských vánoc. Po slovech primátora Talíře a biskupa Vlka si občané připálili svíčky.

Po 30 letech doplňme, že Sylvia oheň nepřipalovala! V tom roce se do jeskyně narození Krista nemohlo. Světlo od arabských dětí z Jeruzaléma převzal v Tel Avivu kameraman Walid Kamar a předal je k letecké přepravě rakouské společnosti.

Ilustrační foto.
Štědrý večer už byl za dveřmi

Do Budějovic ten rok světlo nepřišlo poprvé. 23. prosince 1989 odpoledne přivezla jeho „premiérové vydání“ 13letá Sabine Hainzlová. Zvonily jí k tomu zvony z Černé věže. Předala ohýnek Martinu Smolkovi a ten zapálil svíčky na vánočním stromě na náměstí, odkud si světlo odnášeli lidé domů.

Jak vznikla tahle tradice, to má vazbu do Čech. Sudetská Němka Ada Brandstetterová vzpomínala, jak jim u nich doma v Plané u Mariánských Lázní v roce 1941 otec tvrdil, že na vánočním stromě v obci zapaluje svíčky sám Ježíšek. Děti pak na Štědrý den ke smrku pospíchaly a odpalovaly si světlo pro doma. Paní Brandstetterová později předala myšlenku zapojení dětí do Vánoc Helmutu Ober᠆mayrovi, činnému v akci Světlo v tmách. V roce 1986 do ní zapojili i plamen svíce z Kristovy jeskyně v Betlémě.

Ilustrační foto.
Poslední dny starých názvů

Komercializace Vánoc se paní Brandstetterové nelíbila. Od roku 2000 začala jezdit se skupinou z Nussdorfu do Vídně pro mírové světlo a s ním rozsvěcovat svíčky také na vánočním stromku v kostele Petra a Pavla ve své rodné Plané. V roce 2007 věnovala městu lucernu, v níž bylo převezeno světlo z Betléma v roce 1986. V příštím roce jel pro ně do Lince starosta a odvezl je odtud i paní Brandstetterové do Nussdorfu, napsal Plánský měsíčník.

A protože s betlémským světlem jsou spojováni skauti, tak ještě historka, jak k tomu přišli. O Vánocích 1988 zaklepala ve Vídni starší, hůře chodící paní na dveře souseda Bertla Grünwalda a povídá: „ Jste přece skaut, ne? Já jsem právě vyzvedla na nádraží betlémské světlo. Předpokládám, že má velký význam i pro vás.“ Nabídla mu, že se s ním o ně rozdělí.

Ilustrační foto.
Jihočeská televize na scéně

Samozřejmě že chtěl, ale pak si na to vzpomněl až po roce, když připravoval pro skautské skupiny vánoční program. Myšlenka šíření světla z Betléma se ujala a ještě v témže roce se k akci připojili skauti z celého Rakouska.

To už byl do Česka jen kousek…