Lidé ho znali jako všestranného muzikanta, tvůrce scénické divadelní hudby i folkových písniček a zkušeného hudebního pedagoga. Ze širokého okruhu jeho přátel jsme vybrali několik hlasů, aby dnes připomněly osobu Pavla Malhockého z různých stran jeho pestrého a bohatého života.

Téměř bratr

S Pavlem jsme byli srostlí jako dva bratři, prožívali jsme společně mládí, hraní v Létavici, léta trampování, kontakty s ním jsem vlastně nikdy nepřerušil.

Přátelili jsme se i jako rodiny, navzájem jsme se navštěvovali, pomáhal jsem mu s předěláváním chaty a sdílel jeho další plány. Pavlova rodina byla oáza lásky a klidu, děti v ní vyrůstaly v pohodové atmosféře, žádné z nich nebylo odstrkováno.

Snažím se pomáhat i nyní se zajištěním bytu, zařízením pohřbu a dalším nezbytným zařizováním věcí. Je to asi to poslední, co mohu pro Pavla ještě udělat…
Petr Mrkáček, dlouholetý blízký kamarád

Přítel i kolega


Pavel byl můj blízký přítel, spolupracoval jsem s ním od jeho nástupu do divadla a společně jsme dělali na spoustě věcí, což naše přátelství ještě prohlubovalo.

Jeho tragická smrt znamená pro divadlo, se kterým byl v trvalém kontaktu, velikou ztrátu a ztráta velice bolestná je to i pro mne osobně.
Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla

Skromný člověk

Pavel byl nesmírně hodný, pracovitý a skromný člověk, kterého jsem měl opravdu moc rád.

Máme společné trampské mládí a už tehdy jsem ho velice obdivoval, protože na tu kytaru uměl daleko víc než kterýkoliv z nás.

Později jsem se s ním setkával i na folkové scéně a nikdy mě ani v koutku duše nenapadlo považovat ho za konkurenta. Byl to pro mne vždycky bezvadný kamarád a skvělý umělec, který svou tvorbou udělal pro divadlo hodně, a to nejen pro jihočeskou scénu.

Ačkoliv jsme se v poslední době příliš často nevídali, vždycky jsme si při setkání měli co říci a co probírat.

Je to hrozná tragédie a velká ztráta pro nás, jeho přátele, ale i pro hudební svět…
Pavel Žalman Lohonka, folkový písničkář

Romantik


Pavel Malhocký znamenal pro mne vlastně i moje krásné divadelní mládí. Znal jsem ho už od poloviny 80. let, kdy jsme s tehdejšími manžely Bambasovými založili malý divadelní soubor při Krajském kulturním středisku. Pavel pro naše tehdy uváděné inscenace Nepravděpodobná růže, Divadlo za časů Nerona a Seneky a Něžná nejenže skládal hudbu, ale byl i výrazným hercem.

Odtud už vedla jeho cesta do Jihočeského divadla, kde se poprvé představil v roce 1988 originálním zhudebněním Rostandových Romantiků. K tomuto datu je podepsán pod šedesáti sedmi vesměs činoherními inscenacemi jako skladatel, hudební aranžér i interpret. S Pavlem mne spojovala nejen láska k hudbě, divadlu, ale navíc i stejně lyrický pohled na svět.
František Řihout, dramaturg Jihočeského divadla

Činorodý muž

Na Pavla se nedá vzpomínat jinak než v dobrém – byl ohromně přátelský a vstřícný, plný nápadů, plánů a elánu. Vypracoval mimo jiné i skvělou a promyšlenou metodiku pro hru na kytaru a poskytl ji i svým kolegům, takže podle ní nyní učíme. A do školy za kolegy a přáteli se vracel i poté, co odešel do divadla, na různá posezení při různých příležitostech.

Naše kontakty se rozšířily i tím, že učím jeho dcery na konzervatoři, setkávali jsme se na koncertech a festivalech Na šesti strunách, ale i osobně.

Tragická smrt jeho a jeho paní se mne velice dotkla a jsem z toho hodně, hodně smutný…
Pavel Steffal, ředitel ZUŠ Piaristická

Zapálený tramp

Veřejnost znala Pavla Malhockého především jako výborného muzikanta, hudebního pedagoga a skladatele, a to nejen jevištní hudby, ale už ne každý ví, že patřil většinu svého života také do zeleného společenství trampů.

Trampovat začal už jako teenager se svým starším bratrem Mikulášem, který mu stál po boku i při zakládání úspěšných folkových skupin, jako byla Kotvice, Létavice, Ptáci či Panoptákum.

Jejich trampská osada nesla romantický název Jižní tornádo a patřili do ní mimo jiné i Jaroslav Sedlák, který náleží ke známým záchranářům kynologům, či Jiří Rejsek Borovka, o jehož anabázi útěku do zahraničí by se dal napsat román.

Pavlovi se tehdy mezi trampy říkalo Dakoťák. Nejen já vzpomínám s nostalgií na společné vandry po Šumavě, v povodí Malše, Vltavy, Stropnice či říčky Černé, ale zejména na výšlapy na Kleť a do jejího okolí, kde všude zněly u ohňů i v útulných hospůdkách kytary této zpěvavé party.

V posledních letech si Pavel pořídil chatu ve známé chatařské oblasti Rančického potoka, kterou stále opravoval a vylepšoval.
Postrádat jej ale budou i v jiných trampských teritoriích a zejména v poměrně početném recesisticko-sportovním trampském společenství Vypitá flaška, s nímž podnikal řadu zajímavých akcí. Prostě bude nám všem, kteří jsme ho znali ať už z jakékoliv stránky, opravdu moc chybět…
Hanka Hosnedlová, kulturní redaktorka

Vynikající muzikant

Považuji Pavlovu smrt za strašnou a myslím, že i zbytečnou tragédii.
Byl to nesmírně laskavý a vstřícný člověk, vynikající muzikant a dobrý kamarád. Znal jsem ho už od dob, kdy jsme jako kapela začínali a kdy byl u přehrávek. Vždycky ochotně poradil a pomohl, dobře se s ním hrálo, občas jsme si tak zahráli pro oboustranné potěšení, ale skvěle se s ním i debatovalo o všem možném nad sklenkou vína…
Nemůžu se smířit s tím, že už ho nikdy nepotkám…
Pavel Jim Drengubák, kapela Nezmaři