Ne všechny online portály s touto tématikou využívají poctivé praktiky a je důležité věnovat pozornost i malým detailům. Na co se zaměřit a jak poznat kvalitní seznamku, to shrnula v několika bodech.

Kvalitní seznamka má podle Kristýny Mertlové jasně uvedené majitele. "Stojí za ní konkrétní lidé a ideálně je přímo vedená v České republice nebo zde má aspoň svoji pobočku, se kterou můžete komunikovat v českém jazyce. Pozor na různé P.O. BOXy ve Švýcarsku či Lichtenštejnsku, kam se mají posílat výpovědi služeb nejčastěji faxem, bez potvrzení, že Vaše ukončení dostali Vám pak členství stále běží a peníze strhávají z karty," upozornila úvodem.

České podmínky i reální lidé

Kvalitní seznamka má také české IČO nebo alespoň jinak ve všeobecných obchodních podmínkách definuje, že dodržuje české zákony (možnost odstoupení do 14 dní). "Poskytne Vám doklad o zaplacení členství, abyste se v případě (hypotetického) budoucího problému mohli právně bránit a žádat ukončení členství nebo dokonce vrácení peněz," dodala odbornice na seznamování.

Klient by předem ví, kolik bude platit. "Nejlépe jde o jednorázové platby, tedy zaplatím si nějaké členství, po jeho skončení si mohu koupit nové nebo spolupráci ukončit. Lidé by si měli dát opravdu velký pozor na dávání čísla své platební karty s tím, že mi každý měsíc členství strhávají automaticky," zmínila Mertlová.

Na seznamce fungují skuteční lidé. "Jde o odborníky nebo alespoň administrátory, na které se můžete v případě problému obrátit. V ideální případě se jedná o seznamovací kouče, kteří Vám pomohou i s tím, jak si třeba profil vyplnit, tak, aby zaujmul nebo s Vámi proberou, proč Vám seznamování nejde, nikdo Vám neodpovídá," vysvětlila dále.

Selekce falešných profilů i technik

Na kvalitním seznamovacím portálu dochází k selekci a mazání falešných profilů. "Pokud se stane, jako že se to bohužel v dnešní době děje zcela všude, také na sociálních sítích, a to dnes i včetně LinkedInu, že se zaregistruje podvodný uživatel, který chce na seznamce získat svoji oběť k podvodu, seznamka koná, automaticky takový profil maže. Jako člen máte možnost takový profil nahlásit a víte, že bude obratem smazán," uvedla seznamovací koučka.

Kvalitní seznamka zásadně nevyužívá falešné „lákací techniky“. "Neposílá extrémně atraktivní profily na email, aby Vás nalákal na seznamku. Je vždy dobré dokázat racionálně zhodnotit svoje šance. Pokud jsem muž, kterému je šedesát a píše mi extrémně atraktivní dvacetiletá slečna s profesionálními fotografiemi, není to nejspíše reálné," přiblížila Mertlová.

Stejně tak by si lidé hledající lásku online měli dávat pozor na téměř neuvěřitelná čísla „vhodných protějšků“, které pro ně daná seznamka má. "Nikdy jich nejsou tisíce. To opravdu není ani statisticky možné. Člověk se ale někdy nechá nalákat, koupí si členství a pak zjistí, že většina těchto profilů není vůbec reálná nebo minimálně už na danou seznamku daný člověk už dávno nechodí, ale seznamka nesmazala jeho profil a zneužívá takovéto „prázdné profily“ jenom na optické zvyšování počtu uživatelů, ale zcela imaginárně," upozornila.

Tajemství placených seznamek

Všechny placené seznamky mají dle Mertlové jedno společné, můžete se registrovat zcela bezplatně. "Ony Vám pak začnou ukazovat samé extrémně zajímavé profily, posílají Vám je a lákají Vás, abyste seznamku aktivně využili a zaplatili si její členství. Aniž byste věděli, zda ten profil je aktivní. Jenže ono to platí i opačně, když Vy máte zaplacené členství a líbí se Vám nějaký profil, napíšete mu, jenže on může mít s velkou pravděpodobností neplacené členství a jako takový si nikdy žádný vzkaz nepřečte. Protože lidé s nezakoupeným členstvím mohou profil mít, ale už si nemohou číst zprávy, ani nikomu napsat," doplnila fakta.

Nekvalitní seznamka nikdy neodhalí, kdo má jaký profil, takže členové to nikdy nepoznají. "Májí pocit, že je něco špatně s nimi, že je nikdo nechce, nikdo neodepisuje a při tom si jen jejich zprávy nikdo nepřečetl," konstatovala zakladatelka seznamovací agentury Date2k.

Podvodné seznamky bohužel běžně využívají umělou inteligenci ke komunikaci s protějšky. "Takže Vy aniž byste to tušili, tak si píšete s robotem nebo někdy placeným „copywriterem“, který má za úkol Vás psaním na seznamce udržet co nejdéle. Základní doporučení proto je zaměřit se na detaily, detaily vždy odhalí robota (divný slovosled) nebo třeba různé informace (včera říkal, že má dceru, dneska syna apod.)," upřesnila.

Falešné profily a stažené fotky

Podvodné seznamky často vytváří falešné profily. "Poznáte je relativně jednoduše, mají většinou velice profesionální fotografie nebo ti lidé působí téměř až nereálně. Pokud Vás někdo na seznamce zaujme a nejste si jistí, zkuste jeho fotku projet google obrázky (nebo něčím podobným) a možná zjistíte, že ta stejná fotka se používá v reklamě někde v Argentině nebo Africe a že se vlastně jedná jen o fotku z fotobanky," přiblížila Mertlová.

Na skutečných seznamkách se skutečnými lidmi naopak vidíte spousty neprofesionálních fotek. "Nevzhledné pozadí nebo ten daný člověk nevypadá zrovna reprezentativně a tak dále, ale takový je reálný život a na takové seznamce má smysl hledat toho pravého či tu pravou," říká odbornice na vztahy a seznamování.

Zlaté pravidlo – pokud Vás někdo na online seznamce zaujal, hezky se Vám s ním píše, chtějte se co nejdříve s ním potkat online (na online rande přes Zoom, Teams apod.) nebo třeba si aspoň zavolat, ať víte, zda je vlastně vůbec reálný a má o seznamování skutečně zájem," uzavřela radou.

Desatero bezpečného seznamování online
1. Anonymizovaný email a anonymizovaný profil jako takový (pejsekkocicka@seznam.cz) – v názvu svého nicku na seznamce určitě nepoužívat ani svoje křestní jméno, ale nějakou třeba složitě poznatelnou přezdívku nebo třeba oblíbenou kytku (slunečnice, chryzantéma, růže…), nikdy neuvádím žádné propojitelné informace (název práce, kam přesně chodím do klubu na koníčky atd.)
2. Fotka pouze pro seznamování – aby nebylo možné dohledat ani přes Google obrázky (rozhodně si nedávat stejnou fotku na FB nebo už vůbec nepoužívat pracovní fotku, kterou mám třeba na webu zaměstnání)
3. Nikdy nedat svoje telefonní číslo nebo pravý email – komunikovat zásadně prostřednictvím seznamky, rozhodně nikdy neposílat žádné peníze
4. Před prvním rande setkání online (lepší než si volat, potřebujete vidět jeho obličej, zda odpovídá profilu) – pokud protějšek odmítá, dát pozor, nepokračovat, když se ukáže jako někdo jiný ukončit
5. První rande na živo – vždy na bezpečném místě, nikdy nechodit k cizímu člověku, nikdy se nenechávat vyzvednout u sebe doma ani tam doprovodit po prvním rande – nedávat svoji adresu
6. Oznámit, s kým jdu a kam někomu ze svých blízkých (poslat lokalizaci, fotku daného člověka a ideálně přes jakou aplikaci)
7. Krátké rande – ideálně přes oběd nebo brzy odpoledne (nepotkávat se s cizincem večer v baru na drinku – na to je prostor, až se trochu poznáte a nebude se bát)
8. Vždy nabitý telefon s předpřipraveným voláním na policii nebo někomu známému
9. Nebát se zmizet, pokud se Vám něco nezdá
10. Používej skutečně ověřené seznamky, ideálně s reálnými lidmi za ní, kteří komunikují ve vašem jazyce a je možnost se na ně kdykoliv obrátit