Přes toto „přirozené“ zeštíhlování zbývá ale například ministrovi obrany uspořit na tisíc profesionálních vojáků a civilních pracovníků, napsal linecký deník OÖN. Aktuálně jim nabízí přeškolení nebo práce při sanaci kasáren. Od listopadu má 400 lidí postupně dobrovolně přejít do rezortu financí s určením zejména pro boj s černou prací a nelegálními výherními automaty. „Už koncem roku 2004 běžela v armádě náborová akce k přechodu k justiční stráží,“ píše list. „Z 220 zájemců ale asi padesát neobstálo při přijímacím řízení zejména pro neznalost pravopisu a deficity v psychotestech. Ve službě nakonec zůstalo jen 101 lidí.“
Největší současná „rotační vlna“ míří směrem k ministerstvu vnitra. Ministryně Fekterová by chtěla do konce roku pro odlehčení kvalifikovaných policejních sil zaměstnat tisíc přebytečných zaměstnanců pošt a telekomu jako asistenty správní služby. „Pošta nabídla zájemcům, kteří se půjdou přeškolovat, prémii 2000 eur, a kdo přejde k policii natrvalo, má dostat dalších osm tisíc,“ uvedly OÖN. „Přesto do konce června nabídku využilo jen 250 zaměstnanců.“
Při „vyprazdňování“ telekomu zatím 67 lidí přešlo k policii, 35 do resortu justice, ale 887 se raději chodí procházet, i když i v samotném konceernu je 600 jiných volných míst, píše list. Není divu, když tito ohrožení za nic pobírají 85 procent platu…
Věčný romský problém?
Letos už potřetí se na bývalém parkovišti zemské nemocnice v hornorakouském Vöcklabrucku utábořili na týden kočující Romové. „Po hygienických problémech s nimi chce město do budoucna vjezdu karavanů na parkoviště zabránit závorou,“ napsaly OÖN.
„Pokaždé je to stejné divadlo,“ říká v deníku bezprostřední soused areálu. Zrovna prý začal inovovat a osazovat svou zahrádku, a bylo to všechno k ničemu. „Všechno strhli a pokáleli,“ tvrdí pan M. V horku minulých dnů to bylo pořádně cítit i vidět na hejnech much. Linecký deník parkoviště navštívil a situaci potvrdil. „Také starosta Brunsteiner je si toho vědom a říká, že vjezd osadí závorou omezující výšku vjíždějících vozidel, která by dovnitř nevpustila obytné vozy. Část areálu město už také prodalo privátní firmě, která tu chce postavit kanceláře.“ Brunsteiner si je vědom, že tímto opatřením se problém jen přesune. Léta trvající snahu najít v okrese vhodné tábořiště vždy zablokovaly dotčené obce, píše deník. Pozitivním příkladem je prý naopak Braunau, kde takový kemp pro projíždějící Romy funguje už deset let.
OÖN k informaci připojují poznámku, že za nacismu byli Romové a Sinti pronásledování z rasistických důvodů a půl milionu jich bylo zabito. „Dnes jsou chráněnou menšinou, jejíž práva je nutno respektovat,“ píší. „Na druhé straně vznikají znovu a znovu konflikty kolem toho, že Romové na svém tažení často zanechávají odpad, špínu a exkrementy, což sousedi a jiní projíždějící právem kritizují jako neúnosné. Jak k tomu přijdou, že toto obtěžování mají strpět?! Celé roky se regionální vedení marně snaží najít řešení, jaké se povedlo v Braunau. Očividně ke zřízení takového kempu nebyl ochoten žádný ze starostů v okrese. Raději sázejí na ‚floriánský princip‘ a doufají, že Romové zase brzy zmizí a s nimi i možné konflikty a problémy…“
Floriánským principem Rakušané nazývají metodu odstraňování problémů ne jejich řešením, ale jejich přesunutím na jiného. To podle úsloví: Sv. Floriáne, ušetři můj dům a zapal ten sousedův…
Humanitární šlapání
V hornorakouském Feldkirchenu absolvovalo 62 cyklistů 25hodinovou nonstop jízdu na šestikilometrovém okruhu pro dobročinné účely. Každý z jezdců měl sponzora, který dotoval počet ujetých kilometrů. Přes nepřetržitý liják cyklisté absolvovali celkem 21 258,5 kilometru a „vydělali“ tak 14 917,03 eura na tři humanitární projekty – mj. pro děti v institutu Hartheim, které potřebují ke komunikaci speciální počítač, a na podporu toulajících se dětí po ulicích Bolívie.
Sezona krádeží kol
Nyní v létě mají sezonu zloději kol i v Horních Rakousích. Jen v Linci bylo například minulý pátek ukradeno ze sklepů a z veřejných míst šest kol.
Za pololetí zmizelo celkově o deset procent bicyklů méně než loni. Podle policejního prezidenta Lissla to kopíruje celkový pokles kriminality v zemi v důsledku zostřených bezpečnostních opatření a vlastní iniciativy občanů. „Přesto je týdně v Horních Rakousích ukradeno 90 až 100 kol, z toho 31 procent v Linci,“ píše list OÖN.