Tři z nich jeli do Anglie jako pracovní síly, pouze jeden jako návštěvník. Více než čtyřicet tisíc účastníků z celého světa zde společně tábořilo a poznávalo kulturu hostitelské země.


„Byl to pro mě obrovský zážitek, setkat se s kamarády z jiného kouta světa. Mohla jsem si popovídat třeba s holkama s Angoly nebo malinkých ostrůvků v Karibiku. Během mé práce jsem poznala spoustu nových přátel,“ řekla včera Zuzana Böhmová, jedna ze čtyř českobudějovických účastníků na jamboree. Právě Zuzana jela do Británie jako členka servistýmu, který měl za úkol zajistit řádný průběh akce. „ Před odjezdem jsme dostali katalog, kde jsme si měli vybrat, jakou práci bychom chtěli dělat. Já jsem nakonec pracovala s dětmi na různých pokusech, ale někteří to štěstí neměli a starali se třeba o záchodky,“ dodala Zuzana, která se skautingu věnuje už patnáct let.


Z České republiky se na výpravu vydalo dvě stě osmdesát čtyři skautů a skautek. Každý z nich si s sebou vezl tričko a šátek v národních barvách s logem. „V posledních dnech propukla mezi všemi doslova vyměňovací mánie. Každý se snažil ulovit co nejlepší kousek, ke konci už se kromě šátků vyměňovaly i mikiny, čepice a vše, co se dalo,“ vylíčila své zážitky další účastnice jamboree z Českých Budějovic Kateřina Kodríková. Ta si kromě skvělých zážitků přivezla i nové kontakty a už teď je pozvána do několika zemí i mimo skautské akce.


Další celosvětové jamboree se bude konat za čtyři roky ve Švédsku. „Když to půjde, určitě bych hrozně ráda jela znova,“ prozradila nakonec Kateřina Kodríková.