Například vedoucí knihovny a kurátorka historických knižních sbírek muzea Helena Stejskalová prozradila, že Jan Žižka byl částečně slepý už od mládí. „Ty věčné dohady, v jaké bitvě si poranil které oko, ztrácejí na významu. Jan Žižka totiž zřejmě již od mládí na jedno oko neviděl vůbec, o druhé pak podle tradice přišel v bitvě u Rábí," řekla Helena Stejskalová.

Z natáčení filmu Jan Žižka.
Premiéra filmu Jan Žižka se blíží. Herci museli při natáčení i pod vodu

Ta také vysvětlila, jak souvisí 6. červenec, tedy den Husova upálení, s osobností Jana Žižky: „Jan Hus byl člověk, který poprvé začal pranýřovat nepořádky v církvi, například kupčení s odpustky. Když byl za své myšlenky v Kostnici upálen, aniž by dostal prostor pro svou obhajobu, rozhorlilo to i Jana Žižku, který byl hluboce věřící a chodil do Betlémské kaple naslouchat kázáním Jana Husa. Rozhodl se proto bojovat za Husovy ideály se zbraní v ruce."

Osobnost Jana Žižky pracovníci Jihočeského muzea už brzy přiblíží poutavější formou. Ve spolupráci se známým historikem Petrem Čornejem připravují obměnu expozice v trocnovském Památníku Jana Žižky.

Film Jan Žižka, který vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazí do českých kin ve čtvrtek 8. září.
Než natočil film Jan Žižka, napsal Petr Jákl skoro sto verzí scénáře

„Expozice bude interaktivnější, nyní například natáčíme film o Janu Žižkovi, který zde budeme také promítat," naznačila Helena Stejskalová a doplnila, že novinkou budou rovněž moderní informační panely v parku, který expozici obklopuje. Chybět na nich nebudou ani tzv. QR kódy, které lidi prostřednictvím chytrých telefonů nasměrují na webové stránky, kde se o příslušné zajímavosti ze života Jana Žižky či dějin husitství dozvědí více.

Expozice by se měla proměnit do poloviny června příštího roku.