Místa pro natáčení producent a režisér snímku Petr Jákl vybíral tak, aby ukázal krásy České republiky i na mezinárodním poli, všechny záběry navíc upravil tak, aby odpovídaly 15. století. „Chci světu ukázat krásu naší země, co nejvíc to půjde, a propojit to s historií,“ vysvětlil Jákl.

Historický velkofilm, ve kterém se objeví herci jako Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe nebo Matthew Goode, se natáčel před čtyřmi lety na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník. Samozřejmě došlo i na okolí těchto památek. Zásadní scény vznikaly také v lomu Velká Amerika u Berouna, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. „Klíčové pro nás byly přírodní lokace, jako jsou lesy a jeskyně. Tam, kde lokace nevypadaly úplně dobově, jsme museli zasáhnout postprodukčně. Takových zásahů je ve filmu nakonec přes šest set,“ vysvětlil režisér.

Za velmi vděčné místo pro filmaře označil také naše hlavní město, Prahu. „V Praze se dá natočit téměř cokoli. Jsou tam zachovalé uličky, Staré město vypadá na některých místech netknutě,“ míní režisér. Podobné to bylo i s většinou hradů a lesů. „Tahle místa jsou pro filmaře lákavá, dá se tam točit plno přírodních a historických scenérií, aniž byste museli místo nějak zásadně upravovat,“ objasnil.

Z natáčení filmu Jan Žižka.
Premiéra filmu Jan Žižka se blíží. Herci museli při natáčení i pod vodu

V historickém dramatu hrají i české osobnosti jako Karel Roden (rodilý Budějčák), Ondřej Vetchý, Jan Budař či Marek Vašut. Ve snímku se krom toho objeví i manželka tvůrce Romana Jákl Vítová, či český zpěvák a tanečník Ben Cristovao. Filmaři si vybrali pro natáčení řadu lokalit ve středních a jižních Čechách, točilo se v Praze na Karlově mostě. Kromě Křivoklátu se děj odehrává i na hradu Točník či na Zvíkově a orlickém zámku. Filmový štáb měl neuvěřitelných 300 členů a natáčení zabralo 54 dní. Jan Žižka je s rozpočtem 500 milionů nejdražším filmem, který v Čechách vznikl. Scénář napsal Petr Jákl podle námětu svého otce Petra Jákla. Na přípravách filmu pracoval osm let.

Spoustu záběrů pochází také z Českého Švýcarska. "Točili jsme dokonce na místech, které postihl požár. Když jsem se ve střižně díval na části filmu, kde plameny zničily vše, co jim stálo v cestě, bylo to pro mě hodně emocionální. Strávili jsme tam skvělé chvíle, místní lidé nám vycházeli ve všem vstříc a je smutné, jak to tam teď vypadá,“ popsal své pocity.

Své si najdou i ženy a dívky

Příběh je vhodný i pro ženy. Tvůrci jsou přesvědčení o tom, že Žižka má i romantický příběh. "Je tam silný osobní příběh Žižky a Kateřiny, love story trochu jinak. Kateřina je silná žena ze středověku, která má jasný názor,“ vysvětlil Petr Jákl, čím by film mohl zaujmout i něžné pohlaví.

Není to snímek jen o šarvátkách, politice a intrikaření. Na jeho pozadí se odehrává i netradiční vztah mezi hlavními postavami, jenž je velmi nečekaný i z titulu jejich naprosto rozdílného postavení, přesto se ale vyvíjí od začátku až do konce.

Postava Kateřiny, kterou ztvárnila australská herečka Sophie Lowe, je totiž na rozdíl od Žižky urozeného rodu. „Kateřina je snoubenka Jindřicha z Rožmberka. Je to předem dohodnutý sňatek, takže nejde o žádný láskyplný vztah,“ osvětlila vztahy postav sama Sophie Lowe.

Film Jan Žižka, který vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazí do českých kin ve čtvrtek 8. září.
Než natočil film Jan Žižka, napsal Petr Jákl skoro sto verzí scénáře

Sňatky se v té době domlouvaly i podle odborného historického poradce filmu Jaroslava Čechury jako dynastické záležitosti. "Králové s králi, knížata s knížaty, páni s pány. Byl to obvyklý způsob. Často se svatebčané viděli až v kostele, a někdy ani to ne,“ přiblížil Čechura.

Kromě mnoha bitev a drsného středověkého prostředí se tak divačky mohou těšit i na příběh lásky a osudové přitažlivosti, jež zamíchá kartami osudu.