VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Búda stoloval s Jeho královskou Výsostí

České Budějovice - Pochod džunglí, stavbu příbytku pro chudé a setkání s britským princem Edwardem, to vše zažil účastník programu Edie.

11.11.2008
SDÍLEJ:

Přátelské setkání s princem Edwardem. Foto: Archiv Jana Búdy

Jednadvacetiletý student Jan Búda se jako zlatý absolvent Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (Program EDIE v České republice) zúčastnil Mezinárodního setkání zlatých absolventů Ceny na ostrově Mauricius. Během čtrnáctidenního říjnového pobytu poznával krásy ostrova, seznámil se s vrstevníky z celého světa a zapojil se do akcí a workshopů, kterých se zúčastnil i britský princ Edward.

Jste zlatým absolventem programu EDIE. Co je to za program?
Cena vévody z Edinburghu je dobrovolný nesoutěžní program, který pomáhá mladým od 14 do 25 let rozvíjet osobnost a aktivně využívat volný čas.

O co tedy přesně jde?
V zásadě jde o to přesvědčit mladé lidi, aby netrávili svůj čas u televize, ale aktivně. Účastník programu Edie musí rekreačně provozovat nějaký sport, věnovat se nějaké dovednosti, vykonávat libovolnou dobrovolnou činnost a, spolu s dalšími účastníky, naplánovat a zúčastnit se expedice. Program běží asi ve 130 zemích světa. Byl založen v Anglii vévodou z Edinburghu, manželem královny Alžběty II.

Co je cílem tohoto programu?
Cílem je, aby se účastník rozvíjel a zlepšoval ve všech částech programu. Každý si sám stanoví, čeho chce dosáhnout, a jeho Edie vedoucí na to následně dohlíží a potvrzuje splněné cíle. Podle věkové hranice lze plnit bronzový, stříbrný a zlatý stupeň. Liší se od sebe délkou. Při dokončení každého stupně obdržíte diplom. Zlatí účastníci ho dostanou z rukou člena britské královské rodiny. Často od prince Edwarda, syna zakladatele programu.

Jak jste se o programu dozvěděl?
Od kamarádů, kteří se již programu účastnili a doporučili mi ho. Zajímala mě hlavně Expedice. Je úžasné mít možnost naplánovat si expedici téměř do libovolné části světa. Lze ji samozřejmě naplánovat i v České republice. S financováním pak mohou pomoci různé granty a příspěvky.

Čemu se tam věnujete nejvíc?
Nedá se říct, že bych se něčemu věnoval víc. Všem částem programu je nutné věnovat určitý čas. Nemám ani žádnou výrazně oblíbenější část.

Na co jste se tedy v jednotlivých částech programu zaměřil?
Jako rekreační sport provozuji cyklistiku. Dovednost mám natáčení a střih videa. Jsem členem Audiovizuálního centra studentů ČVUT. To je studentský klub, působící na ČVUT v Praze, kde studuji, jehož hlavní činností je natáčení zajímavých přednášek, jejich zpracování a následné bezplatné poskytnutí veřejnosti. Tedy především dalším studentům. Tam plním svou dobrovolnou činnost. Expedici v rámci programu jsme podnikli letos na jaře do Jihoafrické republiky. To byl úžasný zážitek. V současné době také s Ediem spolupracuji jako dobrovolník. Natáčím propagační video programu.

Teď jste strávil dva týdny na ostrově Mauricius. Bylo to mezinárodní setkání zlatých absolventů. S občany kterých zemí jste se tam setkal?
Nebylo to setkání jen zlatých absolventů, ale také účastníků krátce před dokončením, což je můj případ. Setkání se koná každé tři roky. Setkal jsem se s lidmi z 28 zemí. Jedenáct jich bylo z Evropy, zbytek z celého světa. Musím říct, že to přispělo také k mým znalostem zeměpisu. Všechny země měly krátkou prezentaci. Někdy jsem netušil, kde se daná země nachází nebo že vůbec existuje, například taková Saint Lucia.

Vycházeli jste spolu dobře, nebo jste se tam občas dostávali do nepříjemných konfliktů?
Celkem bylo na Mauriciu 92 delegátů. Země s velkým počtem účastníků programu posílaly více delegátů. U tak velké skupiny lidí vždy dojde k rozčlenění na menší skupinky, které si více rozumí. Každý se tedy spřátelil s větším či menším počtem ostatních delegátů. Jednotlivé země se ale samozřejmě snaží vyslat co nejlepší delegáty, kteří nebudou mít problém zapojit se k ostatním. Jistě i díky tomu se tam sešla výborná parta lidí, kde nepříjemné konflikty rozhodně nehrozily. Největší konflikt asi byl, když na rozlučkové party po půlnoci všichni naskákali do bazénu a naházeli tam i ty, co nechtěli (smích).

Co jste tam celé ty dva týdny dělali? Odpočívali?
Odpočívat jsem musel ještě dva dny po návratu. Program byl nabitý od rána do noci. Podnikali jsme výlety do okolní nádherné přírody, slaňovali vodopády, šnorchlovali mezi korály, byli v národním parku, koupali se v oceánu. Ale také jsme například dva dny stavěli příbytky pro chudé či sbírali odpadky v ptačí rezervaci. Účastnili jsme se workshopů na téma Nová média, například Blogging (blogování), Video recording (nahrávání videa), Photography (fotografování), Journalism (žurnalistika). Pořádali jsme fórum mládeže, na kterém jsme se zaměřili na budoucnost a možnosti zlepšení Ceny vévody z Edinburghu na světové úrovni, volili zástupce do Mezinárodní rady Ceny. Zúčastnili jsme se projektu Stand up pro boj proti chudobě.

Setkal jste se s princem Edwardem. Je to váš největší zážitek z této expedice ?
Největší zážitek byl pro mě asi pochod džunglí, zakončený slaňováním vodopádů. Rozhodně je ale setkání s princem jedním z největších zážitků. Především mě nadchlo princovo vystupování. Přišel dokonale upraven, doprovázen ochrankou. Následně se ale převlékl do našeho účastnického trička, účastnil se workshopů řešících budoucnost Ceny, živě s námi debatoval, vtipkoval, poobědval s námi bagetu v provizorním bufetu na dvoře.

S princem jste večeřel u jednoho stolu. O čem jste si povídali?
Jednalo se o závěrečnou slavnostní večeři v jedné z nejlepších mauricijských restaurací. U stolu s princem seděli ještě spolu se mnou další dva delegáti, několik dalších významných lidí a sponzorů. S námi si povídal především o Ceně. Vyptávali jsme se ho, jaké činnosti dělal on, když plnil svůj zlatý stupeň. Vyprávěl nám o své expedici v rámci programu.

Co byste o princi Edwardovi řekl? Jaký je?
Na toto jsem už částečně odpověděl v předchozí otázce. Nevím, jaký je třeba při politických jednáních, ale tady byl uvolněný, veselý, optimistický, zábavný. Asi byste do něj neřekli, že je to přímý potomek britské královny. Také je velice nadšený do celého programu, předsedá mezinárodní radě Ceny, velice živě se zajímá o dění v rámci programu i na regionálních úrovních. Například, když jsem řekl, že jsem z České republiky, hned věděl, že se u nás program jmenuje Edie. Programu se přitom účastní asi 130 zemí a Edie se jmenuje jen u nás.

Měl jste to štěstí strávit nějaký čas s nejmladším potomkem britské královny Alžběty II. a jejího chotě Philipa. To se jen tak někomu nestane. Co se vám honilo hlavou?
Ze začátku především jak ho mám zdravit. Upozornili nás, že ho máme oslovovat His Royal Highness (Jeho královská Výsosti) či Sire. Při prvním setkání, kdy jsem měl příležitost prohodit s ním pár zdvořilostních vět během přestávky mezi workshopy, jsem si ovšem uvědomil, že nám neřekli, zda mu smíme říct „Hello“ nebo existuje nějaký speciální pozdrav pro prince. Ale když jsem se ho zeptal, ujistil mě, že mu „Hello“ říkat můžu (smích).

Vy jste účastník programu před dokončením. Co bude dál?
Větší země mají Asociaci držitelů zlatého stupně, ovšem u nás nic takového zatím není. Je příliš málo aktivních absolventů programu. Měla by snad fungovat International Gold Award Holders Association, Mezinárodní asociace držitelů zlatého stupně. Ta ale vznikla teprve nedávno a nejsem si jistý, jak moc funguje. Spíše je to asi opravdu jen v rámci jednotlivých států.

Takže když program dokončíte, tak už nebudete dělat nic?
Ano, když účastník dokončí zlatý stupeň, pro který musíte plnit ty jednotlivé obory 18 měsíců, 12 pokud jste držitelem stříbrného stupně, tak nic dalšího víceméně není. Je tu možnost zapojit se jako dobrovolník do programu. To znamená pomáhat s chodem programu nebo třeba organizovat expedice, dělat vedoucího na expedicích. Já budu po dokončení zlatého stupně, což bude, tuším, v lednu, dodělávat pro Edieho propagační video. Dál nevím. Ale rád bych s programem zůstal v kontaktu. Líbí se mi například možnosti cestování.

Petra Friedrichová

11.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 16 500 Kč Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) VŘ - DĚLNÍK/CE NA MYCÍM CENTRU OBALŮ - PRACOVNÍK/CE KOMPLETACE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: VŘ dne 12.11.2018 v 9:00 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích) , Požadavky: vzdělání nerozhoduje, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Náplň práce: rozebírání a kompletování lehkých plastových beniček, strojní mytí bedniček na mycím centru (vkládání a odebírání bedniček), vizuální kontrola nepoškozenosti obalů, Nabízíme: zaměstnání u stabilní společnosti, příspěvek na stravování, možnost karierního růstu. Pracoviště: Lašek spol. s r.o., U Sirkárny, č.p. 658, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Rudolf Prášek, +420 776 641 043. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení montáž plochých elektrokabelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovnici do elektorvýroby na montáž plochých elektrokabelů a strojního navíjení. , Požadujeme manuální zručnost, preciznost, spolehlivost, orientace ve výkresové dokumentaci.Nástup ihned, Vhodné pro ženy., Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu - renata.tomanova@centes.cz. Pracoviště: Centes, spol. s r. o., E. Rošického, č.p. 364, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Renata Tomanová, +420 385 792 119. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 400 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA V MENZE VYSOKÉ ŠKOLY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Turnusové služby, léto - ranní, PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou, Požadované dovednosti: nutný zdravotní průkaz, Náplň práce: příprava a výdej pokrmů, Nabízíme: zaměstnanecké benefity, závodní stravování, 6 týdnů dovolené, Požadované doklady: životopis, Kontaktní osoba: Valéria Kaiserová, tel: 387 842 102,e-mail: kaiserova@mail.vstecb.cz. Pracoviště: Vysoká škola technická a ekonomická v českých budějovicích, Okružní, č.p. 517, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Valéria Kaiserová, +420 387 842 102. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář montér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Společnost ČEZ Energoservis spol s r.o. hledá zaměstnance na pozici Elektrikář - montér., , Požadujeme:, - Minimálně 2 roky praxe v oboru elektro, na JE vítána, - vyučen/ÚSO elektro, - Vyhl. 50/78 Sb. §6 do i nad 1000V , - Aktivní osobnost se zájmem se neustále vzdělávat, zodpovědnost, samostatnost, pracovitost, , Pracovní náplň:, - odborné práce zejména na VN motorech elektrárenských objektů, - realizuje údržbu v době odstávek jaderné elektrárny, - Zajišťuje opravy poruch na zařízení aj., , Nabízíme:, - Pět týdnů dovolené, - Příspěvek na stravu, - Příspěvek na penzijní připojištění , - Bezúročné zápůjčky ze sociálního fondu, - Podpora při pracovní neschopnosti, - Čtvrtletní odměny, - Odměna za hospodářský výsledek, - Vzdělávací kurzy a školení, , Uchazeč o zaměstnání poskytnutím osobních údajů společnosti ČEZ ENERGOSERVIS uděluje dle Nařízení o ochraně osobních údajů a v souladu s právními předpisy v platném znění souhlas s jejich zpracováním za účelem účasti ve výběrových řízeních a získání zaměstnání. Osobní údaje budou uchovávány po dobu 6 měsíců. Po uplynutí této doby a v případě dalšího zpracování vašich údajů budete osloveni s žádosti o poskytnutí nového souhlasu.. Pracoviště: Čez energoservis spol. s r.o. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Ludmila Kosmáková, +420 725 658 787.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto. Českobudějovická radnice.

K nové vládě města vedou dvě cesty

Ilustrační foto

Muž si ustlal vedle kočárku a vyvolal pozdvižení

Soud bude řešit 15 návrhů na neplatnost voleb

Jižní Čechy – Hlasy voličů pro kandidující strany nebyly sečteny správně. S takovým odůvodněním sepsali Jihočeši návrhy na neplatnost říjnových komunálních voleb, které adresovaly Krajskému soudu v Českých Budějovic.

Na pódiu se neobejde bez sklenky vína

České Budějovice - Adam Balažovič je stand-up komik, kterého na pódiu málokdy uvidíte bez sklenky vína.

Sáhněte si na zbraně z filmů

Tábor – Chcete vidět, s jakými zbraněmi se natáčely filmy Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Van Helsing nebo Mlhy Avalonu, a dokonce si na ně sáhnout?

V Ratiboři vyhořel byt. Uhořela v něm žena

Ratiboř u Chyšek - Tragická událost se stala v pátek 19. října v 9 hodin ráno. V Ratiboři, což je část obce Chyšky, vyhořel byt. V něm byla nalezena uhořelá žena.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT