VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Búda stoloval s Jeho královskou Výsostí

České Budějovice - Pochod džunglí, stavbu příbytku pro chudé a setkání s britským princem Edwardem, to vše zažil účastník programu Edie.

11.11.2008
SDÍLEJ:

Přátelské setkání s princem Edwardem. Foto: Archiv Jana Búdy

Jednadvacetiletý student Jan Búda se jako zlatý absolvent Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (Program EDIE v České republice) zúčastnil Mezinárodního setkání zlatých absolventů Ceny na ostrově Mauricius. Během čtrnáctidenního říjnového pobytu poznával krásy ostrova, seznámil se s vrstevníky z celého světa a zapojil se do akcí a workshopů, kterých se zúčastnil i britský princ Edward.

Jste zlatým absolventem programu EDIE. Co je to za program?
Cena vévody z Edinburghu je dobrovolný nesoutěžní program, který pomáhá mladým od 14 do 25 let rozvíjet osobnost a aktivně využívat volný čas.

O co tedy přesně jde?
V zásadě jde o to přesvědčit mladé lidi, aby netrávili svůj čas u televize, ale aktivně. Účastník programu Edie musí rekreačně provozovat nějaký sport, věnovat se nějaké dovednosti, vykonávat libovolnou dobrovolnou činnost a, spolu s dalšími účastníky, naplánovat a zúčastnit se expedice. Program běží asi ve 130 zemích světa. Byl založen v Anglii vévodou z Edinburghu, manželem královny Alžběty II.

Co je cílem tohoto programu?
Cílem je, aby se účastník rozvíjel a zlepšoval ve všech částech programu. Každý si sám stanoví, čeho chce dosáhnout, a jeho Edie vedoucí na to následně dohlíží a potvrzuje splněné cíle. Podle věkové hranice lze plnit bronzový, stříbrný a zlatý stupeň. Liší se od sebe délkou. Při dokončení každého stupně obdržíte diplom. Zlatí účastníci ho dostanou z rukou člena britské královské rodiny. Často od prince Edwarda, syna zakladatele programu.

Jak jste se o programu dozvěděl?
Od kamarádů, kteří se již programu účastnili a doporučili mi ho. Zajímala mě hlavně Expedice. Je úžasné mít možnost naplánovat si expedici téměř do libovolné části světa. Lze ji samozřejmě naplánovat i v České republice. S financováním pak mohou pomoci různé granty a příspěvky.

Čemu se tam věnujete nejvíc?
Nedá se říct, že bych se něčemu věnoval víc. Všem částem programu je nutné věnovat určitý čas. Nemám ani žádnou výrazně oblíbenější část.

Na co jste se tedy v jednotlivých částech programu zaměřil?
Jako rekreační sport provozuji cyklistiku. Dovednost mám natáčení a střih videa. Jsem členem Audiovizuálního centra studentů ČVUT. To je studentský klub, působící na ČVUT v Praze, kde studuji, jehož hlavní činností je natáčení zajímavých přednášek, jejich zpracování a následné bezplatné poskytnutí veřejnosti. Tedy především dalším studentům. Tam plním svou dobrovolnou činnost. Expedici v rámci programu jsme podnikli letos na jaře do Jihoafrické republiky. To byl úžasný zážitek. V současné době také s Ediem spolupracuji jako dobrovolník. Natáčím propagační video programu.

Teď jste strávil dva týdny na ostrově Mauricius. Bylo to mezinárodní setkání zlatých absolventů. S občany kterých zemí jste se tam setkal?
Nebylo to setkání jen zlatých absolventů, ale také účastníků krátce před dokončením, což je můj případ. Setkání se koná každé tři roky. Setkal jsem se s lidmi z 28 zemí. Jedenáct jich bylo z Evropy, zbytek z celého světa. Musím říct, že to přispělo také k mým znalostem zeměpisu. Všechny země měly krátkou prezentaci. Někdy jsem netušil, kde se daná země nachází nebo že vůbec existuje, například taková Saint Lucia.

Vycházeli jste spolu dobře, nebo jste se tam občas dostávali do nepříjemných konfliktů?
Celkem bylo na Mauriciu 92 delegátů. Země s velkým počtem účastníků programu posílaly více delegátů. U tak velké skupiny lidí vždy dojde k rozčlenění na menší skupinky, které si více rozumí. Každý se tedy spřátelil s větším či menším počtem ostatních delegátů. Jednotlivé země se ale samozřejmě snaží vyslat co nejlepší delegáty, kteří nebudou mít problém zapojit se k ostatním. Jistě i díky tomu se tam sešla výborná parta lidí, kde nepříjemné konflikty rozhodně nehrozily. Největší konflikt asi byl, když na rozlučkové party po půlnoci všichni naskákali do bazénu a naházeli tam i ty, co nechtěli (smích).

Co jste tam celé ty dva týdny dělali? Odpočívali?
Odpočívat jsem musel ještě dva dny po návratu. Program byl nabitý od rána do noci. Podnikali jsme výlety do okolní nádherné přírody, slaňovali vodopády, šnorchlovali mezi korály, byli v národním parku, koupali se v oceánu. Ale také jsme například dva dny stavěli příbytky pro chudé či sbírali odpadky v ptačí rezervaci. Účastnili jsme se workshopů na téma Nová média, například Blogging (blogování), Video recording (nahrávání videa), Photography (fotografování), Journalism (žurnalistika). Pořádali jsme fórum mládeže, na kterém jsme se zaměřili na budoucnost a možnosti zlepšení Ceny vévody z Edinburghu na světové úrovni, volili zástupce do Mezinárodní rady Ceny. Zúčastnili jsme se projektu Stand up pro boj proti chudobě.

Setkal jste se s princem Edwardem. Je to váš největší zážitek z této expedice ?
Největší zážitek byl pro mě asi pochod džunglí, zakončený slaňováním vodopádů. Rozhodně je ale setkání s princem jedním z největších zážitků. Především mě nadchlo princovo vystupování. Přišel dokonale upraven, doprovázen ochrankou. Následně se ale převlékl do našeho účastnického trička, účastnil se workshopů řešících budoucnost Ceny, živě s námi debatoval, vtipkoval, poobědval s námi bagetu v provizorním bufetu na dvoře.

S princem jste večeřel u jednoho stolu. O čem jste si povídali?
Jednalo se o závěrečnou slavnostní večeři v jedné z nejlepších mauricijských restaurací. U stolu s princem seděli ještě spolu se mnou další dva delegáti, několik dalších významných lidí a sponzorů. S námi si povídal především o Ceně. Vyptávali jsme se ho, jaké činnosti dělal on, když plnil svůj zlatý stupeň. Vyprávěl nám o své expedici v rámci programu.

Co byste o princi Edwardovi řekl? Jaký je?
Na toto jsem už částečně odpověděl v předchozí otázce. Nevím, jaký je třeba při politických jednáních, ale tady byl uvolněný, veselý, optimistický, zábavný. Asi byste do něj neřekli, že je to přímý potomek britské královny. Také je velice nadšený do celého programu, předsedá mezinárodní radě Ceny, velice živě se zajímá o dění v rámci programu i na regionálních úrovních. Například, když jsem řekl, že jsem z České republiky, hned věděl, že se u nás program jmenuje Edie. Programu se přitom účastní asi 130 zemí a Edie se jmenuje jen u nás.

Měl jste to štěstí strávit nějaký čas s nejmladším potomkem britské královny Alžběty II. a jejího chotě Philipa. To se jen tak někomu nestane. Co se vám honilo hlavou?
Ze začátku především jak ho mám zdravit. Upozornili nás, že ho máme oslovovat His Royal Highness (Jeho královská Výsosti) či Sire. Při prvním setkání, kdy jsem měl příležitost prohodit s ním pár zdvořilostních vět během přestávky mezi workshopy, jsem si ovšem uvědomil, že nám neřekli, zda mu smíme říct „Hello“ nebo existuje nějaký speciální pozdrav pro prince. Ale když jsem se ho zeptal, ujistil mě, že mu „Hello“ říkat můžu (smích).

Vy jste účastník programu před dokončením. Co bude dál?
Větší země mají Asociaci držitelů zlatého stupně, ovšem u nás nic takového zatím není. Je příliš málo aktivních absolventů programu. Měla by snad fungovat International Gold Award Holders Association, Mezinárodní asociace držitelů zlatého stupně. Ta ale vznikla teprve nedávno a nejsem si jistý, jak moc funguje. Spíše je to asi opravdu jen v rámci jednotlivých států.

Takže když program dokončíte, tak už nebudete dělat nic?
Ano, když účastník dokončí zlatý stupeň, pro který musíte plnit ty jednotlivé obory 18 měsíců, 12 pokud jste držitelem stříbrného stupně, tak nic dalšího víceméně není. Je tu možnost zapojit se jako dobrovolník do programu. To znamená pomáhat s chodem programu nebo třeba organizovat expedice, dělat vedoucího na expedicích. Já budu po dokončení zlatého stupně, což bude, tuším, v lednu, dodělávat pro Edieho propagační video. Dál nevím. Ale rád bych s programem zůstal v kontaktu. Líbí se mi například možnosti cestování.

Petra Friedrichová

11.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 100 Kč

Provozní elektromechanici Elektromontér. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Informace o pracovním místě, , Nabízíme pracovní příležitost zájemcům na pozici pomocného montéra ve výrobě., , Jednosměnný provoz. Jedná se o provoz kovovýroby. Zapojuje se zde do kovového tělesa (výrobku) veškerá elektroinstalace., , Místo výkonu práce - Český Krumlov., , Nástup možný dle domluvy., , Náplň práce, - zapojení elektrosoučástek, manipulace s materiálem na hale, - kontrola funkčnosti, , Požadujeme, - spolehlivost, zodpovědný přístup k zadané práci, - ochota a chuť pracovat, - manuální zručnost, je potřeba obecná technická zdatnost, , Ideální pracovní pozice pro auto-elektrikáře či příbuzné elektro obory., , Nabízíme, - platové ohodnocení : 105,-kč/hod., - zajištění ubytování, případně možnost příspěvku na dopravu, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci, - ochota zaměstnat cizince, - čisté pracovní prostředí - hala, - práce na HPP. Pracoviště: Europe jobs s.r.o., Branišovská, č.p. 1729, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 95 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: EUROPE JOBS S.R.O. hledá pro provoz v Českých Budějovicích vhodné kandidáty na pozici: , , DĚLNÍK VE VÝROBĚ, - obsluha stroje, linky , - skladové aktivity, - manipulace se zbožím , , Místo výkonu práce - České Budějovice. Nástup možný od 14.3.2018., , Požadujeme:, - ochota a chuť pracovat ve směnném provozu - 2, - spolehlivost, zodpovědnost, - není nutná žádná praxe ani kvalifikace, - fyzická zdatnost, , Nabízíme:, - platové ohodnocení: 95,-kč/h, po odpracovaných 3 měsících 105,-Kč/h, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci. Pracoviště: Europe jobs s.r.o., Branišovská, č.p. 1729, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 25 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme mladé, ryze české truhlářství a hledáme šikovné truhláře, kterým rádi dáme prostor pro jejich invenci, možnost aktivního se podílení na zakázkách, pracovním postupu, plánování prací., Zabýváme se zakázkovou výrobou truhlářských produktů, práce s masivními nebo/i laminovými materiály, nábytkářství nebo/i stavební truhlářství. Vhodné pro uchazeče s praxí, alespoň základní, ideálně s delší dobou praxe s vyučením v oboru. , Zvyšování platu po zapracování a prokázání praxe, výkonnosti a zručnosti, bonusové odměny, dlouhodobá spolupráce a perspektiva, možnost růstu a seberealizace., Kontakt telefonicky (8 - 20 hod.) nebo e-mailem. Pracoviště: Truhlářství bohemia s.r.o., Plavská, č.p. 598, 373 81 Kamenný Újezd. Informace: Ivan Vávrovský, +420 774 226 742.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 160 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. B výhodou, nástup ihned. Pracoviště: Melmar s.r.o. - provozovna, 373 48 Dívčice. Informace: Iva Melicherová, +420 702 297 373.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu se na českobudějovickém výstavišti uskutečnil první ročník Maškarního bálu pro děti.
36

OBRAZEM: Po výstavišti se proháněli superhrdinové, rytíři a princezny

3. utkání semifinále WSM ligy Kladno - Č. Budějovice
19

Motor prohrál i třetí zápas v sérii a bude odvracet první kladenský mečbol

OBRAZEM: Pátek v Metropolu patřil ženám

České Budějovice - Plný dam a dívek byl v pátek večer sál Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích.

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Písek – Už více než 53 tisíc dětí jí ve školách zdravěji díky programu Skutečně zdravá škola.

Autobus sjel do škarpy, nikomu se nic nestalo

Kněžské Dvory - Dopravní nehodou začalo sobotní dopoledne na Českobudějovicku.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT