Pravidelně se i na Budějovicku účastní dobrovolníci úklidů přírody. Jeden chystá na 23. března Český svaz ochránců přírody v rámci akce Ukliďme svět. Pro dobrý skutek pro přírodu můžete získat i podporu na stránce www.uklidmesvet.cz.

Za necelé dva měsíce opět vyrazí do přírody tisíce dobrovolníků, kteří mají zájem pomoci přírodě a odnést z ní odpadky. Kampaň Ukliďme svět, kterou již přes 30 let pořádá Český svaz ochránců přírody, vyvrcholí v sobotu 23. března.

Agresorovi hrozí až deset let za mřížemi. Ilustrační foto.
Agresivně zaútočil na muže kvůli cigaretám. Může jít na deset let za mříže

Úklidové akce ve prospěch přírody se pořádají i na Českobudějovicku i pod patronací jiných organizátorů. V minulých letech se úklidu přírody účastnili dobrovolníci ve Vrábči, kde úklid v okolí obce i mezi osadami spolupořádali v jarním a podzimním termínu dobrovolní hasiči s mateřským centrem.

Do akce Ukliďme Česko se zase zapojili dobrovolníci na budějovickém sídlišti Máj. A že se úklid přírody hodí v jakékoliv podobě, ukázal výsledek. „Za tři hodiny jsme sebrali mraky odpadků včetně pneumatik," řekla k úklidu před několika lety Andrea Vášáková. „Bylo to patnáct pytlů, byl tam i kus lina, rozbité zbytky dveří," vylíčila, co vše se dá v lese najít s tím, že upotřebeny byly všechny pytle, které dodala s rukavicemi firma FCC Group, za což jí patří dík. „Mám z toho radost, a to jsme nenachodili žádné kilometry, ani jsme nezacházeli moc do lesa. Jsem ráda, že jsme toho tolik zvládli," zdůraznila za skupinku dobrovolníků Andrea Vášáková. A dokonce se v průběhu akce přidali i náhodní kolemjdoucí.

V Plané u odbočky na letiště bourala sanitka. Jeden člověk se lehce zranil.
V Plané u odbočky na letiště bouraly sanitka a auto. Zranila se záchranářka

V kampani Ukliďme svět každoročně dobrovolníci odstraní z přírody a veřejných prostranství tuny odpadků. „Za loňský rok máme od organizátorů úklidů potvrzeno, že víc než 22 000 dobrovolníků sesbíralo přes 170 tun odpadků. Nejde jen o přímý pozitivní dopad na čistotu našeho okolí. Neméně důležitá je preventivní a výchovná funkce dobrovolnických úklidů,“ říká za Český svaz ochránců přírody mluvčí Petr Stýblo.

„Dobrovolnické úklidy sice nezbaví trvale naši přírodu odpadků a černých skládek, ale účastníci těchto úklidů pak málokdy sami odhodí odpadky do přírody. Proto se snažíme zapojovat do této kampaně i školy, a působit tak na mladou generaci,“ říká k tomu Stáňa Bartošová z Českého svazu ochránců přírody a dodává: „Dobrovolnické úklidy mohou také pomoci vytvořit si vztah ke svému okolí, posilují i vztahy v rámci sousedské komunity.“ Zapojit se do kampaně je poměrně jednoduché. Na webové stránce www.uklidmesvet.cz stačí plánovaný úklid zadat, včetně termínu a místa akce. Akce se pak objeví i na mapce úklidů. Jako organizátor úklidu si můžete pomocí online formuláře zažádat i o úklidový materiál. Formulář bude otevřený do 4. března. „Díky podporovatelům kampaně může Český svaz ochránců přírody dodat v rozumném množství úklidové pytle a dětské rukavice organizátorům úklidových akcí zdarma v rámci hromadné rozesílky. Důležité je si o ně zažádat do 4. března, abychom je mohli do této rozesílky zahrnout,“ doplňuje Stáňa Bartošová.

Ukliďme Česko na Českobudějovicku. Dobrovolníci vyrazili uklidit Branišovský les u sídliště Máj v Českých Budějovicích.Ukliďme Česko na Českobudějovicku. Dobrovolníci vyrazili uklidit Branišovský les u sídliště Máj v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Český svaz ochránců přírody nabízí organizátorům nejen úklidový materiál, ale i metodickou pomoc. Poradí, jak s obcí či technickými službami domluvit odvoz sesbíraných odpadků, jak akci propagovat a přilákat na ni dostatek dobrovolníků či jaké bezpečnostní zásady při úklidech dodržovat. Metodické a propagační materiály jsou dobrovolníky k dispozici také na webu www.uklidmesvet.cz, dobrovolníkům slouží i e-mailový a telefonický kontakt na koordinátory kampaně.

A kdo si zatím netroufá úklidovou akci sám upořádat, může se zapojit do některého již naplánovaného úklidu. Přispěje tak k dobré věci, a třeba pozná i nové sousedy či spřízněné lidi.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé ČR jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody.