Jaro přicházející do Českých Budějovic už vyslalo do ulic první posly v podobě rozkvetlých krokusů, v některých zahradách v regionu pak mohly těšit sněženky.

Na náplavce u Dlouhého mostu přitom ještě v minulých dnech byly zbytky sněhu, který se sem svážel za prosincové kalamity. Při troše fantazie tající sníh pokrytý kamínky mohl připomínat Himálaje s kamenitými hřebeny a sněhem pokrytými úbočími. Teploty posledních dnů ovšem s tímto úkazem rychle zatočily.

Jaro na Českobudějovicku. Květy před EUC klinikou v ulici Matice školské už navštívil i čmelák.Jaro na Českobudějovicku. Květy před EUC klinikou v ulici Matice školské už navštívil i čmelák.Zdroj: Deník/Edwin Otta

V neděli zaznamenali meteorologové v Budějovicích podle Evy Houbové z Českého meteorologického ústavu nejvyšší odpolední teplotu 12,3 °C a v kraji bylo nejvíce ve Strakonicích, kde zaznamenali 12,8 °C. „V pondělí očekáváme hodně oblačnosti a občasný déšť,“ uvedla Eva Houbová s tím, že nejvyšší odpolední teploty by měly být 7 °C až 10 °C a vát bude čerstvý vítr.

Co rozkvetlo u vás doma na zahrádce nebo v obci? Ukažte první jarní květy ostatním a pošlete na webeditori.jih@denik.cz, rádi je zveřejníme.

Teplotní rekordy v Budějovicích pro 19. únor by tedy měly hravě odolat. Eva Houbová uvedla, že nejvyšší teplota pro 19. únor byla naměřena v roce 1998 a činí 15,7 °C, nejnižší teplota je pak -20,5 °C z roku 1901.