Květinářství a zahradnictví už zahajují jarní sezónu a 8. března pravidelně mají také jeden z výjimečných dnů, kdy se pro květiny staví více zákazníků než obvykle - kvůli mezinárodnímu dnu žen. Nakupuje se na záhony i do váz.

Zájem je už i o sazenice zeleniny. "Petrklíče, macešky, violy, hlávkový salát, bílé, modré kedlubny, už to propuká," vypočetla, co už mizí z prodejny do květníků nebo záhonů Marie Volfová. Její obchod v Bernarticích na Písecku - květinářství Pod Kostelem byl dříve generacím zákazníků znám jako drogerie Ježek, dodnes je nad vchodem nápis Ježek zachován. Opravdoví pamětníci zde potom zažili ještě drogistu pana Bendu, v jehož krámku se i před rokem 1989 našlo téměř vše z oboru. Nabídka prodejny je i dnes široká. Pro sazečku si například přišla i s vnoučaty Jana Došková, cibule přijde do země na záhonu u chalupy, kterou má v nedalekých Borovanech.

Výstava organizace ADRA na českobudějovickém náměstí.
OBRAZEM: ADRA se pod Černou věží ohlíží za svou historií

"Prodávají se i tulipány, narcisy, hyacinty, těch je teď sezona," doplňuje Marie Volfová výběr jarních květin. A k 8. březnu přibývají i zájemci o dárek pro ženy. "Děláme i rozvoz," poznamenala Marie Volfová při balení jedné z kytic. Například růže zde prodávají za 49 až 69 korun. V nabídce jsou i alstromerie, které vydrží až tři týdny. Fialové květy spíše drobnější a vzdáleně připomínající laikovi třeba malý květ kosatce jsou jednou z netrvanlivějších řezaných rostlin na trhu.

Do rodiny i kolegyním

Spíše klasiku - gerbery, zvolil v bernartické prodejně pro MDŽ Miloslav Kolář z Bílinky. "Manželce a dvěma snachám a deseti kolegyním do ZD Nemějice," vyjmenoval Miloslav Kolář, komu všemu jsou rudofialové květy s bílou ozdobou určeny. Doplnil, že květiny kupuje na MDŽ pravidelně.

Přes hlavní silnici, po které proudí vozidla na trase Písek - Tábor, se v Bernarticích nachází květinářství Slunečnice Bernartice. Na MDŽ tu měli v nádobách s vodou už dopředu připravené kytice na výběr. Zákazníci si objednávají i telefonicky a nechávají si i na místě poradit. A kolik kytic se připravuje? "Podle toho, kolik se prodalo loni a trošku přidáme, aby bylo na výběr," říká majitelka Irena Süsmilichová. Ani ten, kdo přijde poslední, by totiž podle květinářky neměl být odkázán jen n to, co zbude… "Hodně se prodávají jarní kytky, klasika je červený karafiát a růže," doplnila Irena Süsmilichová, co si zákazníci odnášejí a připojila, že se na objednávku dělají kytice i do Tábora nebo Písku.

I týden dopředu

I objednávky z firem připravovali na MDŽ v květinářství Květina z lásky v českobudějovické Lidické třídě. "Spíš řezané, ale prodávají se všechny, i hrnkové. Karafiát, tulipán, růže, gerbera, narciska, frézie i petrklíče," vyjmenovala co si zákazníci přejí majitelka Magdalena Tomšíčková. "Kytice děláme i na objednávku, i pro firmy. Květiny kupují i ženy maminkám," naznačila Magdalena Tomšíčková, že tradiční dárek zdaleka nepořizují jen manželé nebo synové pro manželky nebo maminky. A objednávají se až týden dopředu.

Lékárna. Ilustrační foto.
Rodiče putují od lékárny k lékárně, shánějí penicilin v sirupu

Na MDŽ se prodává v květinářství v Lidické třídě určitě víc květin než na Valentýna. "Za posledních pár let mohu říci, že na MDŽ se květiny vždycky nakupovaly," uvedla prodavačka Jana Zifčáková. K dalším "vrcholům" prodeje patří třeba den matek, konec školního roku nebo i zmíněný Valentýn. I když MDŽ je některými vnímán trochu kontroverzně, jde o svátek, který vznikl už před první světovou válkou.

Zahradnictvím hlavní sezóna ještě nezačala, ale zákazníky už mají i v rodinném podniku rodiny Boškových ve Stříteži u Volyně. "Ti, co už nemohou vydržet, nakupují petrklíče, macešky, pažitku, sazečku, semena, cibulky," vypočítává Václav Boška, který začínal s manželkou Alenou podomácku v roce 1983 s produkcí, kterou pak prodávali na trzích. "V roce 1999 jsme oplotili první dva hektary na louce," přibližuje velkou změnu ve firmě, která dnes jako rodinný podnik má už deset hektarů pěstebních a prezentačních ploch. "Těší nás, dělat zákazníkům radost. Když říkají, že se k nám těšili a přijedou se alespoň podívat," říká Václav Boška a připojuje, že hodně se nyní prodává substrát a velikonoční výzdoba.