Jejich zájmu se těší především krmelce a zásypy, které je potřeba je opravit, vyčistit, desinfikovat, a tím chránit zvěř před šířením nemocí a parazitů.

Toto období navíc přináší nepříjemné střety přírody se zemědělskými pracemi. Polní práce jsou v plném proudu a velké zemědělské stroje s vysokou pojezdovou rychlostí a širokým záběrem vyráží do polí. Právě nyní proto musejí myslivci ochránit nejen dospělou zvěř, ale především čerstvě narozená mláďata. Bažanti, zajíci i někteří zpěvní ptáci totiž vyvádějí svá mláďata na zemi v polích.

Hovoří o tom myslivkyně Eva Hájíčková. „Zanedlouho nastane čas senoseče a proto je nutné z těchto polních kultur zvěř včas vyhnat, než se stroje do pícnin zakousnou,“ říká. „Velkými pomocníky jsou pro nás lovečtí psi, jejichž výcvik směřujeme právě do těchto lokalit,“ dodává.

Na pozoru se musejí mít i řidiči, neboť právě v tomto období si především srnčí zvěř hledá svá teritoria a dost často přebíhá silnice. Například opařanští myslivci myslí i na ochranu nejen zvěře, ale především lidských životů a už sedm let instalují u silnic takzvané pachové ohradníky. Jedná se povětšinou o pěny vyrobené na bázi pachové stopy, která brání zvěři před vstupem do vozovky.

Jaro je v přírodě právem tak hájené a nazývané obdobím klidu pro zvěř a ostatní živočichy. Myslivci proto vyzývají veřejnost, aby se v této době chovala k přírodě co nejšetrněji.