V dubnu uvede Jihočeské divadlo dvě premiéry. Studiová scéna Na Půdě představí 5. dubna činoherní inscenaci Cyrano z Bergeracu. Odvážnou adaptaci klasického románu Edmonda Rostanda, ve které v roli Cyrana bude svůj širák odhazovat dál Tomáš Drápela. Režie se ujal Adam Svozil. Inscenace se zařadí do dramaturgického cyklu Klasika na Půdě, který byl zahájen premiérou Hamleta v roce 2022.

Operní soubor uvede 12. dubna inscenaci Lazebník sevillský. O hudební nastudování grotesky z časů bílých paruk se postaral Martin Peschík. Režisérské kormidlo společně svírali Miřenka Čechová a Petr Boháč.

close Cyrano z Bergeracu, další premiéra. info Zdroj: Jihočeské divadlo zoom_in Cyrano z Bergeracu, další premiéra.

Květen přinese premiéru baletní – Julie a Romeo. Nesmrtelný příběh o lásce, která nezná hranic. Tentokrát je ovšem děj zasazený do místa, kde by ho divák nejspíše nečekal. Dva milenci se v režii Dodo Gombára setkají v domově důchodců. Choreografii na původní hudbu současného hudebního skladatele Ivana Achera vytvořilo duo Ondřej Vinklát a Tomáš Rychetský.

15. března uvedlo Malé divadlo unikátní projekt Jak vytáhnout kořeny. Skutečný příběh o hledání sebe sama v podání Elišky Mesfin Bouškové, která diváky provází svým životem. Projekt je určený pro střední školy a Malé divadlo s ním plánuje navštěvovat i domovy pro seniory.

16. a 17. března hostilo Jihočeské divadlo mladé herce z Pelhřimova, Plané, Českých Budějovic, Brna i Jindřichova Hradce, a to v rámci akce Stylem - krajské přehlídky mladého divadla s postupem do národního kola v Ústí nad Orlicí (Mladá scéna) či Písku (Šrámkův Písek). Herecká klání se odehrála ve Studiové scéně Na Půdě a v Malém divadle. Na celostátní přehlídku divadelních souborů nakonec postoupil soubor Dveře dokořán ZUŠ Pelhřimov s inscenací x+?=!. Národní kolo v Ústí nad Orlicí na doporučení poroty navštíví ZUŠ Bohuslava Jeremiáše z Českých Budějovic s inscenací Kolotoč.

23. března se dveře Jihočeského divadla otevřely všem návštěvníkům až do půlnoci, a to v rámci akce Noc divadel. Speciální program obsahoval maraton čtení všech Smetanovo operních libret, taneční výuku České besedy, Velmi, velmi divné pohádky v podání členů Malého divadla, či možnost dirigovat jedenáctihlavé hudební těleso. Hlavním bodem programu bylo Grand Gala, při kterém byly předány ceny Jihočeská Thálie 2023.

close Z krajské přehlídky mladého divadla Stylem. info Zdroj: Jihočeské divadlo zoom_in Z krajské přehlídky mladého divadla Stylem.

27. března měl premiéru nový projekt Balet do škol. Tento projekt vznikal více než rok. Členové baletního souboru Jihočeského divadla včetně šéfa souboru Lukáše Slavického navštívili ZŠ Pohůrecká a předvedli ve třech hodinových blocích, určených pokaždé pro cca 50 žáků, co obnáší zaměstnání tanečníka. Žáci prvních, druhých a třetích tříd měli možnost si ve skupinkách vyzkoušet základní baletní kroky, jak se chodí v baletních špičkách i kostýmech. Na závěr všichni společně nazkoušeli taneční vystoupení pod vedením Zuzany Sladové, lektorky Ateliéru 3D.

Milovníci opery se na Velikonoce mohou těšit na Velikonoční koncert, na kterém zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka v podání orchestru opery Jihočeského divadla a hudebním nastudováním Davida Švece. V neposlední řadě na vás čeká televizní záznam slavného oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš, který vznikl pod hvězdnou oblohou Otáčivého hlediště v Českém Krumlově. „Televizní záznam oratoria vznikl ve spolupráci České televize se společností UNITEL a koprodukčně se připojila i japonská veřejnoprávní televize NHK. UNITEL pak zařadil Mesiáše do svého katalogu, kde zastává důstojné místo vedle prestižních inscenací či koncertů, které se objevily v programech festivalů v Salzburgu, Benátkách nebo BBC Proms,“ uvedl kreativní producent Jiří Hubač. ČT Art uvede záznam v sobotu 30. března ve 20:15.

Derniéry
Duben bude i měsícem derniér. Malé divadlo naposledy uvede Inscenace O papouškovi, který hledal domov (10. dubna) a Devatero pohádek (20. dubna). Činohra naposledy předvede inscenace Nevinný (10. dubna) a Plíce (23. dubna).

Zdroj: Ondřej Hellebrant, Jihočeské divadlo