V této souvislosti jsme mu položili několik otázek, které přibližují některé jeho pohledy na minulost, současnost i budoucnost členství České republiky v EU.

Vystoupil jste s hlavním referátem na konferenci VŠERS v Českých Budějovicích. Jak byste zhodnotil uplynulých pět let našeho členství v EU a jaké v něm spatřujete další perspektivy?
Pokusil jsem se ukázat Evropskou unii jako živý a mladý organismus, který se rychle vyvíjí. Někdy tak rychle, že se s tím vývojem občané členských zemí ne zcela identifikují. Myslím, že členství v EU České republice pomohlo v mnoha ohledech. Především nás však zařadilo do rodiny západoevropských demokracií, kam historicky nepochybně patříme. Zatěžkávací zkouškou pro Evropskou unii nepochybně bude probíhající ekonomická recese. Zatím se zdá, že by to mohlo docela dobře členské státy vzájemně hlouběji spojit. Riziko opačného vývoje je zde samozřejmě také. Ale zůstávám optimistou.

Vaše vystoupení na konferenci je jediná forma spolupráce s VŠERS?
Se školou spolupracuji velmi úzce. Jsem členem akademické rady VŠERS a vedu každoroční pravidelné semináře v Českých Budějovicích i v Příbrami. Právě proto, že zaměření studijních oborů VŠERS je hodně spojeno s Evropskou unií a Jihočeským krajem, považuji za rozumné se školou úzce spolupracovat.

Jaký dojem jste měl z včerejší konference a z přednášek pro studenty? Co je nejvíce zajímá?
Překvapil mě spontánní zájem a veliká pozornost, stejně jako okamžitá zpětná vazba. Dotazy se týkaly zejména Lisabonské smlouvy, vztahu nové americké administrativy prezidenta Obamy k Evropské unii, jakož i regionálních problémů, například radaru v Brdech.

Pomáháte VŠERS i něčím jiným než vedením seminářů?
To považuji za samozřejmé. Škole pravidelně poskytuji odbornou literaturu nejen v češtině, nýbrž, a to především, v angličtině. Pravidelně v rámci účasti veřejnosti na jednání Evropského parlamentu zvu studenty a pedagogy do Bruselu a Štrasburku. Domnívám se, že ze školy za mnou již byli všichni přednášející, kteří nějakým způsobem informují a přednášejí o EU, a více než 20 studentů.

Vyskytly se i dotazy, které se týkají vaší profese sexuologa?
Také na to došlo. Hovořili jsme o volném pohybu osob a s tím souvisejících problémech při ochraně společnosti před recidivujícími sexuálními delikventy. Studenti se také zajímali o různá antidiskriminační opatření ve vztahu k rovnosti pohlaví a k proměnám sexuálních rolí.