„O léky na hubnutí je v poslední době velký zájem. Obézním pacientům, kterým nadváha způsobuje další onemocnění, je také doporučíme a předepíšeme. Samozřejmě pouze v případě, že jim to dovolí jejich zdravotní stav,“ uvedla Diana Bouzekri Johnová, vedoucí lékařka XXL ambulance v Nemocnici Písek.

Důvodem zvýšeného zájmu o léky na hubnutí je jejich výrazné zlevnění. Došlo k němu po odeznění druhé pandemické vlny Covid-19. „Léky na hubnutí jsou cenově dostupnější, dokonce takřka o polovinu, takže si je může dovolit více pacientů. A protože jsou účinné a při hubnutí skutečně pomáhají snížit chuť na jídlo i pocit hladu a podporují metabolismus, je o ně zájem,“ vysvětlila Diana Bouzekri Johnová, která s pomocí nutriční terapeutky dohlíží na hubnutí osob s nadváhou.

Ambulance funguje pod záštitou OB Kliniky v Praze, centra pro léčbu obezity a onemocnění s ní spojených a věnuje se péči o obézní a extrémně obézní pacienty s BMI nad 35. Jejím cílem je prostřednictvím redukce váhy předcházet civilizačním chorobám a zlepšit kvalitu života klientů. Léčbu obezity tu vždy zahajují úpravou stravovacích návyků v kombinaci se zvýšením pohybové aktivity.

Každý pacient získá po úvodním komplexním vyšetření individuální léčebný plán. Jednou za 4 – 8 týdnů pak dochází na pravidelné kontroly.

Postup léčby je vždy individuální. „Pokud pacient spolupracuje a dodržuje doporučená opatření, ve většině případů vede léčba k úspěšné redukci váhy. Mnohdy stačí odbourat základní neřesti jako je konzumace slaných a sladkých pochutin nebo například uzenin,“ dodala nutriční terapeutka XXL ambulance Zuzana Dvořáková.

Píseckou XXL ambulanci nemocnice provozuje po covidové přestávce opět od letošního května. Zájemci ji najdou naproti interní příjmové ambulanci v pavilonu G. Ordinuje se v ní každé úterý odpoledne, konkrétně od 12.30 do 15.00, a zájem je enormní. Lidé byli v posledních letech v rámci nejrůznějších covidových omezení odkázáni na pobyt doma, nemohli navštěvovat sportovní zařízení. 
Přibližně 80% pacientů písecké XXL ambulance tvoří ženy, protože bývají více motivovány i ochotny svou obezitu řešit.