Jejich používání od pondělí propagují v rámci již devátého ročníku takzvaného Týdne opravdových plen. V Domě U Beránka v českobudějovické Krajinské ulici je k vidění výstava šetrných látkových plenek a dalších potřeb k přebalování nemluvňat. Pro představu, kolik jednorázových plen spotřebuje jediné dítě, vyrostla u podloubí také hromada symbolizující tunu takového odpadu.

Právě kvůli šetrnosti k životnímu prostředí se rozhodla používat u svých dvou dětí látkové pleny Helena Jaloševská. „Snažím se chovat úsporně a přišlo mi škoda vyhazovat taková kvanta jednorázových plen, které pak dlouho leží na skládce. Druhým hlediskem byly i peníze. Když jsem si to spočítala, zjistila jsem že bychom utratili spoustu peněz za něco, co se po použití hned vyhodí," vysvětluje.

Úspora v rodinném rozpočtu při použití látkových plen podle ní není vůbec zanedbatelná. „Jsou maminky, které kupují dražší látkové pleny a svrchní kalhotky. I když je použijí na dvě děti, vyjde je třeba na dvanáct tisíc. I tak se to vyplatí. Já jsem navíc kalhotky sama šila, pleny používám základní čtvercové, takže mě to nestálo ani dva tisíce," vypočítává Helena Jaloševská náklady na vybavení, které navíc už pro druhé dítě pořizovat nemusela.

Hlavou kroutí i nad námitkami zbytečných starostí a námahy při údržbě. „Praní mi nevadí, plenky mám kde sušit, spousta maminek má dnes i sušičky a žehlení není s výjimkou plen u úplně malinkých novorozeňat nutné." Díky použití látkových plen naopak její děti neví, co jsou opruzeniny. „Už proto je tahle metoda lepší. Navíc se mnohem dřív odnaučí počůrávat," ví už z dvojité zkušenosti.

Pro mnohé další postřehy si zájemci mohou tento týden přijít do Domu U Beránka. V pátek od 10 do 11 h se tu koná beseda na téma bezplenková metoda, v pátek celý den a v sobotu dopoledne můžete nakoupit v bazaru látkových plen a příslušenství, v pátek od 16 do 18 a v sobotu od 9 do 11 hodin se koná dokonce kurz šití látkových plen. Zároveň bude k dispozici bezplatné poradenství.