V uplynulém školním roce se umístily na první a třetím místě v soutěži AR Junior, která se konala v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti.

„Zvítězila jsem v kresbě zátiší," svěřuje se Šárka Riganová, která spolu s dalšími úspěšnými studenty převzala ocenění od zástupců krajského úřadu minulý týden v Českých Budějovicích. „Malovala jsem proutěný koš se sušeninami. Koš byl nachystaný v rámci přípravy, takže jsem ho nemusela nikde shánět," usmívá se studentka.

„Namalované zátiší, se kterým jsem zvítězila, zůstalo ve škole," svěřuje se Šárka Riganová. Dívku z Lipna nad Vltavou baví malování, i proto se rozhodla studovat aranžérství.

„Už mám vystudovaný jeden obor na jiné škole," prozrazuje. „Přes prázdniny jsem chodila na brigády, ale praxi 
v mém oboru jako aranžérka jsem nesehnala, protože moc podobných nabídek není," říká poněkud smutně.

Malování je její koníček, kterému by se chtěla věnovat 
i v dalších letech. „Chtěla bych vystavovat svoje obrazy, ale abych řekla pravdu, nevím, zda se mi to někdy povede. Určitě by mě bavilo pracovat v nějaké galerii nebo prodávat šperky. Výrobou šperků se sama zabývám, vyrábím je z bižuterie, používám korálky. Sháním je různě po obchodech nebo prostřednictvím internetu," vysvětluje studentka.

„Zkoušela jsem i cínování z drátu, přestala jsem, ale možná se k tomu zase časem vrátím," dodává. A jaké má ještě další koníčky? „Hodně čtu, poslouchám muziku, ale kvůli výrobě šperků z korálků moc volného času nemám," říká.

Kvůli praxi vstává už ve čtyři ráno. „Pocházím z Lipna nad Vltavou, dojíždím do Českých Budějovic z Bujanova od Kaplice vlakem. Když mám praxi, což je zrovna teď, vstávám ve čtyři hodiny a jedu v pět. Když jdu do školy na odborné předměty, vstávám v šest ráno."
To, že vyhrála, ji překvapilo. „Zátiší těch ostatních se mi ani moc nelíbila," přiznává upřímně.

„Lidé nezvládali techniku uhlem. Je to těžké, zvlášť při kresbě něčeho tak detailního, jako je zátiší.  Musela jsem zachytit moc malým detailů, uhel špiní. Malovala jsem černým uhlem. Černou barvu mám ráda. Když si vybírám šaty, tak černá barva vede. Vůbec to není smutná barva," říká rozhodně dívka v černých šatech a s černě namalovanými nehty.

„Kdepak, podle barvy šatů si nehty nemaluji, ani podle nehtů nevybírám v šatníku," dodává s úsměvem.

V oboru drátěný program získala Helena Zikmundová třetí místo. „Aranži se věnuji druhým rokem," prozrazuje sedmnáctiletá studentka
z Dobré Vody u Českých Budějovic.

„Zhotovovala jsem jakousi klec na téma Pomáda. Tenhle film jsem viděla, líbil se mi, je moc hezký. Rodiče ho znají taky. Viděli jak Pomádu, tak pak i moje dílo, které se jim také líbilo. Měli hodně velkou radost, že jsem se soutěže zúčastnila a že jsem v ní něco vyhrála. "

Helena Zikmundová si obor aranžérství, který studuje,  pochvaluje. „Baví mě, chtěla jsem ho totiž studovat odmalička. Teď bych se ráda zaměřila na design bytu," prozrazuje.

A jaké má sedmnáctiletá dívka další koníčky? „Strašně ráda poslouchám hudbu a tancuji. Mám ráda současnou hudbu, disko jsem ale také dřív hodně poslouchala. Ráda chodím na koncerty nebo na diskotéky," doplňuje úspěšná studentka Helena Zikmundová.