Několik obyvatel České ulice se v pátek vydalo na radnici, při smluvené schůzce s primátorem Jurajem Thomou (OPB) chtěli řešit problémy s příliš hlučnými sousedy – s Jamaica Barem a Room Barem.

Lidé z České se už těžko brání zoufalství, jejich starosti s nálevnami Room a Jamaica trvají již dva roky, od té doby, kdy se tyto podniky otevřely. Vzhledem k chybějící vyhlášce o veřejném pořádku není zatím možné omezit provoz žádné z budějovických restaurací. Naději v této situaci mělo přinést právě páteční jednání. „Setkání s panem primátorem nás příliš neuspokojilo,“ říká Květoslav Ondráček. „Pan primátor nám sdělil, že máme podat žalobu na vlastníka objektu, že znemožňuje užívat náš majetek,“ dodává Ondráček s tím, že primátor podle svých slov rozhodně nebude celoplošně zakazovat provoz restaurací po dvaadvacáté hodině.

Silnější slova pro popis celého jednání volil další z postižených sousedů, Miroslav Vrážek: „Jsem zdrcený, v životě jsem absolvoval desítky jednání, ale s takovým chováním jsem se ještě nesetkal. Je mi špatně, když si pomyslím, že jsem pana Thomu volil. Už nevím, co máme dělat.“

Primátor Juraj Thoma (OPB) vidí situaci jinak: „Snažil jsem se účastníkům jednání vysvětlit, že město nemůže řešit jejich spory za ně. Jsou tady občansko-právní prostředky, kterých musí využít,“ říká na adresu nespokojených sousedů, které štvou noční podniky. Podle primátora nelze kvůli několika problematickým podnikům zavřít všechny restaurace ve městě po dvaadvacáté hodině. Zároveň ale Thoma doplnil, že se radnice pokusí v rámci možností, které má k dispozici, napomoci řešení problému.

Řešení se nabízí prostřednictvím obecně závazné vyhlášky. Týkala by se podniků, které mají otevřeno až do pozdních hodin a také by se zabývala ochranou nočního klidu.

Podle slov primátora Juraje Thomy se na ní pracuje, ale musí být zohledněna všechna rozhodnutí Ústavního soudu. Ten se před několika měsíci vydáním podobného dokumentu v Břeclavi zabýval. Ústavní soud sice vyhlášku v podobě, kterou město vydalo, zamítl, ale na druhou stranu dal najevo, že obce musí chránit životy a majetek svých občanů a mají tedy právo omezovat provozní dobu restaurací.

Provozovatelka Jamaica Baru Hana Bodvanská ale ve vyjádření pro Deník odmítla, že by její podnik byl zdrojem nadměrného hluku. Podle Bodvanské jsou sousedé, kteří se obrátili na radnici, notoričtí stěžovatelé, kteří budou mít výhrady, i když se nic mimořádného v baru dít nebude.

Problém s nočním klidem ale není v Budějovicích ojedinělý. Před rokem teprve stížnosti obyvatel upozornili na podnik nedaleko divadla, kterému, jak se ukázalo, dokonce chyběla kolaudace. Dlouhodobě se řeší i situace u občerstvení Hladový vokno v Hroznové ulici.