Kolejiště, na němž členové Klubu železničních modelářů v Českých Budějovicích pracují už 30 let, obdivují v sídle klubu na Lidické třídě každoročně tisíce zájemců. Malí i velcí kluci, ale i maminky sem na výstavu míří také o tomto víkendu.

„Ta práce nikdy nekončí,“ ukazuje na kolejiště Vojtěch Bušek, který je členem modelářského klubu třiadvacet let. Od svých devíti.
„Nová elektronika, koleje i modely, také obměňujeme krajinku. A plánujeme přistavět další pětimetrovou část,“ doufá Vojtěch Bušek, že se najde dost peněz. Klub podporuje město i českobudějovický Automotoklub poskytnutím prostor, v nichž klubovna sídlí. Hodně peněz ale investují sami členové. „Někdy koupíme už hotový model mašinky nebo vagonků, jindy polotovar. Hodně modelů ale máme i ručně dělaných,“ nezapře v sobě modelářský zápal jeden z 16 stálých členů klubu, který vychovává i 14 dětí v modelářském kroužku.
Vytvořit malý vagonek od A do Z, to je pořádná piplačka. Vymodelovat kolečka, karoserii i nejmenší detaily, to vše z mosazi, plastu nebo epoxidu.

Aby takový vagonek mohli modeláři představit veřejnosti, věnují mu i čtyři tisíce hodin svého času. „Hodnota se tak dá těžko vyčíslit. I proto jsou tyto kousky k vidění jen vzácně. Při výstavách toho hodně najezdí, přitom je to stroj jako každý jiný. Opotřebovává se motůrek i převody. Proto si ručně vyráběné modely šetříme,“ vysvětluje Vojtěch Bušek a už teď zve na vánoční výstavu, která letos poprvé potrvá celé tři dny – od 27. do 29. prosince.