Těch symbolů bylo včera víc. Například na Černé věži se po poledni objevila státní vlajka, takřka stejná jako ta, která z ní visela před 20 lety. Jen s tím rozdílem, že tenkrát překryla hodiny, které nešly.

„Je to kopie, nicméně ze stejné praporoviny a stejných rozměrů jako originál. Chtěli jsme tak připomenout naše kamarády studenty, kteří s námi tehdy cinkali klíči, připadalo nám to zásadní,“ popsal hejtman Jiří Zimola, který akci spoluorganizoval a v roce 1989 byl jako student češtiny a dějepisu u toho, když se vlajka na kolejích šila.

Řada aktérů sametové revoluce se v úterý 17. listopadu sešla na výstavě První rok svobody. Síň zaplnily snímky devíti autorů a prohlíželi si je zakladatelé Občanského fóra Jiří Vlach, Svatomír Mlčoch i Martin Ehrlich ze stávkového výboru. Víc revolucionářů se pak sešlo v Malém divadle. Byla mezi nimi i Monika Němcová, v Listopadu studentská vůdkyně.

„Když jsme šli poprvé na náměstí, bylo to obrovské nadšení. My jsme byli schopni, teď řeknu frázi, všichni do jednoho, co jsme tam byli, položit život. Strach jsme měli, to je pravda, ale takový šimravý. A stejně bylo obdivuhodné, že se ostatní lidi nakonec přidali,“ řekla Monika Němcová.

Lidé si mohli prohlédnout například snímek z 23. listopadu 1989, první veřejné schůze Občanského fóra v Metropolu. O den starší je fotografie, na níž čtou Jiří Šesták a Josef Průdek prohlášení divadelníků. Jedním z nejmladších je naopak záběr Václava Havla, který do města přijel 29. května 1990. Úsměv budí některé veselé nápisy. Jako tento: S hlubokým zármutkem oznamují pozůstalí, že nás po dlouhé a těžké nemoci opustil Kabinet marxismu–leninismu. Truchlící studenti, 30. 11. 1989.

Překvapivě i pro některé dnešní studenty není 17. listopad jen datem z učebnice. Matěj Vodička z kapely VVV, která úterní koncert na náměstí zahájila, ho vnímá jako nejdůležitější z novodobé české historie. „Táta mi vyprávěl, že 20. listopadu byl v Praze, pak že seděli v Metropolu a někdo jim zavolal, že všichni členové KSČ dali své funkce k dispozici. Ze začátku jsem si to uvědomoval jen tím, že byly prázdniny, později jsem sledoval dokumenty v televizi a přišlo mi to zajímavé,“ reagoval devatenáctiletý kytarista.

Výročí připomene ve městě ještě ve středu řada akcí. Tou největší bude show Revoluce, která začne od 19 hodin v Budvar aréně. Vstup bude zdarma, hlavními hvězdami zpěváci Petr Kolář, Petr Muk, kytarista Michal Pavlíček a DJ Lucca. Na třech pódiích se představí sto účinkujících. Akci bude předcházet autogramiáda Petra Muka a Petra Koláře od 18 hodin ve VIP restauraci.