Změny čekají v příštích měsících českobudějovickou MHD. Asi největší novinka potká linku číslo 1 (jezdící na trase Máj – Rudolfov). Jednička se fakticky rozdělí na několik spojů. V Budějovicích bude jezdit jako trolejbus, od nádraží na Rudolfov bude vozit cestující stále autobus. Bude ale nově označený jako linka číslo 18.

Budějovická radnice totiž brzy dokončí trolejové vedení v ulici Evžena Rošického a linku číslo jedna převede na trolejbusový provoz. Potvrdila to náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Provoz na lince číslo jedna bude upraven od 4. března,“ uvedla Ivana Popelová.

Pro Rudolfovské to ale bude znamenat u českobudějovického nádraží přestup navíc. Pro další cestu po městě bude nutné přesednout na jiné spoje. Tento plán obyvatelé Rudolfova moc nevítají. „Určitě to bude komplikace, spousta lidí jezdí jedničkou až na sady nebo k poště,“ zdůraznila pro Deník Jaroslava Vítovcová z Rudolfova.

Další změna potká linky číslo 15 a 13, a to už od letošního prosince.

Celkem 211 připomínek, stížností a dotazů podali občané Českých Budějovic v souvislosti s nedávnou změnou jízdních řádů. Zástupci radnice a dopravní podnik velkou část připomínek uznali a přizpůsobili jim nový grafikon, který začne platit 11. prosince.

Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové se čtvrtina občanů věnovala problému dopravní obslužnosti sídliště Vltava. Provoz linky číslo 15 bude proto ve všední dny ve večerních hodinách prodloužen a bude rozšířen i o víkendech a svátcích.

Dotkne se to ale i linky číslo 13, která přijede ze Srubce do města jako číslo 13, ale na Vltavu bude pokračovat pod číslem 15. Na zpáteční cestě se v zastávce KOH–I–NOOR změní z 15 zase na 13 a pojede dál na Srubec.

Mnohem větší změna se bude týkat linky číslo 1. Budějovická radnice dokončí v dohledné době rekonstrukci a zatrolejování ulice E. Rošického, a to bude znamenat, že linka změní od března zčásti trasu a také bude jezdit v Budějovicích jako trolejbus.

„Jednička“ ale nebude jezdit jen ulicí E. Rošického, jak upozornil předseda představenstva dopravního podniku Slavoj Dolejš. „Nechceme oslabit obsluhu ulice O. Nedbala, proto jsou navrženy dvě protisměrné trasy,“ uvedl Dolejš.

V praxi to bude znamenat, že „jedničky“ budou střídavě jezdit jakousi smyčkou ulicemi E. Rošického, M. Horákové a O. Nedbala.

Od nádraží na Rudolfov bude jezdit autobus pod novým číslem 18. Rudolfovští to ale považují za zhoršení dosavadního stavu. „S Rudolfovem nebo se mnou osobně to nikdo nekonzultoval,“ upozornil starosta Rudolfova Vít Kavalír a dodal, že v minulosti jen Budějovice naznačily, že by se mohlo na trolejbus přesedat ve Vrátě. Přestupování u nádraží je podle Kavalíra zhoršením dosavadních podmínek přepravy a přitom Rudolfov letos platí na MHD 1,7 milionu korun. „To je pro nás obrovská částka,“ zdůraznil Kavalír a dodal, že chce, aby doprava pro občany byla komfortní a že si chce zjistit podrobnosti o záměru dopravního podniku a dál o věci jednat. Podle obyvatelky Rudolfova Jaroslavy Vítovcové hrozí, že přestup u nádraží cestu autobusem prodraží a zpozdí, takže důsledkem mimo jiné bude to, že víc lidí začne jezdit autem.

Autobusy dostanou na starost z dnešní trasy jedničky i obsluhu Zavadilky. Tam začne jezdit linka číslo 21 v trase Zavadilka – Výstaviště.