Proslavily ho létající tyčky a to, že spojuje magii s tancem. Kouzelník Radek Balakář z Českých Budějovic porazil šest tisíc konkurentů a probojoval se až do nedělního finále soutěže Česko Slovensko má talent, kde změří síly s dalšími třinácti adepty na vítězství. „Vnesu tajemno do domácností. Diváci si budou lámat hlavu nad tím, jak jsem trik udělal,“ slibuje.

Jak jste strávil páteční den?
To už jsem jenom odpočíval. Na trénink a změny už by stejně bylo pozdě.

Už na vás padla nervozita?
Já to mám nastavené trochu divně. Už v semifinále jsem byl víc nervózní na zkoušce než při samotném přenosu, takže ani teď nervy nemám.

Budou ve finále opět létající tyčky?
Nebudou, já jsem je původně nechtěl dát ani do semifinále, ale produkce mi to doporučila, protože se lidem líbily a staly se takovým mým symbolem. Tak jsme vymysleli scénku s pošťákem. Myslím, že se povedla, ale teď už chci předvést něco nového. Diváci uvidí jedno staré kouzlo v novém kabátě. Chtěl bych také přes obrazovku vnést tajemno do domácností. Chci, aby si lidé lámali hlavu nad tím, jak jsem trik udělal, aby to v nich ještě dlouho doznívalo. Je to také trochu odpověď na výrok porotce Slávika, který řekl, že nedělám kouzla jako Copperfield, to mě vyprovokovalo.

Věříte si na vítězství?
Já to nemám postavené tak, že chci vyhrát. Jde mi o to předvést vystoupení, za které se nemusím stydět. V semifinále bych s odstupem udělal určité změny, myslím, že se mi podařilo dát tomu zajímavý příběh, ale neměl jsem zkušenost s kamerami. To je pro kouzelníka zlo a když si to neohlídá, mohou mu velmi uškodit. Teď už to ale vím a chyby znovu neudělám. Vybral jsem takové triky, jejichž tajemství neodhalí ani detailní záběry ze všech stran.

Jak dlouho jste na finále trénoval? Byla výhoda, že jste postoupil již z druhého semifinále?
To je výhoda i nevýhoda. Měl jsem sice víc času na přípravu,trénoval jsem intenzivně tři týdny, ale myslím, že to je nevýhoda z pohledu diváckého hlasování. Řekl bych, že lidé si víc pamatují účinkující, kteří postoupili minulý nebo předminulý týden. Navíc za sebou nemám tak silný příběh jako někteří, takže si na mě možná už těžko vzpomenou.

Proč jste se přihlásil do talentové soutěže?
Vzniklo to tak, že na mě tlačili snad všichni známí. Já jsem do toho ani jít nechtěl, protože talentovým soutěžím nevěřím. Je to totiž takové rychle nabyl, rychle pozbyl. Dnes jsem za to ale rád, protože cítím ohlas a zájem. V poslední době na tom byli kouzelníci v Čechách špatně. Všeobecně známí jsou spíš zpěváci a moderátoři a tak bych byl rád, kdyby se to i díky téhle soutěži změnilo.

Co vůbec přivedlo ke kouzlení vás?
Já kouzlím od osmi let a přivedl mě k tomu kouzelník na základce. Jednou vystupoval v tělocvičně a všichni na něj koukali jako na Boha. To mě rozčílilo a řekl jsem si, že když to umí on, tak já to zvládnu taky. Běžel jsem si hned půjčit knížku o kouzlení a začal se učit základní triky.

Úspěch se dostavil hned?
Byly to jen takové jednoduché hospodské triky se sirkami nebo mincemi, ale najednou jsem zjistil, že hrozně fungují. A začalo to být zajímavé, protože jsem jako malý kluk udivil učitele a viděl, že je v tom obrovská síla. Od té doby už jsem ukazoval kouzla všude a všem, ve čtrnácti letech jsem vystupoval na prvním maturitním plese a také přišly úspěchy na kouzelnických soutěžích.

Jste tedy samouk?
Víceméně ano, ale měl jsem výhodu v tom, že jsem vystupoval před dalšími kouzelníky a ti mi poradili, co upravit a na co dát pozor. Před zracadlem se všechno nacvičit nedá.

Může se podobně stát kouzelníkem každý?
Hodně se dá naučit z knih, ale myslím, že tam musí být i něco navíc, nejen zručnost, ale i něco v hlavě. Neznám totiž kouzelníka, který by byl normální.

Nejste ale jen kouzelník, při výstupech zároveň tančíte.
To se odvíjí z mé povahy. Vždy jsem chtěl být středem pozornosti a ve věku, kdy mě začaly zajímat holky, jsem zjistil, že kouzla sice fungují, ale tanec je ještě lepší. A dohromady to byla úplně nejúčinnější kombinace, takže to od té doby spojuji.

Kde berete inspiraci? Dá se ještě vymyslet nové kouzlo?
Myslím, že v dnešní době už ne, ale dá se spojit spousta starých dohromady. Inspiraci beru doslova z nemožného. Když se na první pohled zdá, že něco nejde, tak o tom začnu doma přemýšlet a za týden je kouzlo hotové. To je na magii krásné, že je tam možné všechno.

Mají kouzelníci také nějaké vzory?
Můj je určitě David Copperfield, protože kouzla úplně změnil, přišel se scénickou úpravou, dějem, umí se pohybovat. Něco podobného bych chtěl dokázat i já.

Nějaký velký trik jako on byste udělat nechtěl?
Tam hodně záleží na penězích, ale když budu moct, tak jednou nechám zmizet Samsonovu kašnu a narovnám šikmou věž v Pise.


Do finále postoupil ještě další kouzelník, Richard Nedvěd. Je to výhoda nebo spíš nevýhoda?
Já jsem rád, že tam budeme spolu, protože se dlouho známe. On je podobně naladěný, pohlížíme stejně na svět. A konkurence jsou v té soutěži všichni, takže takhle to neberu.

Součástí výhry je i vystoupení v Las Vegas. Umíte si tam sám sebe představit?
Umím. Právě proto, že tancuji, hraji si se scénou a světly, bych tam měl co předvést. Připravovat vlastní show v Las Vegas by bylo splnění mého snu.

Radek Bakalář se narodil 24. září 1987 v Českých Budějovicích, dodnes zde žije. Vystudoval Střední školu obchodní. Kouzlí od osmi let, zúčastnil se 24 soutěží, všechny vyhrál. Věnuje se také tanci, skončil druhý na soutěži Tanečník roku.
V Česko Slovensko má talent porazil šest tisíc konkurentů a dostal se mezi 14 finalistů.