Přestože zdroj pracuje s povrchními až poplašnými informacemi, riziko poranění laika o jehlu neznámého původu existuje a rád bych ho doplnil konkrétními fakty.


I když mohou pohozené jehly pocházet prakticky od kohokoliv, jejich původcem obvykle bývají osoby užívající nitrožilně drogy. V ČR existuje v rámci národní strategie protidrogové politiky tzv. výměnný program specializovaných pracovišť, jež odebírají od uživatelů drog použité jehly a mění je za jehly sterilní.


Kromě jiného má tato služba přímý efekt v tom, že z veřejného prostoru jsou takto k odborné likvidaci staženy ročně více než tři milióny potenciálně kontaminovaných jehel! V jižních Čechách v roce 2005 osm pracovišť vyměnilo 110.851 jehel a tento počet stoupá. Jihočeské K-centrum Háječek zlikvidovalo vloni v Českých Budějovicích více než 63.000 jehel, rok předtím 50.000.


Přes snahu terénních pracovníků, strážníků městských policií apod. ale patří nebezpečí kontaminace volně odhozenou jehlou nebo injekční stříkačkou v některých lokalitách mezi reálná nebezpečí, z nichž tím největším je možnost nakažením některým z typů žloutenky (hepatitida B, C) nebo infekcí HIV/AIDS.


Například pracovníci společnosti 1. JVS, a. s., která provozuje vodovodní a kanalizační sítě na území Č. Budějovic, museli absolvovat přeočkování a být vybaveni ochrannými pomůckami, protože například v některých lokalitách sídliště Máj narážejí při čištění revizních kanalizačních šachet na jehly pravidelně. „Především v okolí ulice V. Volfa nacházejí naši zaměstnanci odhozené stříkačky v průměru snad v každé desáté šachtě. To jich tu máme něco kolem patnácti set,“ říká mluvčí společnosti Jitka Kramářová.


Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje monitoruje všechny nahlášené případy v regionu. Každá poraněná osoba je pod lékařským dohledem po dobu 180 dnů a je automaticky vyšetřena na hepatitidy typu B a C a na HIV. Pokud je znám i původce jehly, je stejným způsobem sledován a vyšetřen i on. Všechna vyšetření poraněných osob byla zatím negativní, to znamená, že se žádná ze sledovaných osob při poranění nenakazila!


Podle MUDr. Jana Augustina, vedoucího oddělení epidemiologických informací a řízení očkování krajské hygienické stanice, řešili vloni v regionu 11 případů poranění o jehlu neznámého původu.


Na Českobudějovicku se např. poranil hasič při zásahu na skládce odpadu, rovněž při zpracovávání odpadu se zranila žena pracující na třídičce odpadu, dalšími místy, kde k poranění došlo, bylo dětské hřiště, pískoviště, keř v lesoparku, o jehlu se zranila žena při vysypávání koše na parkovišti před českobudějovickým supermarketem, podobný případ se stal na autobusové zastávce a v jednom případě na Jindřichohradecku se skutečně zranila dívka o jehlu zapíchnutou do sedačky autobusu. Poněkud raritní je letošní případ poranění pracovnice detektivní služby obchodního domu, jež se zranila při zásahu proti prchajícímu zloději.


Kde hrozí největší nebezpečí? Podle hlášených poranění lze za místa se zvýšeným rizikem označit především městské parky, odpadkové koše a popelnice hlavně na sídlištích a před obchodními centry, kanalizační vpusti, dětská hřiště a pískoviště a v menší míře dopravní prostředky.
V Č. Budějovicích patří mezi krizové lokality sídliště Máj, především ulice V. Volfa, Stro〜movka a okolí bývalé sodovkárny na levém břehu Vltavy.

Jak postupovat při poranění


-jehlu vyjměte a ránu nechte asi 5 minut spontánně krvácet
-ránu nemačkejte, ale opláchněte 10 minut pod vodou a omyjte mýdlem
-ošetřete dezinfekčním prostředkem
-ránu zakryjte obvazem
-nalezenou jehlu uschovejte v pevné schránce
-zraněného dopravte nejlépe okamžitě o lékaři
-k lékaři vezměte i zajištěné jehly
-událost ohlaste policii ČR či městské policii (158, 156)
-i pouhý nález injekčních jehel ohlaste policii
-šatstvo kontaminované krví vyperte v horké vodě (70°C)