Studentka Markéta Aubrechtová 
z Českých Budějovic má zkrátka na prezidenty štěstí.

Když je s Josefem Benešem  letos v lednu okradli při putování po jihoamerickém Chile, odletěli domů vládním speciálem s prezidentem Václavem Klausem, který tam byl na státní návštěvě.

Teď se ve čtvrtek u jejího stánku s masožravými rostlinami na výstavě Země živitelka, který najdete vlevo od nového pavilonu T, znenadání objevil prezident Miloš Zeman a ten si zelenou krásu 
v květináčích vychutnal.

„Ptal se mě, jak tyhle masožravé rostliny vlastně fungují," usmívá se Markéta Aubrechtová (1987). „Když jsem mu to vysvětlila, děkoval mi, že jsem mu rozšířila jeho vědomostní obzory, protože mu to zatím nikdo nevysvětlil," pokračuje studentka Jihočeské univerzity, která však ani po této výjimečné zkušenosti neuvažuje, že by dělala prezidentovi odborného poradce přes květiny.

V pátek dopoledne však Markéta u svého stánku chyběla. „Dělala jsem totiž zkoušku ze španělštiny, dostala jsem dvojku," radovala se včera dívka, která po lednové návštěvě Chile byla letos i v Mexiku a chystá se do Brazílie.

„Na Živitelku jezdím asi šest nebo sedm let," prozrazuje s tím, že tu bude až do úterý.  „Jsem šťastná, že lidem mé masožravky dělají radost. Dostávám prodejem mezi lidi rostliny, kterou můžou doma pěstovat a které jim neodumřou. Chodí sem pak za mnou 
a děkují mi, že jim rostou. To mě těší a naplňuje," dodává Markéta Aubrechtová.

„Vnučka je moc šikovná 
a baví ji to," přidává se Jana Procházková, dlouholetá čtenářka Deníku, sedící vedle jejího stánku. „Když jsem se v pátek v Deníku dočetla, že se potkala i s prezidentem Zemanem, musela jsem se smát," přiznává upřímně.  V pátek se od rána o stánek s masožravými rostlinami staral kamarád Markéty Josef Beneš. „Prodávám tady na Živitelce asi pět let," prozrazuje student, který s Markétou letos putoval po Chile a byl tam také okraden.

„Máme tady mucholapky podivné od sto třiceti korun až po dražší rosnatku kapskou z Jižní Afriky nebo sarracénii," ukazuje na desetileté trychtýřovité květiny, které mají daleko do rostliny, známé z filmu Adéla ještě nevečeřela.

Prezident Miloš Zeman měl na výstavišti málo času, takže si domů masožravou přítelkyni v květináči ze stánku Markéty Aubrechtové nepořídil. Ale jiní návštěvníci si rostliny od pěstitelky, co zná oba české prezidenty, odnášejí s chutí, včetně pytlíků s rašelinou pro přesazení.

„Koupila jsem si sarracénii, protože se mi líbí," říká  Petra Doležalová ze Žďárských vrchů na Vysočině, kterou ke stánku doprovázely dcery Tereza a Zuzana. „Jezdím sem přes pět let a moc se mi na výstavě líbí," dodává s tím, že si vždycky něco pořídí.

Tak si přijďte koupit mucholapku v květináči také.