„Slavnosti začaly nepřímo už včera večerním troubením před kostelem v Hluboké nad Vltavou,“ uvedl v sobotu ředitel pořádající pobočky Národního zemědělského muzea, která v zámku sídlí, Martin Slaba. Letos se slavnosti uskutečnily jen v jednom dnu, minulé ročníky byly dvoudenní. Přesto odhadl Slaba, že účast je celkově vyšší než v minulém roce.


„Pořádá se už šestý ročník,“ řekl za spolupořadatele – Lesy ČR, hlubocký lesní správce Jan Zasadil. Kromě ukázek sokolnictví nebo předvedení loveckých psů se jedním z taháků stala soutěž ve vábení jelenů.


Tentokrát se přihlásilo celkem 18 jelenářů. „ Troubit se dá i s bolševníkem nebo mušlí. Do vábničky se řve, někdo říká haleká,“ popsal vábení Tomáš Třeský, který přijel z Nové Role na Karlovarsku. Sám hraje na lesní roh, a tak si mohl srovnání hudebního nástroje a „vábničky“ dovolit. Většina soutěžících nic exotického nepotřebovala a použila jednoduché plastové kornouty, které třeba při vábení ještě posunovala, aby dosáhla toho nejlepšího zvuku. „Vábím od roku 1990. Na národní soutěži jsem po deváté. Dvakrát jsem byl třeba na Kuksu,“ poznamenal jediný Jihočech na pódiu, myslivec z povolání, Petr Novák z Chvalšin. Při vábení existuje několik disciplín a výhodu mají lidé s hlubším hlasem. Na nádvoří Ohrady předvedli účastníci hledajícího jelena čili výzvu, jelena u laní, vítězný ryk a jelena mrmlajícího po říji. Jako nejlepšího vábiče vybrala porota Josefa Kaprase, studenta brněnské „lesárny“.