O pooperačním pokoji na dětském oddělení českobudějovické nemocnice už říká, že je tak trochu jejím domovem místo internátu. Osmnáctiletá Jenifer Tomková ze Žitné na Netolicku leží ve špitále po těžké autonehodě už od začátku září a z postele musela letos zvládnout i všechny přípravy na Vánoce.

„Na svátky mě pustí domů, ale pak se budu muset asi ještě vrátit,” krčí rameny usměvavá slečna. I přes komplikace, které jí zranění přinesla, z ní přímo sálá optimismus. „Už se mi většina zahojila, takže jsem spokojená,” pokyvuje hlavou, na níž jí dorůstají vlasy. Kvůli nutným zásahům lékařů přišla na čas o slušivý účes, ale ani při pohledu na svou fotku v občance a ostatních dokladech moc nesmutní.

A ani na nudu si nestěžuje. „Chodí sem pan učitel, když se neučím, máme tu možnost dělat různé výtvarné výrobky, dívám se taky na televizi, návštěvy sem mohou kdykoli a fajn je, když přijdou zdravotní klauni.” Právě doktorka Gusta Hustá v podání Sylvy Malinkové a sestra Laděna Sladěná, kterou hraje Stáňa Kočvarová, seještě před Vánocistavily se svou speciální vánoční klauniádou i na pokoji, kde se zotavuje Jenifer. Za tu dobu, co v nemocnici leží, se z nich stali staří známí a mladá pacientka si s klauny s chutí zadováděla a zavtipkovala.

K dobré náladě Jenifer přispívá i fakt, že už ji lékaři na víkendy pouštějí domů a mezi blízkými stráví i Vánoce. Zvláštní zacházení či velkolepý dárek vzhledem k tomu, co si v uplynulých měsících se svými zraněními užila, ale už nečekala. „To už se mi splnilo dřív. Poprvé mě totiž pustili z nemocnice akorát na mé osmnácté narozeniny a naši mi splnili spoustu přání. Měla jsem oslavu ve velkém, tři dorty jsem dostala,” vzpomíná.

Na Vánoce se naopak chystala překvapit rodinu sama Jenifer a i přes velmi ztížené podmínky nakupovala dárky. „Když mě pustili na víkend, rychle jsmemuseli do obchodů, třeba pro dárek pro mamku jsem ale šla s taťkou, aby to bylo překvapení. Schovala jsemje pak doma, skvělá skrýš je u dědy,” prozradila jen pár dní před svátky.