V přízemním obýváku jim stále běží dva vysoušeče, zeď do výšky jednoho metru je pořád mokrá a na některých místech roste plíseň.

K počasí je Eva Mičanová dost skeptická. „Musíme se modlit, protože hlásí, že zase má něco přijít. Ještě nemáme vyhráno," obává se Eva Mičanová (na snímku) a dodává, že nevěří, že bude mít klidné léto.

Rysky na jejich stavení v Doudlebech, původně mlýně, naznačují, že tu rodina zažila povodní už několik. První v roce 1888 a suverénně největší v roce 2002, kdy Malše zatopila celé přízemí i první patro domu a rodina přišla téměř o veškerý nábytek a věci.

Letos na začátku června se jim ale tři čtvrtiny věcí podařilo zachránit. „V sobotu už jsme čekali, že něco přijde a hlídali jsme to. Když jsem si šla asi v půldruhé lehnout, už jsem ucítila smrad bahna. Tak jsme začali hned stěhovat," popisuje bleskové vynášení všech věcí z přízemí do patra. V jedenáct dopoledne už stavení plavalo.
Teď se v přízemí, kde žijí syn Evy Mičanové s přítelkyní, vysouší. Mladí zatím přechodně bydlí v kanceláři otcovy firmy.

Jednoho si ale Eva Mičanová po povodních velmi váží. 
A to, jak se sousedé v okolí semkli a přispěchali na pomoc. Velkou pomocí byli také doudlebští hasiči.

Staré Dobrkovice
 (u Č. Krumlova)
„Představa, že by nám to tady znovu plavalo, není teď zrovna příjemná," okomentovala současnou situaci Věra Studená, majitelka koňské stáje ve Starých Dobrkovicích.

Právě stáj, zásoby krmiva, venkovní jízdárna a hospodářská stavení zdejšího mlýna, kde Věra Studená koně chová, dostaly od rozbouřené Polečnice při nedávných záplavách co proto. Velká voda podemlela nebo zničila podstatnou část plochy jízdárny a přístupových cest.

To vše se teď začíná postupně opravovat. „Zrovna jsme tady měli bagr od Povodí Vltavy, který opravoval poničený břeh řeky," dodává Věra Studená k nápravě škod. Současné předpovědi počasí se ale podle svých slov zatím neobává.

Stará Hlína 
 (u Třeboně)
Na začátku června obyvatelé Staré Hlíny záplavám tak trochu unikli. Jak říká Jan Němec, který měl totálně zaplavený dům již v roce 2002, strach mají v této lokalitě snad všichni.

„Zrovna nedávno jsme se dívali v televizi, když hlásili vydatné srážky a přívalové deště. Říkali jsme si, že jednomu jsme se vyhnuli a další má přijít. Když už se jednou voda do baráku dostala, samozřejmě se může znovu vrátit. Musíme počítat s tím, že teď to může být častěji, i když vyčistili přepad Rožmberka a udělala se řada opatření," míní Jan Němec.

Voda v dolní části Staré Hlíny zalila silnici a dostoupala k prvním plotům. Pak se zastavila.

Zářečí (u Bechyně)
Zatímco za okny jeho zářečského domu pršelo, Bohumil Novotný vyplňoval pro pojišťovnu lejstra o škodách z počátku června. Černý humor ho neopouštěl: „Možná bych ale měl počkat na další událost, že?" Jeho domek v Zářečí doslova visí nad Lužnicí.

Když před pár dny v noci utíkal po žebříku do sousedních skal, netušil, že hrozba se ozve zase tak brzy.

„Preventivně ale nikam nejdu, pokojík mám nahoře a žebřík stále připraven. Taky jsem si koupil vysoké gumovky, tak je chci použít," opět zažertoval sedmasedmdesátiletý muž, který při ničivých záplavách v roce 2002 našel útočiště u ministra financí Miroslava Kalouska, jenž s ním sousedí.