Plav, Roudné - „Do první zahrady zbývá metr a půl.“ To hlásil hasič Jaromír Horálek ve středu po 21. hodině do mobilu kolegům na operační středisko. Stál u mostu v Roudném, který je nyní nejsledovanějším místem v obci čtyři kilometry vzdálené od Českých Budějovic - právě zde dosáhla hladina Malše k večeru 210 centimetrů, což už je zde druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost.

Jihočeští hasiči zatím vyjížděli jen jednou, do Hluboké nad Vltavou čerpat vodu ze sklepa. „Římov momentálně pouští 30 kubíků a neočekávají, že by pouštěli víc. Nad Římovem by se to mohlo dostat na třetí stupeň, ale nemusí," hlásil ve 22 hodin operační důstojník jihočeských hasičů David Zálešák.

K mostu v Roudném se celý den chodili dívat místní, jako například čtyřiadvacetiletý Michal Röschnthaler, který bydlí v domě pár metrů od řeky. Před osmi lety měl při povodních doma metr vody. „Ráno vypouštěli z Římova asi od 10 hodin. Jdu sem kolem páté hodiny a říkám: ty bláho. Dal jsem sem kamen, zapálil jsem si cigaretu, tak deset minut jsem tady byl a během těch deseti minut to šlo o 30 centimetrů. V půl šesté se tu nedalo projít, je to zvedlé o půl metru, možná i víc," líčil v pozdním večeru mladý muž.
Krátce poté dorazil i hasič Horálek. Řeku zkontroloval z obou břehů. „Zajedu sem zase za hodinu. Žádné ohrožení tady teď není, ale pod mostem to vypadá hůř," okomentoval situaci těsně po 21. hodině.

Starosti měli i v nedalekém Plavu. Tam voda večer zalila kus fotbalového hřiště. Obavy měli například v restauraci Na ostrově. „Jestli mi to vyplaví hospodu, tak se tady oběsím. Dodělali jsme okna, začali jsme dělat strop a teď nám to tady vytopí? Loni to dosahovalo tady k tomu asfaltu, křoví bylo pod vodou, zastavilo se to tady na té louce, deset metrů od hospody," ukazoval po 20. hodině šestatřicetiletý Richard Kubeš, provozovatel plavské hospody.

V neděli totiž zavřel a začal vyměňovat okna, dveře a zateplovat strop. Teď se bál, aby řemeslníci nedělali svou práci zbytečně. „Je to nepříjemné, pojišťovna už to dnes nepojistí," konstatoval.

Na bezesnou noc se ve středu připravovali v nejedné obci, kde už v minulých letech zažili velkou vodu. Ze zkušenosti ví, co dokáží vytrvalé deště a nechce se jim věřit ukazatelům stavu vody, podle kterých řekám a potokům do prvního povodňového stupně ještě ve středu odpoledne zbývala bohatá rezerva. Večer už ale Malše v Roudném atakovala dokonce druhý stupeň.

„Lidi řeku bedlivě pozorují, sám mám obavy, ale nechci zatím nikoho děsit. Jsme ale spolu s místními hasiči připravení, že budeme možná v noci muset evakuovat například stroje,“ připustil odpoledne starosta obce Plav Jaroslav Hlach. Nedaleká římovská přehrada zvýšila průtok na třicet kubíků. „Tam je to dobré, otázkou ale je, co udělá Stropnice. Země je plná vody, už nic nenasákne a hladina se může zvýšit velmi rychle,“ je si vědom rizika, kvůli kterému se Plavští chystali držet pohotovost pro jistotu i přes noc.

Nešťastný byl krátce před setměním provozovatel místní hospody Na Ostrově Richard Kubeš. V pondělí zavřel, aby vyměnil okna, dveře a zateplil strop. „Jestli mi to vyplaví hospodu, tak se půjdu asi oběsit. Teď jsme dodělali okna, začínáme se stropem a ono nás to vytopí? Loni voda dosahovala až tady k tomu asfaltu, to křoví bylo pod vodou, zastavilo se to tady na té louce deset metrů od hospody,“ ukazoval ve středu po 20. hodině, kdy už voda zalévala kus hřiště a k malému mostku jí zbývalo pár centimetrů.

Pohotovost vyhlásil strážníkům městské policie v krajském městě i primátor Juraj Thoma. „Každé dvě hodiny po celý den a také v noci se budou zaměřovat především na tři oblasti, kolem Dobrovodského potoka, Hodějovický potok a úsek řeky Malše ve městě,“ přiblížil úkoly strážníků Thoma.

Kvůli riziku vylití Dobrovodského potoka upozorňovali strážníci majitele garážív blízkosti, aby si raději přeparkovali. „Vypadá to ještě dobře, ale radši jsem zaparkoval jinde,“ přiznal jeden z těch, kteří přišli garáže obhlédnout.

Stejně jako měštští strážníci i redakční hlídka prověřila před půlnocí všechna riziková místa v krajském městě. Potoky i řeky, třebaže v některých místech připomínají divokou vodu, se držela s dostatečnou rezervou v korytech.

Teprve polovina předpokládaného množství srážek stačila na jihu Čech napadnout do středečního odpoledne. Bohatě to ale stačilo k tomu, aby se místní starostlivě ohlíželi po korytech řek.

K předpovědi, jak se zachová Malše v Doudlebech, mají místní dvě spolehlivá vodítka. Jedním z nich je místní jez, dokud se přes něj voda nevalí v souvislé vlně, jsou domy u vody v bezpečí.

„Zatím hučí,“ pochvaloval si navečer starosta František Rytíř a jedním dechem dodával i čerstvé zprávy z hráze římovské přehrady. „Podle posledních modelů by se voda měla udržet v korytě.“

Navzdory příznivým prognózám ale ani v Doudlebech nepodcenili po zkušenostech z roku 2002 prevenci. „Všem lidem, kterých se může týkat riziko, jsme dali vědět, aby se radši připravili, že se řeka může rozvodnit. Pokud čerstvé zprávy budou ukazovat na možné ohrožení, všem včetně chatařů zavolám,“ plánoval Rytíř krizový scénář na nadcházející noc.

Program na večer a noc měli jasný i hasiči na Novohradsku. „Voda jde postupně nahoru. Večer pojedeme ohlédnout Stropničku a riziková místa, kontrolu zopakujeme i v noci,“ nastínil plány starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. „Snad to ustojíme, déšť ustává, voda je třicet centimetrů pod mostem a nijak drasticky nestoupá,“ referoval krátce před 20. hodinou.

Obavy z povodní jen potvrdil i František Vavruška z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu: „Déšť by měl ustávat až během noci na čtvrtek, hydrologové předpokládají, že by vodní toky měly v noci stoupat, mohou dosáhnout prvních až druhých stupňů povodňové aktivity, nedá se vyloučit ojediněle ani třetí stupeň, ale pravděpodobně jen těsně kolem spodní hranice,“ mírní obavy.
Riziko se týká podle něj především toků odvádějících vodu z Novohradských hor a Šumavy, níže po proudu může voda mírně stoupat ještě ve čtvrtek.

Vydatný déšť už ve středu komplikoval život ale i v místech, kde se nemusí bát vylitých potoků a řek. Všude se tvořily nepříjemné louže, své si kvůli tomu užili zejména řidiči.

„Nedivil bych se, kdyby někdo za těchto podmínek nezvládl aquaplaning,“ vydechl si po cestě autem učitel Zdeněk Valenta.