Prasklá lopatka

A tyto odstávky také pořádně zamíchaly s výrobou elektřiny.

„Ano, rok 2008 nebyl zdaleka tak dobrý. Mohly za to dva významné parametry, oba na prvním bloku,“ naznačil ředitel JETE Miloš Štěpanovský. „Za prvé to byla netěsnost na primární části. Takže jsme museli blok pdstavit, ochladit a utěsnit, což trvalo pětadvacet dní. A dvacet pět dní znamenají skutečně velkou ztrátu,“ doplnil Štěpanovský s tím, že o druhou odstávku se postarala odlomená lopatka na nízkotlakém generátoru a první blok tak nedodával elektřinu do sítě několik měsíců.

Podle ředitele elektrárny jdou obě závady na vrub tomu, že Temelín pracuje s technologií, které zde není ještě tolik odzkoušená. „Holt, ty dětské nemoci se nám stále ještě projevují,“ zdůraznil.

Celkem tedy loni oba bloky stály sto devadesát jeden den, což samozřejmě hned způsobilo neplánované ztráty v provozu.

„Měli jsme v plánu vyrobit přes třináct miliard kilowatt hodin elektrické energie, ale vloni jsme vyprodukovali 12, 103 miliardy kilowatt hodin,“ uzavřel Štěpanovský.

Rozjet projekt

Ale na druhou stranu, co se týče otázky bezpečnosti elektrárny, tak se vloni JETE posunula zase o kus kupředu.

„To je pro nás významné. Ve srovnání s rokem 2007 se nám podařilo semdkrát snížit počet provozních událostí způsobených lidmi. Nedošla k žádné významné události z oblasti bezpečnosti,“ říká Štěpanovský.

Letos se chce JETE zejména zaměřit na přípravu projektu Bezpečně 15 TERA. Což se dá přeložit jako snaha v nejbližších letech dosáhnout výroby a následně dodat do sítě 15 miliard kWh elektrické energie za rok.