Také jste si mysleli, že letošní červnové zvyšování cen zemního plynu bylo poslední? Bohužel tomu tak není, ještě než si pod stromečkem lidé rozdají dárky, budou muset sáhnout hlouběji do peněženek a za teplo či vaření zaplatí zase o něco více.
S platností od 1. prosince se domácnostem, které plynem vytápí své domy či byty, zvednou měsíční náklady v průměru o zhruba 50 až 70 korun, pro lidi, kteří na plynu pouze vaří, to bude v průměru o asi pět až sedm korun za měsíc více.

Na první pohled to může vypadat, že to není tolik. Jenže ročně takové zdražení může znamenat i více než 800 korun. To už jsou třeba nové zimní boty nebo kalhoty. Právě ty tak možná budou pod vánočním stromkem chybět.
„Co se dá dělat. Pro jistotu už jsme si zvýšili měsíční paušál o padesát korun. Uvidíme, jak se růst cen projeví, letos zatím přálo počasí, a tak jsme si přitápěli až v posledních dnech,“ reagovala na chystané změny Tereza Marksová z Dobré Vody.
Původně dodavatel zemního plynu počítal s tím, že už letos ceny měnit nebude, realita je jiná. Důvody zdražení vysvětluje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E. ON.

„Pokud se podíváte na vývoj cen energetických surovin (zejména ropy, od které se odvíjí i ceny dalších energetických surovin), zjistíte, že během letních měsíců se ceny za jeden barel ropy pohybovaly v rozmezí 114 až 118 dolarů. Koruna v této době také zaznamenala spíše posilující tendenci. To vše se promítlo do cen právě v tomto období,“ uvedl Vácha.
Připomněl, že ač E.ON původně avizoval, že pro poslední čtvrtletí roku ceny měnit nehodlá, ukázalo se, že to není udržitelné. „A to hlavně v době hlavní topné sezony, kdy spotřeba rapidně narůstá. Museli jsme pro poslední měsíc letošního roku ceny navýšit (v průměru na komoditě o 3,5 procenta),“ pokračoval mluvčí.

Jihočeši ve zdražování nejsou sami. Podle analýzy portálu CenyEnergie.cz se ceny plynu zvýšily od léta o 4,5 procenta, od začátku roku tedy o 13,8 procenta, a to u většiny dodavatelů v zemi.I proto mnoho lidí hledá nové a levnější zdroje. Cenové rozdíly jsou totiž veliké. Mezi nejvyšší a nejnižší nabídkou pro modelovou domácnost v rodinném domě, která zemním plynem topí, mohou být až 9592 korun za rok. Pro domácnost v bytě, jež na zemním plynu vaří a ohřívá s ním vodu, je pak rozdíl v cenách 2660 korun.
„Rozdíly v cenách dodavatelů se nyní mohou lišit až o čtvrtinu,“ sdělila Michaela Vinšová, analytička webu CenyEnergie.cz.
Výhled na rok 2012
A jaké by měly být ceny v příštím roce? Zatím si to nikdo netroufne odhadovat, ale lidé musejí raději už nyní počítat s dalším růstem. „Výhled na příští rok budeme znát koncem letošního roku, takže v tuto chvíli nemohu odhadnout, jak se budou ceny vyvíjet,“ doplnil Vladimír Vácha.
„Odhad cen na příští rok je věštění z křišťálové koule. Záleží na celkovém pohybu ekonomiky i vývoji cen ropy,“ navázal Andrej Čírtek z Lama Investments.
Domácnosti by se však do budoucna v každém případě měly připravit na to, že ceny plynu se mohou měnit i v doposud netradičních termínech. „Změny ceny plynu vždy na konkrétní čtvrtletí jsou asi definitivně minulostí, protože jsou různými dodavateli upravovány v různých časech,“ uzavřel Miroslav Vránek z Pražské plynárenské.