Známý hostinec Na Zlaté stoce v Litvínovicích, který se nachází jen pár kroků od českobudějovické Stromovky, mění po šesti letech nájemce. Dosavadní nájemce Jan Hrdý se přesouvá do Lišova. Než přišel Na Zlatou stoku, věnoval se úplně jinému oboru. "Dělal jsem dvacet let řidiče u cestovní kanceláře," říká Jan Hrdý s tím, že to byly známé hotelbusy kanceláře Pangeo tours, ve kterých se i přespávalo.

Hostinec Na Zlaté stoce v Litvínovicích mění provozovatele.Hostinec Na Zlaté stoce v Litvínovicích mění provozovatele.Zdroj: Deník/Edwin Otta

S ježděním ale musel skončit a jako novou profesi si vybral hostinského. "Chtěl jsem hospůdku a uvolnila se v Litvínovicích po panu Voráčkovi. Kdybych ale věděl, do čeho jdu, už bych to neudělal," ohlíží se za počátkem nové kariéry Jan Hrdý. Znamenalo to nemalé náklady, úvěr, nastudovat nové předpisy a hlavně situace v restauracích byla úplně jiná než dnes. Jan Hrdý upozorňuje, že se smělo kouřit, nebylo EET a nikdo netušil, že může přijít něco jako covid. "Přežili jsme i loňský rok, kdy došlo ke zdražování a hospody začaly zavírat," říká s potěšením Jan Hrdý.

Plodný covid

Potýkat se přitom musel i s nečekanými "vedlejšími" důsledky. "Během covidu otěhotněla půlka personálu, doteď jsou na mateřské dovolené," popisuje zákulisí restauračního podnikání hostinský a připojuje ale, že pět a půl roku je v podniku kuchařka. "Ta hospodu dělá. Kdybych ji neměl, do Lišova bych nešel," zdůrazňuje Jan Hrdý.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích
Na post ředitele divadla dostaly Budějovice šest přihlášek

V Litvínovicích končí Jan Hrdý po výběrovém řízení na další roky, ve kterém dala obec přednost jiné nájemkyni. Ta nabídla měsíční nájemné 25 000 korun, o pět tisíc víc než dosavadní nájemce. To musela obec podle starosty Martina Krále zohlednit a hodnotila se také nabídka služeb pro občany. Nová nájemkyně by měla zahájit provoz koncem května. "Chtěl bych poděkovat panu Hrdému za dlouholetou spolupráci a popřát mu v novém působišti hodně úspěchů. Stejně tak i novému nájemci," doplnil starosta.

Poslední maxiřízky

Poslední obědy vydala parta kolem Jana Hrdého v hostinci 14. dubna. Teď už se pomalu přesouvá do restaurace Relaxcentra v Lišově. Jak ale Jan Hrdý upozorňuje, ještě bude zajišťovat zázemí pro tradiční stavění májky, které pořádá spolek Litvínovické ženy 30. dubna. Známé akce, které se konaly v hostinci, byly třeba Lajtnovický pivní košt nebo soutěž o krále gulášů.

Hostinec Na Zlaté stoce v Litvínovicích mění provozovatele.Hostinský jde z Litvínovic do Lišova. Zdroj: Deník/Edwin Otta

Podnik byl ale oblíbený především kvůli obědům. Páteční nabídce vévodil tradičně XXL řízek o váze 200 gramů a host si mohl vybrat, jestli chce vepřový, kuřecí nebo mix. "Pátky byly úplně jiné. Přišli hosté jen na řízek," říká Jan Hrdý. Základ všeho byla česká kuchyně. "Domácí česká kuchyně. Mám jídelníčky za celých šest let. Všechno připravuji já," komentuje hlavní tahák podniku Jan Hrdý a doplňuje, že nic zásadně nového se nevymyslí, ale inovace jsou kvůli zákazníkům potřeba. Všechno má za roky připravené hostinský v tabulkách, ale dbal třeba na to, aby se svíčková na menu v jídelním lístku neobjevila dříve než za několik týdnů, i když je to oblíbené jídlo.

Kruhová křižovatka na Jižní tangentě.
Mezi Budějovicemi a Včelnou otevřeli stezku pro pěší a cyklisty

Do Lišova si vezme Jan Hrdý i moderní vybavení kuchyně. "V konvektomatu máte knedlíky za pět minut ohřáté. Dávat knedlíky do hrnce jako dřív a napařovat je v páře, to není při počtu jídel myslitelné. Moderní stroje jsou dělníci, bez kterých si nedovedu kuchyni představit," zdůrazňuje Jan Hrdý. V Lišově začíná 2. května.