Předpovědi meteorologů se pomalu naplňují. Jih Čech zasáhly po dvacáté hodině silné bouřky, které dorazily z Německa. Tam byl hlášen i výskyt supercel. Kvůli silnému větru a přívalovému dešti padají stromy a větve, v terénu je také několik jednotek hasičů. Nejhorší je situace zatím na Českobudějovicku a Českokumlovsku.

Vážná je situace i podle hasičů. „Evidujeme přes pět stovek výjezdů, z toho tři sta na Českobudějovicku. Bouřka území Jihočeského kraje pravděpodobně již opustila. Události na naše operační středisko již nepřicházejí v takovém množství jako za poslední dvě hodiny,“ informoval Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje na sociální síti. Nejvíce výjezdů je ve spojitosti s velkým množstvím vody - hasiči čerpají vodu ze sklepů, pročišťují kanály a také odstraňují popadané stromy a větve. 

Bez elektřiny jsou desítky tisíc domácností. „Aktuálně evidujeme zhruba pětatřicet  poruch na vedení vysokého napětí. A výpadky elektrické energie se týkají nejvíce oblastí Českokrumlovska, Českobudějovicka a Jindřichohradecka. Na obnovení dodávek intenzivně pracujeme. Většinou jde o to, že vítr zlomil stromy či větve a ty padají na elektrická vedení,“ řekl Deníku mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Přívalové deště zaplavují níže položená místa včetně sklepů a silnic. „Po bouřce není aktuálně průjezdná Rudolfovská a Okružní pod viadukty.Nesnažte se tudy projet, můžete utopit automobil. Děkuji za pochopení, bouřka to byla extrémní.Děkuji všem výjezdovým jednotkám hasičů za zásah. Vše už bude pod kontrolou,“ napsala primátorka města České Budějovice Dagmar Škodová Parmová. 

Vlaky kvůli popadaným stromům mimo jiné nejezdí na trasách České Budějovice - Zliv, České Budějovice - Rybník a České Budějovice - Veselí nad Lužnicí.

Meteorologové varují před silnými bouřemi i v dalších krají. Výstraha platí pro Prahu, Středočeký, Plzeňský, Liberecký a Královéhradecký kraj. Při bouři se mohou objevit kroupy o velikosti až dva centimetry, vítr může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Od půlnoci by se měla situace uklidňovat. Kvůli přívalovým dešťům platí do nedělní 12. hodiny povodňová bdělost.