Zabodoval zejména Český Krumlov. „O Praze se u nás ví, teď vidíme, že Český Krumlov je po ní druhý nejkrásnější. Krumlov je pro nás velkým překvapením, je mnohem krásnější, než jsme čekali,“ popsal své dojmy Walter Shaw Garay z Mexika. „Český Krumlov mi připadá jako pohádka, jako sen,“ konstatoval Victor Real z asociace OMVESA. Ta sdružuje elitní latinskoamerické touroperátory a připravuje pro ně každý rok i výjezdní kongres. Letošní, již 29. ročník, se uskutečnil v České republice.

„O setkání OMVESA soutěžila Česká republika se Španělskem a Egyptem,“ připomněl zástupce spolupořádající agentury CzechTourism Petr Lutter. „Vloni přijelo do České republiky z Jižní Ameriky šedesát devět tisíc návštěvníků. Chceme udělat všechno pro to, aby se toto číslo zvýšilo,“ řekl Deníku Lutter. Z Latinské Ameriky ročně cestuje do Evropy dva miliony turistů.

Účastníci kongresu si prohlédli i centrum Českých Budějovic. „Náměstí je velmi hezké. Vedle kašny mě zaujaly i domy na náměstí,“ nechala se slyšet Lucia de Roca z Ekvádoru. V České republice ji oslovily také Mariánské Lázně. „Je to elegantní město, připomíná mi Petrohrad,“ vyslovila poklonu městu de Roca.
Velkým tahákem pro Latinoameričany mohou být podle odborníků například církevní památky, přestože v České republice chybí poutní místo věhlasu francouzských Lourd nebo španělského Santiaga de Compostella. Kvůli Pražskému Jezulátku, které je v Jižní Americe všeobecně známé, se ale dokonce měnil program dnes končícího kongresu.

„Nedá se teď odhadnout, jak velký přínos pro region bude z tohoto setkání, ale uděláme všechno pro to, aby byl co největší,“ zdůraznil krajský radní František Štangl, který touroperátory doprovázel.