Když se v roce 2006 Šimon Heller rozhodoval, kde stráví prázdniny, Ukrajina pro něj byla jasná volba.

Jak roky utíkaly, prázdninové výlety se proměňovaly v ambiciózní expedice. Přes kouty Evropy až po cestu na Kavkaz do Náhorního Karabachu. Ani letos tomu nebude jinak. Dvaadvacetiletý student pedagogické fakulty z Českých Budějovic se svým parťákem Vojtou Jarolímem připravili expediční cestu západním pobřežím Afriky.

Na cestu s vojáky

„Základním cílem naší cesty, nazvané Expedice Západní Sahara 2010, je projet z Maroka vojenským konvojem přes nestabilní a Marokem okupovanou Západní Saharu do Mauritánie a směřovat dál na jih,“ říká Šimon Heller. „V ideálním případě procestujeme Mali, Burkina Faso i Togo a Benin. Kam se až dostaneme, ukáže čas a podmínky.“

Začátek expedice je naplánován na 4. srpna, kdy odletí z Prahy přes Londýn do marockého Agadiru. Plánovaný návrat je 8. září. „Tento termín expedice v sobě skrývá řadu výhod i nevýhod. Jednou z výhod je období dešťů, což umožňuje cestování kromě autobusy také lodí po řece Niger, což je možné jen dva měsíce v roce. Hlavní nevýhodou jsou extrémní vedra či muslimský svátek ramadán, který může postup značně komplikovat,“ dodává.
Informace o přípravách, články a fotografie z expedice budou moci zájemci sledovat na webových stránkách www.zapadni-sahara.cz.