Jak sdělil jihočeský hejtman Martin Kuba, chce o novinkách z letiště informovat otevřeně. Do současnosti se podařilo zajistit řízení letiště v Plané Řízením letového provozu (ŘLZ). „V současnosti pracujeme na tom, aby ho mohli Jihočeši co nejdříve skutečně využívat,“ dodal.

Do obou destinací mají z Budějovic létat přímé linky (žádné mezipřistání z Prahy). Vlajkovým dopravcem Čedoku je společnost SmartWings, která funguje na všech regionálních letištích a je využívána na krátké a střední lety. Konkrétně by mělo jít o stroje Boeing 737, které jsou nejrozšířenější dopravní letouny na světě.

Do infrastruktury letiště už padlo značné množství peněz (téměř dvě miliardy), a tak je jeho využívání nasnadě. „Po konzultacích se zástupci cestovního ruchu, cestovních kanceláří a dalších se ukazuje, že představa, že by fungování letiště stálo jen na příletech ze zahraniční, není úplně reálná,“ vysvětlil Kuba.

Na dovolenou i zpět

Letiště by podle něj mělo sloužit i opačnému účelu. „Jihočeši by odtud měli létat na dovolenou, a o to se intenzivně snažíme,“ uvedl hejtman.

Letiště České Budějovice, ilustrační foto.
Letiště Budějovice chtějí řídit z Ostravy, přes dálnici dali pěším stezku

První možné lety by podle něj mohly startovat z Plané už v roce 2023. „Bylo nutné jednání s ředitelem ŘLZ i Úřadu pro civilní letectví, tak abychom doladili detaily, zrychlili proces zprovoznění a mohlo se odtud cestovat třeba už příští léto, odhaduji srpen až září,“ dodal Martin Kuba s tím, že chybí potvrzení technických parametrů, o kterém by se mohlo rozhodnout do poloviny října.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

Prvním vážným zájemcem o spolupráci se stala cestovní kancelář Čedok, která už má o fungování jihočeského letiště konkrétní představu.

Našli příležitost

Generální ředitel Čedoku Stanislav Zeman přiblížil, že cestovní kancelář se v posledních letech zaměřuje na rozvoj regionálních letišť a má zkušenost například z Karlových Varů. „Chceme být blíže klientům, proto jsme se začali zajímat i o českobudějovické letiště. Pokud technické certifikace dopadnou podle představ, tak bychom rádi do prodeje v řádu týdnů otevřely dvě destinace, první je turecká Antalya a druhá řecký ostrov Rhodos,“ upřesnil.

Výjimečné návštěvy na Letišti České Budějovice.
Shakira na letišti v Budějovicích nepřistála, ale létají sem jiné hvězdy

V Turecku jde podle jeho slov o nejvíce poptávanou lokalitu zákazníky na českém trhu. „Do oblasti Antalya a okolí se létá také z Karlových Varů novou letos otevřenou linkou. Je úspěšná a dosud létá plně obsazená,“ konstatoval ředitel Čedoku.

Sází na ověřené lokality

I Rhodos je podle něj sázka na jistotu. „Češi ho mají velmi rádi, nabízí všechny typy ubytování od tříhvězdičkových hotelů po kvalitní s pěti hvězdami. Tento projekt bude úspěšný, když ho zahájíme těmito destinacemi,“ odhaduje.

Letiště České Budějovice, ilustrační foto.
Letiště rozlétáme, ale bude to chvíli trvat, řekl hejtman Kuba

Potenciál má podle něj i spádová oblast o milionu obyvatel i ekonomicky silné obyvatelstvo. „Nebude problém najít několik tisíc lidí, kteří by odtud létali. Pokud se letiště otevře, plánujeme osm letů do Turecka a stejný počet do Řecka,“ upřesnil Zeman.