Více než polovina Jihočechů má nadváhu, každý čtvrtý trpí vysokým krevním tlakem a zvýšeným cholesterolem. Ukázala to měření a průzkumy při preventivních akcích Dny zdraví s VZP.

Odborníci změřili od dubna do prosince minulého roku tělesné hodnoty téměř dvěma tisícím zájemců z Jihočeského kraje. „Více než polovina vyšetřených měla nadlimitní hodnoty tělesného tuku a není velký rozdíl, jestli se jedná o muže nebo o ženy. Nadváhou či obezitou trpí 62 procent mužů a 52 procent žen,“ přiblížil výsledky měření Viktor Lavička z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Že je nadváha velkým problémem, potvrzují i lékaři. „Někdy mám pocit, že ji má tak 80 procent lidí, co sem přijdou. Je to bohužel stálý trend. Myslela jsem, že se po revoluci začne situace zlepšovat, když k nám dorazily nové zdravější potraviny, ale bylo tomu spíš naopak,“ říká Lenka Dohnalová, která ordinuje v Českých Budějovicích.

Začněte se vážit

Lékařka varuje, že obezita vede k cukrovce a vysokému krevnímu tlaku, také zvyšuje riziko infaktu či kardiovaskulárních chorob. Všem doporučuje, aby si občas stoupli na váhu. „Lidé se dnes neváží, protože se toho podvědomě bojí, ale je to první krok ke změně,“ dodává.

Potom je důležité, aby pozměnili jídelníček a začali se pravidelně hýbat. Podle manažera českobudějovické pobočky fitness centra Factory Pro v posledních letech nijak výrazně nepřibylo lidí, kteří chodí cvičit.

„Určitě by jich mělo být více. V poslední době je ale stále častější, že ti, kteří k nám přijdou nárazově shodit jen pár kilo, si pohyb a zdravý životní styl oblíbí a stanou se stálými návštěvníky. „To je pozitivum,“ myslí si Jiří Rosenfelder. Nejžádanější je spinning, při kterém se hodně odbourávají tuky, a kardiozóna v posilovně, to znamená běhací pásy či rotopedy. Někteří lidé se snaží cvičit doma. „Pořídila jsem si rotoped a večer u televize se alespoň trochu namáhám,“ popisuje Alena Havránková.

Podle Dohnalové je však takových lidí stále málo a mnoho pacientů musí k pohybu těžce přemlouvat. Upozorňuje, že s nadváhou úzce souvisí i vysoký krevní tlak a cholesterol. I to vede k dalším zdravotním rizikům.

Na jihu nejí ryby

Dohnalová proto doporučuje nesolit, vyhýbat se kořeněným jídlům, jíst hodně zeleniny a ryb. „Žijeme sice v jižních Čechách, ale skoro nikdo tady nejí ryby,“ dodává.

Lékařka doufá, že se situace zlepší po novém roce, kdy si lidé dávají předsevzetí. Podle Jiřího Rosenfeldera to tak ale dlouho nevydrží. „V lednu jich chodí do fitness centra vždy více. Mají po svátcích, kdy obvykle nic nedělají a jenom jedí, výčitky, ale brzy se zase počet návštěvníků vrátí na obvyklou úroveň,“ popsal svou zkušenost s dočasnými návštěvníky Rosenfelder.