Lenka Schwagerová, statutární zástupce ředitele pro teorii VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice:

Moje první pocity po předčasných parlamentních volbách jsou spíše rozechvělé. Tato situace k tomu vedla už řadu měsíců a většina lidí očekává, co se nyní bude dít. Osobně věřím, že k volbám šli všichni, kteří mohli, protože bez osobní účasti lidí nelze změnit nic. Proto také věřím, že nový Parlament bude mít blíž k lidem a bude se snažit chápat je a být vstřícný. Bohužel, dosud tomu tak nebylo. Co se týká mne, mám silné sociální cítění a některé společné body levice i pravice jsou mi blízké. Ale v tuto chvíli ještě nemohu říci, zda by český stát měla vést levice nebo pravice. A nebo kdo by se měl spojit s kým. Je to také tím, že některé strany a seskupení nechtějí do vlády.

Lenka Schwagerová.

Martin Gregora, pediatr strakonické nemocnice, poslanec za TOP 09:

Už před dvěma roky zkušení politologové předpovídali nástup nových stran a uskupení. Vznik některých populistických hnutí to jen potvrdil. Mnohem více mne zaráží, jsme  ateistická země, a přesto mnoho lidí očekává příchod lidského spasitele. Jenže to se tak často neděje. Co se týká zmíněných stran a hnutí, tak to považuji za přirozený politický jen. Bohužel, lidé jsou velmi důvěřiví, což už tak dobré není. Dá se předpokládat, že volby vyhraje ČSSD a bude mít tichou podporu komunistů. Já jen doufám, že nebude mít tak velkou převahu, aby mohla dělat vše, co si zamane. Co se týká TOP 09, považoval bych za úspěch 15 procent hlasů s tím, že bychom měli zůstat opoziční stranou. Jaksi v pozadí zůstává, že tuto situaci navodil svým přístupem prezident Miloš Zeman, když nerespektoval Miroslavu Němcovou a návrh ODS.

Martin Gregora.

Tomáš Hajdušek, ekonom, poradce Martina Kuby, člen ODS:

„Ukazuje se, že rozpad Poslanecké sněmovny byla úplně zbytečná věc. Za nebezpečí považuji také nástup populistických hnutí, která mají velmi neuspořádané programy. Pokud se budou tato hnutí podílet na vládě, nebude to v zemi lepší. Proto doufám v demokratickou vládu. Také bych rád uvedl na pravou míru údajné připuštění spolupráce s ČSSD. Martin Kuba jen ukázal příklad v Německu a  Rakousku, kde výsledky voleb nic jiného nedovolovaly. O spolupráci s ČSSD nemůže být u nás vůbec řeč."

Tomáš Hajdušek.

Jaroslav Rambousek, České Budějovice, trenér fotbalistů SK Čtyři Dvory:

„Výsledky voleb znám, čekal jsem, že ČSSD vyhraje o nějaké procento před Babišem. Ale nevěřím, že pan Babiš změní poměry v téhle republice, kde je všechno naruby. Proto jsem ani nešel volit – žádná ze stran mě nepřesvědčila, že chce pro lidi to nejlepší."

Jaroslav Rambousek.

Robert Zeman, místostarosta Prachatice:

„Těžko výsledek voleb komentovat. Lidé rozhodli, koho ve vládě chtějí nezbývá než to respektovat."

Robert Zeman.

Václav Vostradovský, starosta, Kvilda:

„Není to až takové překvapení, že vyhraje ČSSD jsem čekal, KSČM má uvědomělé voliče. Překvapilo mě, že SPOZ získala tak málo procent, čekal jsem, že jej bude volit více lidí, nepřekvapuje mne moc výsledek ANO 2011. Těžko ale říci, jestli, když vidím výsledek, něco předčasné volby vyřešily."

Václav Vostradovský.
Ondřej Hudeček, volejbalista/ kapitán reprezentace ČR, aktuálně žije ve Francii, hraje za klubu Beauvais:

„Osobně si přeji, aby naši zemi řídili politici, kterým jde v prvé řadě o občany České republiky, kteří nebudou moc zadlužovat náš stát. Jak to po volbách dopadne, bude v následujících dnech asi zajímavá reality show. Hlavně doufám, že se na vládě nebudou podílet komunisti. Určitě fandím pravici."
Ondřej Hudeček.

Pavel Babka, Prachatice:

Překvapilo mě, že Ano dostalo tolik hlasů, že má důvěru tolika lidí, mrzí mě, že strana Zelených nemá víc hlasů, že se nedostala nad pět procent."

Pavel Babka.

Jiřina Tomková, Borovany:

„Z mojí strany není volební výsledek takový, jaký bych úplně chtěla, ale  lidi tak volili, tak nezbývá než doufat, že nás čekají lepší časy a snad začnou dělat něco pro lidi. Hlavně aby ti, kteří budou ve vládě, zabránili korupci."

Jiřina Tomková.

Miroslav Šobr, odbor ŽP MěÚ Strakonice:

„Já osobně jsem si tipoval volební účast takových 64 procent, takže skutečnost nakonec zhruba odpovídá mým představám. Pokud jde o volební výsledky, myslím si, že vzhledem k minulému období docela získávají levicovější strany. Sestavování nové vlády po volbách bude podle mého názoru hodně složité."

Miroslav Šobr.

Jana Uhriková, starostka Mutěnic:

„U nás v Mutěnicích jsme měli volební účast přes sedmdesát procent. A celostátně? Je to asi tolik, kolik se předpokládalo. Pokud jde o výsledky, bude to nejspíš masakr. Sama nevím, co s tím chtějí udělat. Lidi pak budou zase nespokojení. Dokonce jsem u nás v komisi zaslechla názor: Za tři měsíce jsme tu zpátky. Ale ono to prostě je tak, jednou vyhraje pravice, jednou levice. Prostě se to tak nějak střídá."

Jana Uhriková.

Libor Šolc, předseda fotbalového klubu Malše Roudné, člen vedení VV OFS ČB:

„Volit jsem šel a dopadlo to tak, jak jsem asi čekal. Co mě překvapilo, to je vysoké procento hlasů pro KSČM. Že ODS prožije propadák, to se naopak čekat dalo. Prognózy nelhaly. Jsem zvědav, zda nové strany dostojí svým slibům a pokusí se v našem státě opravdu zavést změny. Doposud totiž platilo, že ať byl ve vládě Petr, nebo Pavel, vyšlo to nastejno. Doufám, že nováčci vnesou do politiky nový vítr."

Libor Šolc.

Tomáš Pintér, starosta a fotbalista Plané:

„Podle průzkumů se dal takový výsledek voleb očekávat. Pro mne je překvapením, a milým, že ČSSD má o tolik méně procent, než ukazovaly preference. Jsem zklamán, že tolik lidí volilo uskupení ANO, u něhož jsem neviděl pořádný program, ale jen řeči o tom, co všechno napraví. Ale na lidi u nás to asi funguje… Do budoucna bude trvat problém se sestavováním koalic. Strany, místo aby prosazovaly svůj program, budou uhýbat, dělat kompromisy. Model, jaký mají v USA nebo Anglii, by byl mnohem lepší - vyhrál jsi, tak vládni a ukaž se!"

Tomáš Pintér.

Zdeněk Šťastný, předseda IHC Písek:

"Výsledky jsem v podstatě očekával. Překvapil mě ale vysoký zisk hnutí ANO 2011. Nečekal jsem, že tolik lidí uvěří marketingovému projektu Andreje Babiše. Je pravda, že byl hodně vidět a chápal se populárních témat, přesto mě zisk jeho hnutí zaskočil."

Zdeněk Šťastný.

Lumír Slabý, básník a cestovatel, Tábor:

"Tento výsledek na mne působí jako velký propad nadějí ČSSD a domnívám se, že doplatila na svoje sepjetí s Milošem Zemanem. A to proto, že ten se většině národa nejeví jako konzistentní osoba, která by spojovala národ, ale naopak jako rozdělující. A to se projevilo na úbytku hlasů a ty jim asi odebralo ANO. Rozhodně se mi tato situace nelíbí, i když jsem nečekal, že by můj hlas měl takový úspěch, abych tu svoji stranu dostal do parlamentu. Nicméně já volím srdcem, a ne podle toho, jaké jsou předvolební preference. Teď čekám, jak a s kým se dohodnou sociální demokraté, kteří jsou sice s odřenýma ušima, ale přesto vítězové."

Lumír Slabý.

Matěj Smrž, motocyklový závodník, účastník mezinárodního mistrovství Německa superbiků:

"K výsledkům voleb bych se snad ani moc vyjadřovat nechtěl. Jsem především sportovec a na podobná hodnocení mám ještě asi dost času. Podnikám a moje rodina vždycky podnikala, takže máme zafixovanou pravicovou politiku. Volby ale dopadly tak, jak dopadly. Je škoda, že lidi udělali stejnou chybu jako před pětašedesáti lety. Ale máme demokracii, takže je třeba výsledek voleb respektovat." 

Matěj Smrž.

Jan Procházka, advokát, Tábor:

"Výsledek, že sociální demokracie dostane nejvíc hlasů, se dal, bohužel, čekat. Teď mám obavu, že vznikne koalice mezi ní a komunisty, a to vzhledem k tomu, že komunisté zase začínají vystrkávat růžky, není úplně dobře."

Jan Procházka.

Hana Šťastná, ředitelka Jihočeské agrární komory, Hluboká nad Vltavou:

„Výsledek voleb je pro mne dvojnásobným zklamáním. Mrzí mne vzájemný kanibalismus subjektů zaměřených na stejnou cílovou skupinu voličů. Dále mě při vědomí debaklu ODS štve, že sociální demokraté s komunisty nemají šanci předvést jejich většinové vládnutí v praxi, za které by jim voliči za čtyři roky mohli vystavit vysvědčení."

Hana Šťastná.

Ladislav Faktor, hudebník, skladatel, České Budějovice:

„Výsledky voleb mají pro mne jeden velice pozitivní rys - je z nich jasné, že si lidé přejí změnu politické garnitury. Bohužel v Čechách i po víc než dvaceti letech snah o utvoření demokratického státu stále chybí normální polarizace politických stran a je stále méně jasné, jaké zájmy jednotlivé strany vlastně zastupují (tedy kromě svých vlastních)! Mám radost, že se dostanou do Sněmovny nové politické subjekty, ale zatím nevím, co od nich očekávat, a to je vlastně tragédie. Politikaření místo politiky, to je jednoduché shrnutí dnešního stavu věci. Podle mého názoru by pomohla změna volebního systému. Byla by zpočátku velmi bolestná, ale stále věřím, že by lidem nakonec pomohla správně se orientovat a rozhodnout."

Ladislav Faktor.

Matěj Kraus, student, Tábor:

„Takový výsledek voleb se dal očekávat, i když jsem věřil tomu, že hnutí ANO dopadne o něco hůře. Velkým překvapením je snad jen neúspěch zemanovců. Hlavní problém je, ale velký počet stran ve Sněmovně a zejména jejich nesourodost. Za této situace se bude velmi těžko tvořit prakticky jakákoliv myslitelná vládní koalice."

Matěj Kraus.

Petr Benát, fotbalista druholigového Dynama Č. Budějovice:

"Překvapilo mě, kolik hlasů dostala strana ANO 2011. Nečekal jsem, že bude mít až takovou podporu. Pro nás pravicové voliče je dobře, že se dokázala vklínit mezi levici. Jsem zvědavý, jak se teď budou vyvíjet jednání o složení vlády."

Petr Benát.

Jakub Kovář, Sportovec roku Jihočeského kraje z posledních dvou let, hokejový brankář Jekatěrinburgu v KHL:

"Vzhledem k našemu programu v Rusku jsem se voleb bohužel tentokrát zúčastnit nemohl. Přál jsem si, aby lépe uspěly pravicové strany. Jsem rád, že hodně hlasů získala alespoň strana ANO 2011. Jinak z výsledků voleb moc nadšen nejsem."

Jakub Kovář.

Miroslav Růžička, člen smírčí komise Konfederace politických vězňů, Tábor:

"Co na to můžu říkat? Lidé zapomněli, co komunisté republice udělali, takže teď nadskakuje celá naše konfederace. Ani ve snu nás nenapadlo, že dožijeme zase v komunismu a že to, proti čemu jsme bojovali a trpěli, bude zase na výsluní."

Miroslav Růžička.

Vladislav Burian, archeolog, Jindřichův Hradec:

"Výsledek voleb je daný zejména tím, že lidé ztratili důvěru ve velké tradiční strany. Překvapivý byl zejména velký propad u ČSSD. Přišla nová hnutí, která ještě nejsou zprofanovaná a já osobně si myslím, že v budoucnu budou do politické situace zasahovat a přinesou určitý čerstvý vítr. Pro některé skupiny lidí může být potěšující i úspěch KDU-ČSL. Do parlamentu se dostalo poměrně velké množství stran, což je podle mého zapříčiněno i tím, že u nás není možné volit osobnosti. Já bych například neměl vůbec problém zvolit na jedné straně sociálního demokrata Jiřího Zimolu, jehož považuji za velice pracovitého člověka, a zároveň člena ODS Radima Staňka, kterého velice dobře znám z jindřichohradeckého zastupitelstva. Volební systém mi to ale, bohužel, neumožňuje, jelikož je nastavený stranicky. Proto jsem volil stejnou cestu jako mnoho jiných a dal přednost právě těm novým, což byl v mém případě Úsvit přímé demokracie. Každá změna je sice bolestivá, ale věřím, že právě nové strany dokáží konečně situaci v České republice rozhýbat, ale to ukáže až čas."

Vladislav Burian.

Josef Böhm, fotograf, Deštná:

"Výsledky voleb mě příliš nepřekvapily, ale osobně si myslím, že tvorba vlády bude velice složitá a hlasy, které už nyní hovoří o dalších předčasných volbách, nejsou daleko od pravdy. Vzhledem k tomu, že ČSSD a KSČM nemají většinu, což by podle mě ani nebylo dobře, a ANO s Úsvitem přímé demokracie hovořily o tom, že nechtějí jít do vlády, nevidím to příliš dobře. Je však pravděpodobné, že svoje stanovisko s ohledem na úspěch ve volbách  ještě přehodnotí. Kampaň hnutí ANO byla zřejmě pro průměrného člověka nejvíce přesvědčivá a navíc si občané tohoto státu přáli změnu, a proto také Andrej Babiš uspěl."

Josef Böhm.

Karel Dvořák, ředitel Základní školy Linecká Český Krumlov:

"Výsledek voleb se dal čekat. Je to logické vyústění toho, co se tady dělo. Vítězství ČSSD bylo nasnadě. Lavice celkově slaví veliký úspěch. I když se hnutí ANO 2011 prezentuje jako pravicová strana, jak to ve skutečnosti je, teprve ukáže čas. Mě osobně nejvíce mrzí, že jsou třetí komunisté. Přijde mi, že národ má vážně krátkodobou paměť…  Otázkou je, kdo s kým vytvoří koalici. Uvidíme. Snad jen můžu dodat, že si to pravice sama zavařila takovým způsobem, že se nemůže divit tomu, jak to dopadlo…"

Karel Dvořák.

Vladimír Homola, ředitel ČSAD Autobusy Č. Budějovice, člen výkonné rady ODS:

"Volební výsledky odpovídají náladě ve společnosti. Kromě vymezování se vůči levici v době, kdy byla u moci pravice, došlo na úrovni pravicových stran k boji o vedoucí pozici, kterou podle mě začali pánové Miroslav Topolánek a Miroslav Kalousek. V neposlední řadě je výsledek voleb i dani za prováděné reformy a samozřejmě odpovědí voličů na neprůhledné a neřešené kauzy - viz Mostecká uhelná řešena teprve až Švýcarským soudem."

Vladimír Homola.

Roman Turek (prezident hokejového Mootru České Budějovice):

"Výsledek voleb mě moc nepřekvapil. Vítězství ČSSD se očekávalo, i když nebylo tak přesvědčivé, jak se možná mnozí domnívali. Čekal jsem, že strana ANO 2011 Andreje Babiše získá velice slušný počet hlasů. Třetí v pořadí byli bohužel komunisti, z čehož pražádnou radost nemám."

Roman Turek.

Jiří Fišer, starosta, Tábor:

„Vítězi voleb jsou vlastně dva: jednak prezident Miloš Zeman, jednak Andrej Babiš. U Andreje Babiše asi každý rozumí, co tím myslím. Vítězství Zemana chápu tak, že sestavit teď vládu bude velmi těžké a prezident zatím bude mít u kormidla svoji vládu, kterou si sestavil. Je to sice kabinet v demisi, ale jde mu výrazně na ruku. Celkové vítězství sociální demokracie chápu jako její porážku nebo jako Pyrrhovo vítězství. ČSSD byla jedna ze dvou stran, která se nebála říct, že chce vládnout v této zemi, takže je mi až skoro líto, že to pro ni takhle dopadlo. ČSSD dostala minimálně o osm procent méně, než potřebovala, aby se stala skutečným lídrem. Překvapil mě velmi slabý výsledek zemanovců. Lidé nemají rádi, když se strany hádají uvnitř. Ukázalo se to u zemanovců i u sociální demokracie. Rozkol, který vnesl do ČSSD pan Hašek, se neblaze podepsal na jejím výsledku."

Jiří Fišer.

Martin Glaser, šéf činohry Jihočeského divadla:

Výsledky voleb odrážejí nejvic ze vseho mimořádně vysokou míru frustrace ve společnosti. Na rozložení sil v budoucím parlamentu je pro mne ovšem sympatické jedině to, že se komunisti snad nedostanou k moci.

Martin Glaser.