Senátorem byl od roku 2000, v jeho čele stál od roku 2018 a předtím byl na postu místopředsedy. I když v horní komoře Parlamentu byl senátorem za obvod Teplice, také Jihočeši na jeho působení v politice vzpomínají.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera
Zemřel Jaroslav Kubera. Pospíšil: Takových politiků už dnes bohužel moc není

Jeho humor bude chybět

Tomáš Jirsa.Zdroj: Deník/ Václav Pancer Tomáš Jirsa, senátor a starosta města Hluboká nad Vltavou: "Odchod Jaroslava Kubery je velká ztráta nejen pro ODS, ale i pro Českou republiku. Jaroslav Kubera byl totiž "normální" člověk. V dnešní době progresivismu, klimatického alarmismu a bezbřehé liberální demokracie podporující nejrůznější "ismy" a gendrové a další úlety používal Jarda vždy zdravý rozum a "normalitu". Jako starostové jsme se znali desítky let, v Senátu jsme se potkali až později, ale skutečnost, že opakovaně vyhrával volby ve svém městě a svém regionu svědčí o tom, že ho lidé měli rádi a uznávali ho. Jaroslav Nohavica zpívá o tom, že neví, zda si vzít na onen svět startky nebo sparty, a tak doufám, že Jarda má sebou nějkolik kartonů jeho oblíbených davidoffek. Čest jeho památce."
Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.Zdroj: Deník/ Adam Hudec Stanislav Mrvka (ČSSD), starosta J. Hradce: "Je to velmi nemilá zpráva. Pana předsedy jsem si vážil, zejména pro jeho neotřelé názory. I když byl pravicovým politikem, vycházeli jsme spolu dobře a vedli jsme pracovní dialog. Pro českou politiku to je ohromná ztráta."
Josef Kalbáč, emeritní senátor.Zdroj: Deník / Redakce Na svého kamaráda a kolegu předsedu senátu Jaroslava Kuberu, který náhle zemřel, vzpomíná také dlouholetý lidovecký politik a senátor Josef Kalbáč. "S Jaroslavem Kuberou jsem rád pracoval, byl to rozumný člověk. Vše co řekl, mělo hlavu a patu a ještě to dokázal většinou vtipně podat. Za to ho měli v oblibě i novináři. Byl to můj veliký kamarád a stejně jako já velký obhájce senátu. Vždy na něj budu vzpomínat v dobrém," uvedl Josef Kalbáč s tím, že smrt Kubery ho velmi zarmoutila.
Ondřej Veselý, Písek, ČSSD.Zdroj: Archiv ČSSD Ondřej Veselý, místostarosta Písku, poslanec: "Jaroslav Kubera byl autentický politik s velmi svéráznými názory. Přinášel humor a nadhled, což bude české politice chybět."
Jan Bauer, poslanec.Zdroj: Redakce Jan Bauer, prachatický poslanec (ODS): "Je to pro mě strašně smutná zpráva. Vždyť ještě v sobotu na kongresu mi vyprávěl vtipné historky z cest. Byl výraznou osobností se smyslem pro humor. Měl jsem ho rád. Je to velká ztráta nejen pro ODS, bude nám moc chybět,"
Jaroslav Větrovský.Zdroj: Deník / Redakce Jaroslav Větrovský, senátor za Táborsko: "Obrovsky se mě to lidsky dotklo, pokládal jsem ho za svého výborného kolegu a přítele. Vyjadřuji soustrast celé jeho rodině."
Libor Vondráček, Svobodní.Zdroj: archiv autora Libor Vondráček, Svobodní: "Jeho úmrtí všechny Svobodné velmi zasáhlo. Vždy uměl jasně a s humorem říct, co si myslí. Byl to úžasný člověk a skvělý politik, který byl po právu oceněn titulem, nejliberálnější politik českého parlamentu. Dokázal mnoho věcí na komunální i národní úrovni. Jsme mu proto vděční za práci, kterou pro lidi a prestiž politického řemesla odvedl a rodině a pozůstalým vyjadřujeme upřímnou soustrast."
Jan Zahradník, poslanec za ODSZdroj: Deník poslanec za ODS Jan Zahradník: "Mě ta zpráva hodně zaskočila. Jaroslav Kubera byl pro mě symbolem rovnosti, odvahy a schopnosti říkat věci tak, jak jsou. Říkal i to, co si jiní netroufli a také tak konal a to je v politice výjimka. Znal jsem se s ním dlouhá léta a když se ujal slova na kongresu ODS, lidé se do sálu sběhli ze všech koutů, aby si ho poslechli."
Do senátu kandiduje Ladislav Faktor.Zdroj: Petr Zikmund senátor za obvod České Budějovice Ladislav Faktor: "Každý druhý týden jsme se viděli v senátu, byli jsme kamarádi, byla s ním sranda. Byl milý a neformální, to je v politice vzácnost."