Jihočeské osobnosti vzpomínají na Václava Havla

Ladislav Faktor, hudebník, zakladatel Radia Faktor, jedna z vůdčích osobností Listopadu 1989 na jihu Čech:

"Velmi smutná zpráva o panu prezidentovi mne zastihla v USA, v zemi, která byla Václavu Havlovi velmi blízká, i když je tak daleko. Byl jsem vždycky hrdý na to, že Havla i tady zná každý Američan. Měl jsem vzácnou možnost několikrát se s panem prezidentem potkat, když přijížděl k nám na jih, mj. nikdy nezapomenu na okamžik, kdy přišel poprvé k nám do radia, které tenkrát ještě vysílalo ze sklepa. Navždy pro mne zůstane symbolem skromného a přitom tak velkého člověka."

Jiří Fišer, starosta Tábora a jedna z osobností Listopadu 1989 v Táboře:

V posledních týdnech se schoulený ztrácel před očima. Zpráva o jeho odchodu přišla při zapalování poslední adventní svíčky - jako symbol usmíření. Václave, snad se Vám ulevilo. Je to ale příliš čerstvé, krk ztažený a vzpomínky chaotické.

Václav poprvé v televizi po 17. listopadu 1989 - ostýchavý a plachý. Václav a jeho krátké kalhoty při přehlídce čestné jednotky po jeho zvolení prezidentem - jak sám řekl „…nežný důvod posměchu..“. Václav při projevu v americkém Kongresu - brilantní řečník, politik, který nám vrátil komunistickou masáží poničené sebevědomí. Václav a Lou Reed, Plastici, či Rolling Stones - rocker v trampské zelené bundě. Václav a jeho prozápadní orientace vzdor provýchodním pragmatikům - politik odvahy, trvalých zásad a vizí. Václav a jeho chyby - jeho osobnost a morální profil dovolovaly, aby mu byly odpouštěny. Václav a jeho nemoc - příklad vůle nikdy nic nevzdávat. Václav a jeho poslední divadelní hra pojmenovaná „Odcházení“ - finální kousek mistra absurdního dramatu.

Václave, díky. Láska a pravda to bude mít se lží a nenávistí navěky těžké, ale vzdávat to nebudem.

Bývalý hejtman Jan Zahradník:

Zpráva o úmrtí prezidenta Václava Havla se mne hluboce dotkla. Moje první setkání s Václavem Havlem jako spisovatelem je již z roku 1967, kdy nám jej náš pan profesor češtiny uváděl mezi autory absurdního divadla.

Pro mne a mé vrstevníky, kteří jsme prožili 40 let života v komunismu, byl Václav Havel především ztělesněním toho, že se přes všechnu beznaděj přece jen něco může změnit. Stal se proto i symbolem svobody a nadšení, se kterým jsme po sametové revoluci vstupovali do politiky. Mám stále v živé paměti radost a dojetí, když byl v tom krásném vánočním čase roku 1989 zvolen prezidentem Československa.

Jako hejtman Jihočeského kraje jsem se s ním osobně několikrát setkal. Při těchto setkáních na mne největší dojem vždy dělal jeho živý, nepředstíraný zájem o lidi a také jeho typický, jakoby trochu rozpačitý projev. Tak mluvil s lidmi z Metlí a Předmíře, obcí zničených povodní v roce 2002, které krátce po oné události navštívil, tak mluvil se starosty postižených obcí, se kterými se setkal ve Švihově.

Václav Havel proto zůstane v mé paměti nejen jako první porevoluční prezident, ale hlavně jako lidský a statečný člověk.

Monika Němcová, v roce 1989 studentka, jedna z osobností sametové revoluce na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích:

„ Je to pro mne obrovská ztráta, jako když odejde někdo blízký. Někdo, koho nevídáte často, ale jeho přítomnost v tomto světě je pro Vás opravdu důležitá. Myslím že je velká škoda, že Václava Havla dokázali ocenit spíše v zahraničí, než v jeho vlastní zemi, pro kterou tolik udělal. Věřím, že si jeho význam pro polistopadový vývoj úplně neuvědomujeme, byl to on, kdo po dlouhou dobu vytvářel pozitivní a důvěryhodný obraz České Republiky v zahraničí. Jsem ráda, že měl ještě možnost rozloučit se s Dalajlámou, jako kdyby to věděl. Myslím že to věděl. Vždycky už v mém srdci zůstane. Malý muž s velkým srdcem a myšlenkovým přesahem o generace dopředu.“

Václav Havel v Českém Krumolvě:

Od roku 1989, kdy se uznávaný dramatik Václav Havel stal prezidentem, zavítal do Českého Krumlova hned pětkrát.

Podle seznamu zveřejněného na internetových stránkách města zavítal Václav Havel do Krumlova v roli státníka poprvé 29. května 1990.
close zoom_in
Na svou druhou oficiální návštěvu přijel společně s tehdejším ministrem obrany Antonínem Baudyšem 8. dubna 1993. Do Krumlova se Václav Havel vrátil ještě 6. září 1994, 16. ledna 1996 (s ministrem obrany Vilémem Holáňem) a naposledy coby prezident přijel 25. ledna 2002, a to s tehdejším slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem, aby udělili bojovou zástavu vojákům 1. Česko–slovenského praporu operujícího v Kosovu v rámci mise KFOR.

„Václav Havel ale často vzpomínal na to, jak v Krumlově tvořil ještě v éře totality, samozřejmě pod dohledem StB,“ zmínil před časem bývalý starosta Českého Krumlova Antonín Princ, který se s dnešním oslavencem potkal ve městě čtyřikrát. A pak ještě několikrát na Pražském hradě.

„Vždy na mě působil velmi příjemným dojmem. Nedávno vyšla kniha, v níž kdosi Václava Havla označil jako jednoho z největších Čechů. Myslím, že tento titul si právem zaslouží,“ řekl Antonín Princ, jenž zároveň připomněl, že po ničivé povodni v roce 2002 Václav Havel věnoval společně s manželkou Dagmar prostřednictvím své nadace na obnovu města půl milionu korun.

Jak v neděli připomněl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko, s Václavem Havlem měl tu čest krátce jednat při prezidentově návštěvě Českého Krumlova na počátku 90. let minulého století. „Toto jednání bylo ve své době nesmírně pozitivní,“ ocenil.

Pavel Slavko podle svých slov sledoval celé odpoledne zprávy o Havlově úmrtí. „Jsem z toho smutný, ale zároveň mě potěšila nesmírně pozitivní reakce veškeré politické reprezentace. I ti, kteří za života Václava Havla o něm hovořili dost neúctivě, dehonestovali jej kvůli jeho filozofické vizi občanské společnosti, jsou dnes plni pozitivního hodnocení. Bylo mi líto, že svá slova neřekli, dokud je Václav Havel ještě mohl vnímat,“ podotkl Pavel Slavko.

„Je to ale fenomén dneška, že kvůli drobným žabomyším hloupostem, podružným problémům přehlížíme neuvěřitelnou velikost některých lidí. To byl i případ Václava Havla. Ale kdo z oněch kritiků by mohl říct, že jejich řeči vstoje tleskal americký Kongres?“ ptal se Pavel Slavko. „Snadno dokážeme srážet velikány z piedestalu, horší už je docenit, co všechno pro nás dokázali udělat. A Václav Havel toho dokázal mnoho, jeho památka bude velmi dlouhou dobu světlá,“ doplnil Slavko s tím, že první prezident České republiky zůstane hluboce zapsán nejen v jeho srdci, ale také v návštěvní knize českokrumlovského zámku.

Věnceslava Skřivánková, první písecká porevoluční starostka:

Přivítala Václava Havla ve městě 29. května 1990. Podruhé se s ním viděla již při neformálním setkání při jeho návštěvě v roce 1996. "Tehdy už jsem starostkou nebyla, pozvali mě ale na setkání v restauraci U Reinerů. Poprvé přijel v rámci své spanilé jízdy jižními Čechami, ta se mi líbila, to mám ráda, v roce 1990. Respektovala jsem ho jako výjimečnou osobu a národ určitě potřebuje své legendy, bez nich by to šlo s národem od deseti k pěti. Na druhou stranu jsem s ním v mnoha věcech nesouhlasila. Vzpomínám si, že právě na setkání U Reinrů se tehdy probíral čerstvý případ útoku na Roma Tibora Danihela. Já vím, jak se to tehdy semlelo, ale z toho, co říkal Václav Havel, bylo vidět, že se k němu nedostaly správné informace," vzpomínala Věnceslava Skřivánková na Václava Havla.

Petr Tesárek, bývalý starosta Husince:

close zoom_in Vzpomínám, jak náročná byla příprava návštěvy Václava Havla při Husových oslavách v roce 1995. Znamenalo to hodně vyřizování, papírování, protokolární záležitosti. Nakonec Havel dorazil asi čtyři minuty před zahájením, vystoupil z auta, zapálil si marlborku, krátce jsme spolu promluvili a pak šli společně na pódium. Potom si Václav Havel v krátkosti prošel Husův domek, podepsal se do pamětní knihy a zase odjel. Na mne zapůsobil jako srdečný, vstřícný, přirozený a otevřený člověk.

Martin Malý, starosta Prachatic:

Osobní setkání s panem Havlem mě bohužel minulo. Jako student vysoké školy jsem byl ale v roce 1989 u toho, když v době sametové revoluce pan Havel mluvil z balkonu Melantrichu. Viděl jsem ho alespoň na dálku a dodnes na to vzpomínám. Tenkrát tam byla skvělá atmosféra a Václav Havel pro byl a bude jednou z velkých osobností našeho státu.

Jan Bauer, poslanec Parlamentu ČR:

Václav Havel pro mě je a bude první člověk, jehož fotografii jsem si vyvěsil v revoluční době do okna mého pokoje. Václav Havel je pro mě symbolem změny. Měl jsem možnost se s ním setkat osobně při společenských událostech a podat mu ruku.

Vzpomínka ředitele úzkokolejky Jana Šatavy na Václava Havla:

close zoom_in Václav Havel navštívil Jindřichův Hradec jako prezident republiky v říjnu roku 1997. Při své cestě se svezl úzkokolejkou ze Senotína do Nové Bystřice. Osobně se s ním setkal ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava: „Velice rád na jeho návštěvu vzpomínám. Byl pro mne zážitek sledovat již přípravy na cestu hlavy státu vlakem, která si vyžádala celou řadu bezpečnostních opatření.“ Jan Šatava měl v motorovém vlaku, který byl prvním rychlíkem na úzkokolejce, možnost asi 30 minut sedět naproti prezidentovi a hovořit s ním. „Byl člověkem s velmi širokým záběrem zájmů včetně v podstatě cizí záležitosti jako je úzkokolejka,“ popsal ředitel. V Nové Bystřici ho vítali lidé z celého města a historie podle jeho slov nezná den, kdy bylo na nádraží tolik lidí. „Osobně si velmi vážím, že cestou do Jindřichova Hradce zavítal také na úzkokolejku a podpořil ji jako významný prvek na Jindřichohradecku. Byla to u nás na úzké zatím jediná návštěva prezidenta,“ dodal Šatava.

Starosta Třeboně Jiří Houdek:

Osobně znal Václava Havla. Bývalý prezident byl čestným občanem Třeboně. Od roku 1997 mu starosta jezdil před Vánoci předávat třeboňského kapra. „Je mi docela těžko, 22. prosince jsme měli jet tradičně k Václavu Havlovi s třeboňským kaprem. Už před časem jsme ale dostali zprávu, že jeho zdravotní stav není dobrý. Z osobních setkání mám krásné zážitky. Zajímal se o město Třeboň a vzpomínal na své lázeňské pobyty. V laždé situaci vždy řekl nějakou myšlenku k aktuálnímu dění. Jeho vyjádření byla vždy velicé moudrá. Ztratili jsme významnou osobnost pro život ve společnosti," sdělil.

Starosta Dačic Vlastmil Štěpán:

S Václavem Havlem jsem se setkal při jeho návštěvě Dačic na radnici, které jsem se zúčastnil. Má obrovský podíl na změnách v roce 1989, myslím si, že bez něho by nebyly a z pohledu dalšího vývoje našeho státu byl nenahraditelný. A pořád nám měl, co říct."

Karel Pecháček, středoškolský profesor na Gymnáziu v Prachaticích, odkud byl za své politické postoje vyhozen:

Do osobního styku s ním jsem nikdy nepřišel. Jeho úmrtí je pro mě přesto velká ztráta, protože byl oprávněně považován za osobnost nejen na naší politické scéně, ale osobnost mezinárodního formátu. Takových lidí u nás mnoho nemáme. Je jasné, že to neměl v životě jednoduché, ať už jako disident, nebo později politik, který musel za svojí kariéru hodně názorů poopravit, s čímž nesouhlasili ani mnozí jeho přívrženci. Myslím si, že si zasluhuje, abychom si ho vážili i nadále.

Václav Havel na Strakonicku:

Se smutnou zprávou přišly Josefu Štréblovi ze Strakonic na mysl tři obrazy ze setkání s Václavem Havlem. Ke všem došlo za působení Josefa Štrébla coby starosty Strakonic. „Jsou to dojmy jak z jeho návštěvy samé, tak například ze společného oběda v hotelu Bavor. Třetí okamžik byl, když jsem byl na konci jeho prezidentského působení jedním z těch, kdo byli pozváni na Pražský hrad. Tyhle vzpomínky mi v paměti zůstanou už napořád,“ dodal.
Za svého prezidentského působení navštívil Václav Havel Strakonicko několikrát. Nejvíce se do vědomí lidí zapsala cesta v roce 1990. Tehdy ho podle místní kroniky ve Strakonicích vítaly špalíry lidí. Nejsmutnější zase byla cesta, kdy v roce 2002 zavítal do povodněmi zničené obce Metly.

Glaser: „Choval se úplně stejně jako předtím, prostě, lidsky."

close zoom_in Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích bylo jedním z prvních, které nastudovalo a uvedlo poslední hru Václava Havla Odcházení. Měla tu premiéru v prosinci 2008 a režíroval ji Martin Glaser. Toho zpráva o úmrtí bývalého prezidenta a dramatika velice zasáhla. „Od chvíle, kdy jsem se to dozvěděl, jsem z toho smutný. Myslím si, že ztrácíme našeho nejvýznamnějšího dramatika. Jeho smrt mě přiměla znovu přemýšlet o hrách, které jsem kdysi četl, a on s obrovskou silou reflektoval stav moderní společnosti, a nejen české,“ řekl Glaser.

Osobně se s Havlem setkal třikrát. Poprvé když se prezident přišel podívat na zkoušky na DAMU a poté odpovídal na dotazy studentů, podruhé při premiéře Odcházení v Jihočeském divadle. „Choval se úplně stejně jako předtím, prostě, lidsky. Zároveň to byl velký divadelník,“ vzpomněl Glaser.
Třetí a poslední setkání se uskutečnilo na podzim 2009. Tehdy Havel přijel podpořit jihočeskou činohru na festival v Plzni. „Měl nějaké zdravotní potíže a navzdory tomu dorazil. Byla to pro nás velká čest, že přišel na naše Odcházení, i když už ho předtím viděl. To asi svědčí o tom, že se mu zpracování líbilo,“ uzavřel Glaser.

Pietní místa a kondolenční knihy

close zoom_in

Jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka v neděli večer nechtěl předjímat, jakým způsobem se radnice k uctění památky Václava Havla postaví: „V pondělí ráno máme poradu vedení, kde případné kroky upřesníme a pak o nich prostřednictvím médii budeme informovat občany.“
Památku Václava Havla lidé uctili v neděli po 16. hodině na českokrumlovském náměstí Svornosti symbolickou minutou ticha. Stalo se tak na úvod tradičního nedělního předvánočního programu, při němž se tentokrát na pódiu představily děti z českokrumlovských mateřských škol, které zazpívaly tradiční i méně známé vánoční písně.
Kondolenční knihu, do níž lidé budou moci zapsat svá vyjádření soustrasti, umístí Českokrumlovští pravděpodobně do infocentra na náměstí Svornosti. „Toto místo je pro lidi nejsnáze přístupné. Jestli ale kondolenční knihu umístíme skutečně do infocentra, nebo ještě vybereme jiné místo, a kdy tak učiníme, o tom se poradíme v pondělí ráno,“ uvedla v neděli Soňa Petráková, vedoucí kanceláře českokrumlovského starosty. Rovněž v pondělí se o případném umístění kondolenční knihy poradí podle vyjádření starosty města Pavla Talíře i Kapličtí.
Kostelní zvony se na počest zesnulého Václava Havla rozezněly úderem nedělní 18. hodiny také na Českokrumlovsku. Do kostela sv. Petra a Pavla se tak mimořádně vydal také kaplický kostelník Jan Dekret, který zde ručně rozhoupal srdce zvonu svatá Anna. „Například když zemřel papež Jan Pavel II., zvonil jsem celou půlhodinu. Na památku Václava Havla to bude pět minut,“ podotkl Jan Dekret.
V 18 hodin se rozezněly zvony na Černé věži na počest zemřelého prezidenta. Kondolenční listiny budou moci truchlící podepisovat od pondělního poledne v Obřadní síni Českobudějovické radnice
V Táboře na Žižkově náměstí se u kašny v neděli vpodvečer objevily první svíčky za Václava Havla. V 19 hodin se tu spontánně konala malá tichá vzpomínka. "V pondělí se koná městské zastupitelstvo. Navrhnu, abychom je zahájili minutou ticha," řekl starosta Tábora Jiří Fišer.
Kondoleční listiny město Tábor umístí od pondělí od 12 hodin ve vstupu do budovy matriky čp. 6 na Žižkově náměstí.
Kondoleční listiny budou v Třeboni umístěny od 9 hodin v budově městského úřadu. Lidé budou moci vyjádřit soustrast,a také napsat vzkazy rodině Václava Havla, který byl čestným občanem města Třeboň.
V pondělí dopoledne také vzniká pietní místo v prostorách Městského úřadu v Dačicích naproti informačnímu centru. "Již máme připravené kondolenční listiny, kde mohou lidé vyjádřit soustrast. Poté se musíme domluvit i s rodinou pana Havla, kam je zašleme," sdělil starosta Dačic Vlastimil Štěpán.

ČTĚTE TAKÉ: