Pozvat na oběd neznámou rodinu? A k tomu cizince? Neumíte si to představit? A přitom se v neděli 24. listopadu už pošestnácté uskuteční projekt Rodina Odvedle, kdy ve stejnou chvíli zasednou po celé republice k prostřenému stolu Češi s rodinami cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Letošní ročník podpořil houslový virtuóz, českobudějovický rodák Pavel Šporcl.

V Jihočeském kraji se za patnáct let do projektu zapojilo sedmdesát rodin, což představuje pětatřicet česko-cizineckých setkání a někdy i začátků nového přátelství. Letos ještě Jihočeši chybí, ale mohou se přihlásit na https://www.slovo21.cz/projekty-cizinci/rodina-odvedle.

Organizátoři rodiny pečlivě vybírají s ohledem na jejich zájmy a profese. „Naším cílem je propojit rodiny tak, aby měly zájem zůstat v kontaktu i po skončení projektu,“ vysvětluje Ljiljana Batovanja, vedoucí projektu z organizace Slovo 21, která projekt Rodina Odvedle zaštiťuje. Od roku 2004 se podařilo zapojit přes 800 rodin z desítek různých zemí s jejich českými sousedy, což je přibližně 4400 lidí. Dosud přivedla Rodina Odvedle ke společném stolu s Čechy například Srby, Indy, Kazachy, Syřany, Číňany či Makedonce. U setkání je přítomen i asistent, který obě rodiny seznámí a pomáhá jim v překonání počátečních komunikačních bariér.

Ředitelka Slova 21 Jelena Siladžič z bývalé Jugoslávie vzpomíná: „Když jsem poprvé přijela do Česka, žádný takový projekt neexistoval. Bylo náročné seznámit se s lidmi kolem mě a navázat v nové zemi vztahy. Chtěla bych, aby Rodina Odvedle pomáhala cizincům cítit se v České republice dobře a vytvořit si tu pocit domova.“

Že jde o dobrou myšlenku, ukazuje skutečnost, že se projekt Rodina Odvedle rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 podobná setkání realizovali v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a na Kapverdských ostrovech.

Slovo 21

  • Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která od roku 1999 pomáhá integraci Romů a cizinců do společnosti, bojuje proti rasismu a xenofobii a pomáhá zlepšovat mediální obraz menšin. Slovo 21 zaštiťuje desítky projektů, z nichž mediálně nejznámější je festival romské hudby Khamoro.