Jihočechy v úterý 28. července 2020 ohřálo sluníčko měrou vrchovatou. Region zažil podle Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu dosud nejteplejší den roku.

Odpoledne vystoupala rtuť teploměru ve Strakonicích až na hodnotu 33,2 °C, v Českých Budějovicích bylo nejvíce také 33,2 °C, v Třeboni 32,6 °C, v Borkovicích u Veselí nad Lužnicí naměřili meteorologové 32,9 °C a ve Vráži u Písku 32 °C.

Bouřka v Katovicích.
Vedro na jihu Čech k večeru vystřídaly bouřky, hasiči likvidovali spadané stromy

Na historické rekordy to ale nestačilo. Pro 28. červenec bylo třeba v Českých Budějovicích zaznamenáno 36 °C v roce 2013, v Táboře týž den 37 °C a ve Vráži u Písku bylo 36,7 °C v roce 2005.

V podvečer se nad jihozápadní částí kraje objevily i bouřky, které zesílily v první polovině noci. Ustávaly postupně v průběhu noci. Přinesla je fronta postupující z Bavorska. Srážky a silný vítr zasáhly hlavně jižní části kraje, Prachaticko, Českokrumlovsko a Českobudějovicko a postupovaly k východu.

Peníze. Ilustrační foto.
Budějovice chtějí ve Čtyřech Dvorech stavět byty pro mladé i seniory

"Ve středu očekáváme skoro jasno až polojasno, beze srážek, " předpověděl vývoj počasí Jaroslav Hintermüller a dodal, že nejvyšší teploty by měly být 25 - 28 °C. "Po přechodu fronty bude chladněji," dodal na vysvětlenou meteorolog. Upozornil ale, že už v sobotu by teploty opět mohly výrazně překročit tropickou třicítku.