Počet držitelů zbrojních průkazů k 31. prosinci 2022 byl podle policejních statistik 28 063 a počet zbrojních licencí 183. Průměrně tedy vychází na osobu tři zbraně. Většinou jde o zbraně potřebné k výkonu povolání či pro volnočasové aktivity, sportovní, sběratelské či myslivecké. Není výjimkou, že jeden držitel zbrojního průkazu vlastní i deset zbraní.

Pachatelé sahají po noži

Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera se s legálními zbraněmi nepáchá trestná činnost. „Když už se setkáme se zbraní, je to v devadesáti procentech případů nůž nebo výhrůžka bodnořeznou zbraní. Jsme rádi, že se nám střelné zbraně v kriminalitě jižních Čech objevují výjimečně. Legálně držené skoro vůbec ne. Když už nějaký pachatel drží zbraň, většinou je nelegálního původu,“ vysvětluje.

Dalo by se odhadovat, že zvýšený zájem o zbrojení a zbraně vůbec způsobil válečný konflikt na Ukrajině, ale podle ředitele jihočeských policistů Luďka Procházky a náměstka pro vnější službu Romana Bláhy tato skutečnost trend neovlivnila. "Neznám nikoho, kdo by uvedl, že si pořídil revolver či jinou zbraň kvůli válce na Ukrajině. Stejné jsou i poznatky policistů a vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál," říká Bláha.

Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje prezentovalo výsledky své práce z roku 2022. V loňské roce výrazně poklesl počet vražd na území jižních Čech.
Pozor, podvodů na internetu na jihu Čech výrazně přibývá. Vražd loni ubylo

Mají vyprodáno

Mezi prodejci je zvýšený zájem zejména o malé zbraně, odhadem o třicet procent. „Teď nejsou pomalu k dostání, stejně tak je to s municí. Znám všechny prodejce v okolí a všichni jsou na tom stejně, potvrdí vám to i každý myslivec. Všechno je vyprodané,“ podotýká Bláha.

Dlouhodobý trend

Jeho slova doplňuje ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka a upozorňuje, že za „zbrojení“ obyvatel rozhodně nemohou obavy z války. „V kraji nám už od devadesátých let stoupá počet legálně držených zbraní. Tu statistiku lze jednoduše zdůvodnit,“ podotýká. „Můžeme polemizovat, zda jde o příval uprchlíků, ukrajinskou krizi či Sýrii. V roce 1994 či 2008 ale nic takového nebylo a lidé stejně zbraně kupovali,“ popisuje Procházka s tím, že příští rok jich bude mezi lidmi jistě znovu více.

Podle jejich slov může mít vliv i vznik a rozvoj nových mysliveckých spolků či zájmových sdružení. Zbraně jsou také cenným sběratelským artiklem. Všeobecně roste zájem o sportovní střelbu na jihočeských střelnicích. „Skokový nárůst zbraní je znát v rámci celé republiky. Jihočeský kraj je na čtvrtém místě v množství držených legálních zbraní po středních Čechách, Praze a Jihomoravském kraji. Rozhodně to ale není spojeno s větší kriminalitou," shrnují policisté.

Zákon o zbraních se nevztahuje na:
• chladné zbraně (nože, sekery, meče, mačety, obušky apod.),
• mechanické zbraně (luky, samostříly),
• elektrické paralyzéry,
• obranné spreje,
• střelné zbraně, které nesplňují kritéria zákona o zbraních a kvůli nízkému výkonu či jen imitování zbraně se nejedná ani o zbraně kategorie D (hračky na kapsle, imitace a atrapy zbraní),
• doplňky a příslušenství zbraní (části zbraní, které nejsou hlavní částí zbraně, zaměřovací dalekohledy…).