Kdy jít volit? V pátek jsou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Výsledky evropských voleb budou známy v neděli ve 23 hodin a vy je můžete sledovat na webu Deníku, kde přineseme i ohlasy politiků a dalších osobností.

Přehled o tom, jak se hlasovalo v jednotlivých obcích, najdete v úterním vydání vašeho Deníku.

Při minulých eurovolbách byl největší účast v kraji v okrsku číslo 11 Milčice v Blatné, kde k volbám přišlo 14 ze 17 voličů. Nejméně lidí volilo rovněž na Strakonicku - v obci Zahorčice, kde volební účast dosáhla hodnoty 3,64 procenta.

Ilustrační fotografie.
Větší zájem o evropské volby měli před čtyřmi lety lidé na venkově

Na ZŠ Zborovská v Táboře vládla nuda nad zájmem voličů  

Tábor – V poklidné až komorní atmosféře se v pátek ocitly také volební místnosti v budově ZŠ Zborovská na Pražském Sídlišti. Bylo zřejmé, že komunální, parlamentní či prezidentské volby vzbuzují výraznější rozruch, zájem, a také emoce.

„Jedeme s manželem na chatu, tak jsme se tu zastavili, jinak bychom k volbám ani nešli,“ přiznala Růžena Novotná. „Myslím si, že naše hlasy stejně nebudou mít na nic v Evropské unii vliv, ať už tam za nás bude sedět kdokoliv. O zájmech republiky rozhodnou jiní,“ prohlásila smířeně.

Zapisovatel volebního okrsku číslo 14 Jiří Zelinka ochablý zájem lidí o volby do Evropského parlamentu potvrdil. „Účast je rozhodně nižší. Kolem šestnácté hodiny jsme registrovali zhruba jen deset procent voličů,“ oznámil. „Zkušenost je taková, že v sobotu přijde tak asi polovina lidí než v pátek. Nepředpokládám, že by se to mělo nějak změnit. Je to pro nás nudnější, ale zase bude méně počítání,“ dodal s úsměvem.

Volí Evropu i vlakový koridor 

Dobřejovice – Celkem 219 voličů, může přijít v Dobřejovicích u Hosína volit své evropské zástupce, ale i rozhodovat o tom, kudy pojede vlak. „Tentokrát čekáme nižší účast. Větší zájem je o místní anketu. Myslím, že spousta lidí přijde jen hlasovat o koridoru,“ řekl předseda dobřejovické volební komise Petr Kolář. Oproti nové vlakové trati, která má vést v přímé blízkosti vesnice je pro místní Evropský parlament poněkud vzdálenější téma. „Vlak by měl jezdit přibližně 300 metr za novou výstavbou. Lidem se to nelíbí, přistěhovali se kvůli klidu a teď jim hrozí koridor. Občané chtějí, aby se koridor posunul dál od obce,“ vysvětluje Petr Kolář.
Správa železniční dopravní cesty ale navrhla doplnění plánů například o další protihlukové stěny. V anketě se hlasuje o tom, jestli dobřejovičtí návrh přijmou nebo jestli budou dál trvat na posunutí tratě do větší vzdálenosti.

Komise vzpomíná i na pohlavky ve volební místnosti  

Vodňany - Čas voleb nemusí být vždy jen o vážných tématech. Volební komise často prožije zajímavé a někdy i úsměvné chvilky. A ti, kteří už za cedulkou člen komise, předseda volební komise nebo zapisovatel sedí několik let, mají rozhodně na co vzpomínat. Stejně jako Jaroslav Selner z Vodňan, který se účastní každých voleb. "V komunálních volbách jsem kandidoval a v těch ostatních většinou seděl v komisi," říká ke své účasti.

Pamatuje si tak například chvíle, kdy volič hodil spolu s hlasovacím lístkem do obálky a následně i do volební urny občanský průkaz.
Jindy zas přišel volič s propadlým občanským průkazem. A s úsměvem vzpomíná i na prvovoliče, který dostal od svého otce za uši přímo ve volební místnosti. "Tomu klukovi mohlo být tak osmnáct, devatenáct. Táta ho musel do volební místnosti dotáhnout smykem, a když měl jít volit, měl jen řidičák. To ale nestačilo," říká předseda komise ve Vodňanech. Mladík tak schytal od tatínka pár pohlavků a nadávek a za trest si musel přes celé Vodňany dojít pro občanku, aby mohl odvolit.

Volby neminou ani léčebnu  

Českokrumlovsko – Uvidí se, jak ve volbách do Evropského parlamentu dostojí své pověsti například Chlumec, jedna z nejmenších obcí na Českokrumlovsku, která vždy vyniká nejvyšší volební účastí. A v poslední době také proslula nejmladší volební komisí. To už neplatí tak doslova. Třem členům komise je ale pořád kolem 20 let. Sourozencům Tomáši a Kristýně Janečkovým je 19 a 22 let, předsedkyni komise Elišce Mrázové 21 let a tým letos doplňuje jedenačtyřicetiletý Tomáš Nix. „Moc lidí volit zatím nepřišlo,“ říkala Eliška Mrázová v pátek po 16. hodině. „Sedm lidí ze sedmdesáti voličů. Je to méně než obvykle touto dobou.“ Kromě toho tam zavítali s voličským průkazem dva návštěvníci z Prahy.
Voličským průkazem se vybavil také osmašedesátiletý František Vrážek ze Zdíků. „Patříme totiž do Bujanova, poštou do Kaplice, matrikou do Rožmitálu,“ vysvětloval v Českém Krumlově. „A protože připravuji pro děti soutěž po celých jižních Čechách, budu volit tam, kde se mi bude nejvíc líbit, kde budou hodní, slušní a budou mít ten správný směr. Kdo to myslí se seniory dobře, tomu dám hlas.“
Volby nemíní vypustit také mnozí z klientů Psychiatrické léčebny v Červeném Dvoře. Do bývalého letního zámku za nimi přivezou přenosnou urnu členky komise z Chvalšin. „Volit tu bude sedmnáct klientů, z nich dva si zajdou odvolit na obecní úřad,“ řekla vrchní sestra Ludmila Hrycová.

K volebním urnám přicházejí hodně starší voliči

České Budějovice - Do volebního okrsku číslo devět chodila v průběhu pátku volit spíše starší generace. Možná právě proto tu dle jejich slov není volební účast nízká. "Až jsme sami překvapeni, čekali jsme, že těch lidí přijde méně," řekla kolem 16.30 hodin Jitka Koudelková, předsedkyně zdejší volební komise. Lidé dle jejích slov chodí průběžně. "Pořád tu někdo je,"dodal jeden z dvojice mužského osazenstva komise s tím, že se ve volební komisi schází stejná skupina lidí. "Kolegyně Denisa, zapisovatelka, je v jiném stavu a stejně přišla," narážel se smíchem na fakt, že dobrá nálada v tom volebním okrsku rozhodně nechybí.

Lidé volí i na voličské průkazy 

Čížová - V první hodině od otevření volební místnosti odvolilo v Čížové 41 lidí. byli mezi nimi i s voličskými průkazy. Podle komise je to více než při minulých eurovolbách. "Chodí společně celé rodiny," dodaĺa zapisovatelka volební komise Hana Klevcová.

Volby do Evropského parlamentu v Čížové.Zdroj: Deník/ Stanislava Koblihová

Volební účast na sídlišti Vajgar překvapila

Jindřichův Hradec - Překvapivou volební účast měli během prvních dvou hodin od otevření volebních místností na jindřichohradeckém sídlišti Vajgar. "V hradeckém okrsku číslo devět od 14 do 16 hodin odvolilo 10,2 procenta voličů a v okrsku číslo jedenáct za stejnou dobu dokonce 12,39 procent lidí," informovala vedoucí kanceláře starosty Jana Říhová.

Před pěti lety v hradeckém okrsku číslo 9 odevzdalo svůj hlas jen 64 lidí ze 474, tedy 13,71 procent voličů. Nejvíc hlasů (15) tehdy dostala ČSSD, po ní ANO 2011 (12 hlasů). Okrsek 11 na tom tehdy nebyl o moc lépe, odvolilo v něm jen 14,13 procent voličů. Zde zdaleka nejvíce, 30 ze 105 lidí, volilo komunisty.

K volbám přichází zatím spíše střední generace

České Budějovice - V okrsku č. 24 v ZŠ Nová volí podle volební komise spíše střední generace. V půl třetí odpoledne mělo dovoleno 26 lidí. "Chodí málo," myslí si členové volební komise s předsedkyní Marií Kotlabovou. Poctivě odvolila i Michaela Ševčíková, která přijela až z Prahy. Ta však patří k mladší generaci. Stejně tak Jakub Nováček, který prý chodí pokaždé. "Sledoval jsem to, i když ne tolik jako krajské volby," přiznává mladý muž, který si udržuje přehled. Proto pro něj prý bylo rozhodování, jaký volební lístek vhodit do volební schránky, lehké.

Ve volebním okrsku č. 24 v ZŠ Nová volí prý hlavně střední generace. Z mladší generace odvolila například Michaela Ševčíková.Zdroj: Deník/ Kamila Dufková

Volby do Evropského parlamentu na Písecku

Vráž - K volbám do Evropského parlamentu ve Vráži přišlo hned v první půl hodině třináct lidí. Byli mezi nimi i Vojtěch Huptych (19) a Michal Kupec (18), kterým není jedno, jak se bude Evropa vyvíjet do budoucna. Vybírali takové kandidáty, kteří jim dávají naději, že se situace v Evropě zlepší. "Zatím je polovina z voličů mladých, to dříve nebývalo," uvedl předseda volební komise Jiří Hlavsa. Dodal, že tentokrát přišlo na začátku více lidí než před pěti lety.

Volby do Evropského parlamentu ve Vráži.Zdroj: Deník/ Stanislava Koblihová

Táborský úřad vystavil 154 voličských průkazů  

Táborsko - Otevření volebních místností se na Táborsku odehrálo bez potíží. U evropských voleb se ale očekává velmi nízká účast.

Ačkoliv se na zveřejnění výsledků letošních voleb do Evropského parlamentu bude čekat až do nedělní 23. hodiny, Táborsko by své volební okrsky mohlo mít sečtené mnohem dříve.

Podle vedoucího odboru vnitřních věcí Vladimíra Helmy je systém zpracování výsledků mnohem jednodušší než například u komunálních voleb, a to jak díky totožným lístkům pro celou republiku, tak kvůli malé volební účasti.

„V předchozích evropských volbách v roce 2014 na Táborsku činila něco přes osmnáct procent. Dá se předpokládat, že ani letos nebude účast voličů příliš vysoká,“ odhadl Vladimír Helma.

Městský úřad letos vydal celkem 154 voličských průkazů, na rozdíl třeba od prezidentské volby, kdy jich vystavil 1215. Na Táborsku se volí v 41 okrscích.

Eurovolby 2014 Jak vypadala volební účast ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014?
Česká republika: 18,2 procenta
Jihočeský kraj: 17,75 procenta
Táborsko: 18,15 procenta

V Oslově chodili lidé volit hned od začátku  

Oslov - V Oslově vyrazilo několik lidí k volebním urnám hned po otevření volebních místností v pátek odpoledne. Volit mohou ve dvou okrscích.

V roce 2014 byla volební účast v Oslově 24,24 procenta. Nejvíce hlasů zde získala ODS, na druhém místě skončilo ANO 2011 a na třetím Str. zdr. rozumu-NECHCEME EURO.

Volby do Evropského parlamentu v Oslově.Zdroj: František Bořánek

V Kunžaku hned na začátku přišlo hodně lidí

Kunžak – Poměrně čilý ruch panoval v pátek po otevření dveří ve volební místnosti v Kunžaku. Členové volební se shodovali, že účast je nad jejich očekávání. V evropských volbách v roce 2014 byla v obci volební účast téměř 23 procent, tedy o zhruba 7 procent vyšší než byl průměr z celého Jindřichohradecka.

Eurovolby v Kunžaku.Zdroj: Josef Böhm

V umělecké škole je komise stabilní  

České Budějovice - V budějovickém okrsku 23, který sídlí v Základní umělecké škole O. Jeremiáše v Otakarově ulici, přišli první voliči s otevřením místnosti. V okrsku je zapsáno 1113 voličů, přibližně o padesát více než při posledních volbách. Podle předsedkyně komise Magdaleny Králové je to proto, že se kolem Palackého náměstí staví nové domy.

Složení komise je celkem standardní. Jejím nejdéle sloužícím členem je Jan Pinc. "Od roku 1989 jsem tu byl na všechny volby, patřím už do inventáře," usmál se bývalý učitel a připojil, že posledně byl v komisi jediný muž mezi ženami.

Účast při hlasování očekávali v komisi slabší, ale předsedkyně poznamenala, že by mohlo být i 20 nebo 25%. "Třeba voliči překvapí," usmála se Magdalena Králová. Ale i ona sama sebou měla balík Českobudějovického deníku a časopisů na čtení k ukrácení případné dlouhé chvíle.

Mezi prvními voliči byla i Ivana Chodorová. "Snažím se chodit pravidelně, někdy se stane, že to nevyjde," poznamenala ke své účasti a dodala, že výběr pro ni ani nebyl moc těžký, celkem snadno našla stranu, pro kterou hlasovala.

Budějovický okrsek číslo 23, volby do Evropského parlamentu 2019.Zdroj: Deník/ Edwin Otta

Předsedu komise překvapilo, kolik chodí lidí  

Český Krumlov - Předsedu komise sedmého volebního okrsku v Českém Krumlově překvapilo, kolik chodí volit lidí. "Přiznám se, že jsem to nečekal," řekl František Petera pár minut po druhé hodině, kdy se u urny stihlo vystřídat přes deset lidí.
První z nich byla Božena Cejnková, která chodí svůj názor vyjádřit ke všem volbám. Přišla ještě dřív, než se dveře volební místnosti otevřely. "Většinou takhle na čas nechodím, ale jedu v půl třetí na nákup, tak mi to pěkně vyšlo," vysvětlila.

V sedmém českokrumlovském volebním okrsku přišlo k volbách během prvních pár minut přes deset lidí.Zdroj: Deník/ Zuzana Gabajová

Na jedničku se v Prachaticích těší  

Prachatice – V podstatě v neměnném složení se už pár let schází šest členů volební komise v okrsku s číslem jedna v Husově ulici v Prachaticích. Jak se všichni shodují, vzájemně se na sebe už těší a v podstatě trvají na tom, že chtějí být právě v budově prachatické vyšší odborné školy. „Jsme sehraná parta,“ říká Vladimír Buzický, který je zároveň nejstarším členem volební komise. Někdy je komisi doplní nováček. Ostřílení matadoři mu pak předávají zkušenosti. Například Vladimír Buzický ve volební místnosti jako komisař pracuje zhruba dvacet let. U ostatních členů je rozhodně oblíbený. „Dokonce nám v pátek před otevřením místností hraje na piano,“ pochvaluje si Helena Krpounová, předsedkyně komise na prachatické jedničce, skoro domácí atmosféru. Navíc, stalo se prý už tradicí, že manželka Vladimíra Buzického na volební víkendy napeče něco dobrého k snědku.
Členové komise se zatím nikdy nesetkali s žádnou událostí, která by narušila průběh voleb. Stává se prý, že občas přijde naštvaný volič a z komise si udělá pomyslnou vrbu, které se svěřuje se svými politickými názory.

Jindřichohradecko očekává nízkou volební účast  

V evropských volbách v roce 2014 byla na Hradecku volební účast pouze 16,2 procenta.

Ačkoliv se na zveřejnění výsledků letošních voleb do Evropského parlamentu bude čekat až do nedělní 23. hodiny, Jindřichohradecko by své okrsky mohlo mít sečtené mnohem dříve. Podle tajemníka hradeckého úřadu Karla Přibyla je systém zpracování výsledků mnohem jednodušší než například u komunálních voleb, a to jak díky totožným lístkům pro celou republiku, tak kvůli malé volební účasti. „Dá se předpokládat, že účast voličů nebude vysoká. V předchozích evropských volbách v roce 2014 na Hradecku činila jen něco přes šestnáct procent,“ odhaduje. Jindřichohradecký úřad letos vydal celkem 126 voličských průkazů, na rozdíl třeba od prezidentské volby, kde jich vystavil 860. „I z toho se dá malá účast odhadnout,“ dodal hradecký tajemník.

Jak vypadala volební účast ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014?
Česká republika: 18,2 procent
Jihočeský kraj: 17,5 procenta
Jindřichohradecko: 16,2 procenta

Školáci museli vyklidit svou třídu

Už popáté od doby, kdy nastoupili do první třídy, vyklízejí třeťáci ze 3.B českokrumlovské ZŠ Masaryka svou třídu, která se promění ve volební místnost 7. okrsku.Zdroj: Deník/ Zuzana Gabajová

Český Krumlov - Už popáté od doby, kdy nastoupili do první třídy, museli třeťáci ze 3.B českokrumlovské ZŠ Masaryka vyklidit svou třídu, která se ve 14 hodin promění ve volební místnost 7. okrsku. V roce 2017 se tam konaly parlamentní volby a v roce 2018 volby komunální a ve dvou kolech se tam vybíral prezident.

Roli předsedy volební komise si ve Skočicích poctivě střídají

Skočice - Hodinu a půl po otevření volebních místností mělo ve Skočicích odvoleno devět lidí z celkového počtu 179 voličů. "Je brzo, lidé jsou často ještě v práci, chodí spíš večer," uvedla členka volební komise Marie Pencová.
Podle členů komise nejde ale říci, jestli lidé chodí více první nebo druhý den voleb. "Je to tak napůl," shoduje se čistě ženská komise ve Skočicích. Dámy prý se scházejí u voleb většinou v podobném složení, ale poctivě se střídají v tom, kdo je právě předsedou.

Hlasovací lístky mívají v obci sečtené a odvezené většinou do dvou hodin od ukončení voleb.


Vodňanští museli kvůli organizaci rybářských dnů přesunout tři volební okrsky z radnice do budov bývalé Základní umělecké školy.Zdroj: Deník/ Redakce

V Košicích voliče podpořil jeden pes

Košice - Krátce po 14. hodině už volební místnost na obecním úřadě praskala ve švech a další natěšení voliči se už řadili venku. Do volební místnosti dorazil i jeden pes.

Podle starosty a současně člena volební komise Jaromíra Černého, si zatím nikdo z občanů nevyžádal přenosnou volební urnu. "Myslím, že si zavolají nebo přijdou říci, až na sobotu," informoval. Pátek podle jeho slov bývá vždy o něco slabší.

Ve čtvrt na tři už napočítali desítku voličů. "Zatím nebylo třeba si ničím krátit čas," dodal. Účast si nikdo ze čtyřčlenného týmu nedovolil tipovat.

Volby do EU v Košicích.Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Do půl třetí do školy dorazilo dvacet voličů

Sezimovo Ústí - Základní školu ve Švehlově ulici navštívilo do 15 hodin zhruba dvacet voličů.

Poslední z osmi okrsků má celkem 783 voličů, předseda volební komise odhadl volební účast na maximálně dvacet procent. "Konkrétně v našem okrsku byla účast při komunálních volbách šestnáct procent. Nyní to nebude asi o nic lepší, možná to bude slabší," sdělil svou prognózu.

Podle další členky komise se mnoho lidí k volbách nechystá. "Co jsem slyšela od známých, tak volební lístky letěli rovnou do koše," postěžovala si. Mezi půl třetí a třetí dorazil pouze jeden volič. Generačně chodí spíše starší lidé, kteří to pokládají za svojí nepsanou povinnost. "To víte, jsme už tak zvyklí," dodala volička, která se chystala k urně.

Volby v ZŠ Švehlova Sezimovo Ústí.Zdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová