„Je tu jednoznačně prokázáno souvislých deset kilometrů,“ cituje deník PNP archeologa Jihočeského muzea dr. Petra Zavřela.
Ten podle listu společně s historikem prachatického muzea dr. Františkem Kubů zkoumá ve spolupráci s Institutem pro výzkum kulturního prostoru Východního Bavorska a sousedních regionů exaktní průběh historické cesty.
„Průzkum trasy je na české straně téměř kompletně uzavřen,“ říká v PNP dr. Helmut Böhm, předseda zadávajícího spolku Ostbairische Heimatforschung. „Na německé straně výzkum naopak teprve začíná.“
Větve stezky z Prachatic, Vimperka a Kašperských Hor k hranici jsou podle něho plně zdokumentovány. Východobavorský vlastivědný spolek už vydal německý překlad této práce. Další díl v češtině o větvi z Kašperských Hor je připravován.
Závod s časem
Vědci nyní zpracovávají průběh Zlaté stezky z Pasova ke třem hraničním přechodům.
„Výzkum musí postupovat rychle, protože historická cesta je už zčásti zastavěna nebo zarostlá,“ zmiňuje dr. Reinhold Plenk, bývalý předseda spolku.
PNP uvádějí, že průběh kdysi důležité obchodní cesty je díky historickým údajům dobře znám. Aktuální průzkum Petra Zavřela a Františka Kubů míří k jejímu co nejexaktnějšímu zaměření.
„S našimi metodami můžeme trasu stezky určit s přesností až v řádu metrů,“ cituje list dr. Zavřela.
Archeologové bádají také v úvozech trasy, které vznikly vyšlapáním terénu koňmi a zaplavením. „Jsou zpravidla hluboké metr, dva, ale už jsme našli také osm metrů hluboký,“ říká dr. Zavřel.
Jak PNP píše, podél stezky vědci hledají detektory kovů také předměty z časů rozkvětu tohoto obchodního spojení. „Sedmdesát procent nálezů jsou podkovy a kování, vzácněji se objevují zbraně,“ uvádí v deníku dr. Kubů. Věci budou vědecky zpracovány po ukončení prací v terénu.
Zlatá stezka na bavorské straně bude po všech směrech zdokumentována a výsledky publikovány ve čtvrtém svazku o tomto spojení. Má vyjít do listopadu 2011. Později chystá vlastivědný spolek populárně zpracovaný souhrn předchozích prací, srozumitelný i laikům, školákům atd.
„Z projektu budou ostatně těžit i místní usedlíci, turisté a zájemci o vlastivědu,“ dodává deník. „Stezka bude totiž vybavena informačními tabulemi.“
Výzkum bavorské větve Zlaté stezky podporuje Evropská unie 80 000 eury z fondu Interreg – IV. „Mimo jiné proto, že projekt má být využit i k přeshraniční turistice,“ uvádějí PNP.